سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دلبری: درس خارج فقه مديريت شهري در قم برگزار مي‌شود

شهردار قم گفت: بايد مديريت شهري اسلامي و آن موضوعي كه در فقه اسلامي مورد تاكيد است گسترش يابد و بكوشيم تا روز به روز در اين زمينه پژوهش‌هاي كاربردي صورت گيرد.
شهردار قم از برگزاري درس خارج فقه مديريت شهري در قم توسط آيت‌الله اراكي خبر داد.

محمد دلبري در جلسه‌اي كه با حضور دبيركل مجمع تقريب مذاهب اسلامي در شهرداري قم برگزار شد گفت: موضوع مديريت شهري امر مهمي است كه بايد روز به روز به آن توجه داشته و در گسترش علم آن تلاش كنيم.

وي اذعان داشت: قم به عنوان ام القراي جهان تشيع بايد در اين موضوع وارد شود و با پرداختن به امر مديريت شهري اسلامي بكوشد تا الگويي براي ديگر شهرها باشد.

شهردار قم گفت: بايد مديريت شهري اسلامي و آن موضوعي كه در فقه اسلامي مورد تاكيد است گسترش يابد و بكوشيم تا روز به روز در اين زمينه پژوهش‌هاي كاربردي صورت گيرد.

دلبري گفت: موضوع درس خارج فقه مديريت شهري امر مهمي است كه مي‌تواند در اين راستا كارساز باشد و در اين زمينه از آيت‌الله اراكي دبيركل مجمع تقريب مذاهب اسلامي استفاده خواهيم كرد.

وي تصريح كرد: علاوه بر طلاب، كارشناسان مديريت شهري نيز مي‌توانند در اين درس شركت كنند تا با موضوع مديريت شهري اسلامي بيش از گذشته آشنا شوند.

شهردار قم گفت: اين موضوع به قدري جذاب و مهم است كه كارشناسان شهري ديگر كلانشهرها نيز حضور خواهند داشت تا از مباحث آن بهره مند شوند.

قم مي‌تواند به پايلوت مديريت شهري اسلامي تبديل شود

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي نیز در این جلسه گفت: بايد قم به عنوان پايلوت مديريت شهري اسلامي به جهان معرفي شده تا بتواند الگوي مناسب شهري ارائه كند.

آيت‌الله محسن اراكي گفت: فقه ما در تمامي ساختارها حرفي براي گفتن دارد و در عرصه‌هاي مختلف عمل مي‌كند.

وي بيان داشت: يكي از مسائلي كه فقه ما حرفي براي گفتن دارد، موضوع مديريت شهري و شهرسازي است كه بايد در اين زمينه كار شده و مطالب مرتبط با مديريت شهري استخراج شود.

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي گفت: در خصوص ارتفاع ساختمان‌ها، فاصله ميان آنها، جايگاه خدمات عمومي در شهرها و.... روايات و آيات بسياري وجود دارد كه بايد اين مسائل استخراج و مد نظر قرار گيرد.

آيت‌الله اراكي عنوان داشت: مي‌توانيم يك مهندسي فقهي براي شهر اسلامي ارائه كنيم و اگر به دنبال شهر اسلامي هستيم بايد اين معيارهاي اسلامي را رعايت كنيم.

وي با بيان اينكه فرهنگ غرب در حال گسترش است گفت: نبايد اجازه دهيم اين فرهنگ بيش از اين گسترش يابد و مي‌توانيم با معرفي الگوهاي اسلامي در همه ابعاد به ويژه مديريت شهري در گسترش مباحث اسلامي تلاش كنيم.

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي اذعان داشت: شهرسازي مبتني بر مباني غربي آثار منفي بسياري دارد كه بايد اين موضوع را پايان داده و اجازه نداد كه سبك و سياق فرهنگ‌هاي ديگر در كشور ما رسوخ كند.

آيت‌الله اراكي با اشاره به جايگاه شهر قم گفت: قم يك شهر مقدس و ام القراي جهان تشيع به شمار مي‌رود و از اين رو از شهرداري قم نيز انتظار مي‌رود در مسائل فقه اسلامي مديريت شهري تلاش كند و با پژوهش و تحقيق در گسترش آن بكوشد.

وي اذعان داشت: قم بايد پيشتاز در اين عرصه باشد و از آنجايي كه شهرداري قم و شخص شهردار قم اهتمام ويژه‌اي به اين موضوع دارند مي‌توان اقدامات خوبي را در اين زمينه ايجاد كرد.

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي گفت: بايد قم به عنوان پايلوت مديريت شهري اسلامي به جهان معرفي شده تا بتواند الگوي مناسب شهري ارائه كند.

آيت‌الله اراكي خاطرنشان كرد: شهرداري قم يكي از شهرداري‌هاي موفق كشور در چند سال اخير بوده است و خدمات خوبي را ارائه كرده و با توجه به ارتباط خوب شهردار با مراجع عظام تقليد بايد از تلاش‌هاي آنها قدرداني كنيم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩٣, ١١:٠٠

   

پر مبحث ترین ها