سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام ایزدپناه:

انجمن‌های هنری قم در بدترین وضعیت هستند

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:١٠    نسخه چاپی    
پروژه تالار مرکزی قم یکی از طرح‌های فرهنگی بوده که قرار بود آخرین وعده ساخت آن به پایان سال 92 برمی‌گردد. هر چند این وعده بارها از سوی مسئولان معطل مانده اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای این تالار همچنان ناقص است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با تأکید بر اینکه باید در قم هنرمندان متعهد و متدین منزلت پیدا کنند، گفت: انجمن‌های هنری قم از لحاظ مالی در بدترین وضعیت قرار دارند.

حجت‌الاسلام عبدالرضا ایزدپناه که صبح یک شنبه به عنوان مهمان در جلسه شورای شهر شرکت کرده بود، با اشاره به جایگاه شهر قم گفت: شاخص‌های فرهنگی ما در شهر قم مطابق کهکیلویه و بویراحمد است و برای اصلاح این وضعیت نیاز به بودجه داریم.
وی با اشاره به مشکلاتی که از بدو ورود به مسئولیت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با آن روبه‌رو شده اضافه کرد: مهجوری اهل هنر موضوعی بود که در بدو ورود به این عرصه توجه من را جلب کرد.

ایزدپناه با اشاره به اینکه باید در قم هنرمندان متعهد و متدین منزلت پیدا کنند گفت: برخی موانع این موضوع به نگاهی برمی‌گردد که در برخی بزرگان نسبت به هنر وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه این نگاه منفی ناشی از انعکاس غلط ماهیت و اثرات هنر است اظهار داشت: از آنجا که فقط آثار بد هنر منعکس شده، دید خوبی نسبت به هنر میان برخی علما وجود ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: این موضوع به این خاطر اتفاق افتاده که از زاویه بدی به مقوله هنر نگاه کرده‌اند و همین یکی از دلایل مهجور ماندن اهل هنر در قم شده است.
وی با اشاره به واقعیت‌های عرصه هنر در شهر قم و وضعیت انجمن‌های هنری گفت: وقتی مسئولیت را به دست گرفتم مشاهده کردم انجمن سینمای جوان در بدترین شرایط فقر به سر می‌برد. این جوان‌هایی که با عشق کار می‌کنند، برای 2 و نیم میلیون تومان لنگ هستند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام ایزدپناه با اشاره به اثرات این بی مهری‌ها بر اهل هنر اضافه کرد: نتیجه این شده که تمام هنرمندان خوب قم هجرت کرده‌اند به تهران و وظیفه اولیه دستگاه فرهنگی که ایجاد امنیت و آرامش برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری بوده، انجام نشده است.
وی با اشاره به وضعیت بد انجمن موسیقی قم گفت: وقتی مسئولیت را در اداره‌کل ارشاد قم به دست گرفتم، انجمن موسیقی وضع بسیار بدی داشت؛ در حالی که نباید با موسیقی اینگونه برخورد شود. باید قم در این زمینه پیشرو بوده و حدود موسیقی حرام و غیر حرام را مشخص کرده و فعالیت‌های خوبی برای استفاده صدا و سیما و دیگر دستگاه‌ها پیگیری کند.

حوزه میزبان است یا مهمان؟

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در حوزه فرهنگ در استان قم ادامه داد: باید معلوم شود که حوزه میزبان است یا مهمان؟ آیا میخواهیم قم مانند واتیکان باشد یا باید در عرصه هنر و فرهنگ حوزه را به طور جدی وارد کنیم.
وی گفت: من از ابتدا به نیت خدمت به حوزه علمیه به عنوان مروج مکتب اهل بیت(ع) به قم آمدم و گرفتن پست و مقام برایم بی‌ارزش بود.

حجت الاسلام ایزدپناه خدمت به حوزه‌های علمیه را بهترین عمل دانست و ابراز داشت: از ابتدا کارم با تاسیس مجله حوزه در سال 62 همین مسیر را برای برای ترویج معارف اهل بیت ادامه دادم.
وی کار در حوزه فضای مجازی را اولویت دیگر دستگاه فرهنگی استان قم دانست و خاطرنشان کرد: هر چه در فضای مجازی و عرصه هنر به حوزه علمیه کمک کنیم، به تعجیل ظهور امام زمان کمک کرده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه هر کس در قم در راستای ترویج فرهنگ اهل بیت تلاش می‌کند منتظر واقعی است گفت: تمام دستگاه‌های فرهنگی باید به سهم خود در این مسیر ما را کمک کنند.

پیشرفت 80 درصدی تالار مرکزی

پروژه تالار مرکزی قم یکی از طرح‌های فرهنگی بوده که قرار بود آخرین وعده ساخت آن به پایان سال 92 برمی‌گردد. هر چند این وعده بارها از سوی مسئولان معطل مانده اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای این تالار همچنان ناقص است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به اینکه این تالار ساخت 80 درصد پیشرفت داشته خاطرنشان کرد: مشکلی بین شهرداری و اداره‌کل قبل ارشاد در مورد این موضوع وجود داشت که با نگاه مثبت شهردار قم و کمیسیون فرهنگی شورا حل شد.

شهرداری در گذشته بارها اعلام کرده که مالک زمین تالار مرکزی شهر است و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ساخت و ساز در آن را ندارد.
آنطور که ایزدپناه می‌گوید مسئولان فرهنگی کشور قول داده‌اند در سال جاری تمام بودجه را به این تالار اختصاص بدهند تا این طرح پس از مدت‌ها تکمیل شود.
وی با اشاره به کمبود امکانات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مکانی که ما در اختیار داریم برای یک انجمن است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حتی یک مکان اداری از خود ندارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از شهرداری خواست در این زمینه به این اداره کمک کند.

کلیدی که امید است نشکند

نقص جایگاه تشکیلاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع دیگری بود که مدیرکل این دستگاه در جلسه علنی شورا به آن اشاره کرد. ایزدپناه با اشاره به اینکه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سطح منابع انسانی پایین و ضعیف است اضافه کرد: 43 نفر نیروی رسمی و پیمانی در اداره کل فرهنگ و ارشاد مشغول هستند و بقیه همه به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کنند و توان پیگیری اهدافی که مدنظر ما است را ندارند.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که برای ارتقای تشکیلاتی این اداره انجام می‌دهد گفت: اداره کل ارشاد اسلامی قم از نظر تشکیلاتی در رده سوم قرار دارد که ما در نظر داریم با اضافه کردن 2 هزار پست این کار را انجام دهیم که البته کار سختی خواهد بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم این کار را کلید ساماندهی امور فرهنگی در قم دانست و آرزو کرد کلیدش نشکند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:١٠

   

پر مبحث ترین ها