سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاکسی‌های گردشی و نرخ‌های نجومی در قم/ تاکسیمترهایی که روشن نمی‌شوند

در حال بررسی لازم درباره تاثیر افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی هستیم که در صورت تصویب نرخ تاکسی‌ها مجددا افزایش خواهد یافت.
افزایش نرخ تاکسی و عدم نظارت بر فعالیت‌های تاکسی‌های گردشی معضلی است که این روز‌ها به وفور در قم قابل مشاهده است.

نزدیک به پنج هزار و 700 دستگاه تاکسی در سطح شهر قم در حال تردد است که از این تعداد 2 هزار و 400 دستگاه تاکسی گردشی، 2 هزار و 200 دستگاه خطی و مابقی تاکسی بیسیم هستند.

این روز‌ها افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی با توجه به افزایش قیمت بنزین دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. البته افزایش نرخ به رویدادی تبدیل شده که در سال چندین بار تکرار می‌شود و در برخی مواقع نیز افزایش قیمت‌ها قبل از ارائه نرخ مصوب انجام می شود.

با توجه به اینکه تاکسی‌های خطی دارای برچسب نرخ مسیر تعیین شده هستند معضل افزایش نرخ بدون توجه به مصوبه بیشتر معطوف تاکسی‌های گردشی است که نارضایتی عمومی را به دنبال دارد و مسئله گرانی بنزین و گاز و تورم نیز بهانه‌ای است در برابر اعتراض مسافران.
در این زمینه یکی از شهروندان قمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نرخ متفاوت تاکسی‌ها عنوان کرد: همیشه در هنگام افزایش قیمت بنزین یا در ابتدای سال با عدم نرخ یکسان مواجه هستیم.

مهین حامدی می‌گوید: نرخ تاکسی‌های خطی ثابت است و با برچسب مشخص می‌شود اما نرخ تاکسی‌های گردشی نامشخص است و هرکدام برای خود نرخ خاصی را تعیین می‌کنند.
وی با بیان اینکه در ورای افزایش قیمت‌ها منطقی وجود ندارد، بیان کرد: برخی از مواقع رانندگان بقیه پول را به بهانه نداشتن پول خورد پس نمی‌دهند و باید مبلغی را بیشتر از نرخ نیز پرداخت کنیم.

وضعیت نابسامان تاکسی‌ها در تابستان


زهرا رفیعی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، از وضعیت نابسامان تاکسی‌ها در تابستان می‌گوید. وی بیان کرد: حاضرم پول بیشتری را پرداخت کنم اما راننده کولر ماشین را روشن کند تا مجبور نباشم مسیری طولانی را با گرمای فراوان طی کنم.

وی تاکید کرد: باید تاکسی‌های ویژه‌ای گذاشته شود تا بتوانند خدمات بهتری را به مسافران بدهند نه اینکه تنها به فکر افزایش نرخ‌ها باشند.
زهرا که از عدم نرخ یکسان برای مسیر رفت و آمد خود شاکی است بیان می‌کند: هر دفعه باید یک مبلغی را پرداخت کنم که تفاوت بین دو نرخ برخی از مواقع بسیار زیاد است.

آقای مهدوی نیز از دربست بودن تاکسی‌های شاکی است. وی می‌گوید: برخی از مواقع تاکسی‌ها بدون مسافر مسیری را طی می‌کنند و تنها دنبال مسافران دربست هستند که این نکته در تاکسی‌های گردشی بیشتر دیده می‌شود.

این شهروند قمی با تأکید بر اینکه باید نظارت بر نرخ تاکسی‌ها بخصوص تاکسی‌های گردشی بیشتر باشد ابراز داشت: نباید تنها به فکر افزایش نرخ باشند بلکه باید به افزایش کیفیت نیز توجه کنند زیرا برخی از تاکسی‌ها بسیار فرسوده و ظاهر نامناسب دارند.
وی ابراز داشت: اکثر تاکسی‌های گردشی در هنگام سوار کردن مسافر از تاکسی‌متر استفاده نمی‌کنند و هر نرخی را که به نظر خودشان باشد از مسافر دریافت می‌کنند.

مسافران باید نرخ مصوب را پرداخت کنند

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه نرخ تاکسی‌های خطی با برچسب بر روی وسیله نقلیه مشخص می‌شود عنوان کرد: هنگامی که مسافری سوار تاکسی‌های خطی می‌شود باید این را بداند که چه در انتهای مسیر و چه در میان راه پیاده شود باید نرخ مصوب را پرداخت کند ولی برخی درباره تاکسی‌های خطی اینگونه تصور می‌کنند که اگر میان راه پیدا شدند باید کرایه کمتری پرداخت کند در حالی که این امر اشتباه است.

مرتضی عزتی در ادامه به عدم نرخ واحد در تاکسی‌های گردشی اشاره و عنوان کرد: تاکسی‌های گردشی موظف به روشن کردن تاکسی متر هستند و اگر مردم در سوار شدن به این تاکسی‌ها شاهد عدم روشن کردن تاکسی متر باشند باید در این زمینه اطلاع رسانی کنند.
وی در ادامه به تعداد بازرسان تاکسیرانی اشاره و بیان کرد: تعداد بازرسان با توجه به حجم تاکسی‌ها در حال تردد کم است و این مردم هستند که باید تاکسیرانی را در بحث نظارت کمک کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم، نرخ کنونی افزایش قیمت را به طور میانگین 22 و نیم درصد اعلام و افزود: این افزایش قیمت نیز بر اساس افزایش تورم و بدون توجه به افزایش قیمت گاز و بنزین بوده است و در حال حاضر در حال بررسی میانگین افزایش قیمت‌های حاملهای انرژی هستیم تا در صورت مصوب شدن نرخ تاکسی‌ها مجدد افزایش خواهد یافت.

نظارت بر عملکرد تاکسی‌های گردشی ضعیف است

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، عدم نرخ ثابت را در تاکسی‌های گردشی مورد اشاره قرار داده و عنوان کرد: تاکسی‌های گردشی موظف به روشن کردن تاکسی‌متر هستند که متاسفانه این امر کمتر انجام می‌شود.

عباس ذاکریان نظارت بر نحوه عملکرد تاکسی‌های گردشی را ضعیف عنوان و بیان کرد: تا وقتی نظارت‌ها صحیح نباشد قیمت‌ها نیز درست نخواهد شد.

وی نیز افزایش 22 و نیم درصدی قیمت‌ها را مورد اشاره و آن را بر اساس تورمی که بانک مرکزی اعلام کرده دانست و بیان کرد: این افزایش نرخ‌ها ربطی به افزایش قیمت بنزین و گاز نداشته است و این افزایش حامل‌های انرژی هنوز در افزایش نرخ تاکسی‌ها اعمال نشده است.

احتمال افزایش مجدد نرخ تاکسی‌ها در قم

عضو شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: در حال بررسی لازم درباره تاثیر افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی هستیم که در صورت تصویب نرخ تاکسی‌ها مجددا افزایش خواهد یافت.

گفته‌ها و شواهد حاکی از این است که در بحث تاکسی‌های گردشی لزوم نظارت بیشتر از سوی بازرسان واقعیتی انکار ناپذیر است گرچه در این بین مردم خود نیز می‌توانند بازرسارن خوبی باشند اما در هر حال مسئولان امر نیز باید با نظارت دقیق و برخورد جدید با متخلفان زمینه رعایت قوانین و نرخ‌های مصوب توسط تاکسی‌های گردشی فراهم کنند تا معضل چند نرخی بودن تاکسی‌ها در شهر از میان برود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩٣, ١۶:٣٠

   

پر مبحث ترین ها