سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شاخص های فرهنگی قم تعریف نشده است

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٣, ١١:١٣    نسخه چاپی    
تعداد کتابخانه های شخصی و تخصصی درقم بیش از دیگر استان هاست و در کشور بی نظیر است ولی دراین شاخص تنها تعداد کتابخانه های عمومی ذکر شده که به دلیل تک شهر بودن این استان چندان زیاد نیست.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: متاسفانه تاکنون شاخص های فرهنگی استان درسطح کشور تعریف نشده است.
ˈحامد حجتیˈ روز دوشنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: در این شاخص ها باید ویژگی های خاص قم درآن دیده شود که هنوز دراین رابطه اقدامی صورت نگرفته است.
وی گفت: شاخص های تعریف شده در سطح کشور به برخی از فاکتورها و معیارهای کلی محدود می شود این درحالی است که قم دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که دراین شاخص ها لحاظ نشده است.

حجتی ،تعداد کتابخانه های عمومی، سرانه مطالعه، چاپ و نشر و فرهنگ عمومی را از شاخص های توسعه فرهنگی اعلام کرد و افزود: این معیارها بسیار کلی طرح شده که دربرگیرنده شاخص های فرهنگی قم نمی شود.
وی برای نمونه به تعداد کتابخانه های عمومی به عنوان یک شاخص فرهنگی اشاره کرد و گفت: استان قم دراین شاخص جز 10 استان پایانی کشور است.

حجتی بیان داشت: این درحالی است که تعداد کتابخانه های شخصی و تخصصی درقم بیش از دیگر استان هاست و در کشور بی نظیر است ولی دراین شاخص تنها تعداد کتابخانه های عمومی ذکر شده که به دلیل تک شهر بودن این استان چندان زیاد نیست.
وی ادامه داد: حوزه علمیه یکی از شاخص های مهم فرهنگی قم است که این مورد نیز در شاخص ها ارائه نشده است بنابراین در بودجه ریزی ها نیز رقمی برای آن وجود ندارد.

وی ،حضور افرادی از 94 ملیت جهان دراین شهر را از دیگر شاخص های قم ذکر کرد و گفت: این مساله که درجای دیگری وجود ندارد ،در شاخص های فرهنگی مورد توجه قرار نگرفته است.
حجتی درادامه بر ضرورت تبیین و تعریف شاخص های فرهنگی قم تاکید کرد و افزود: اعتبارات فرهنگی بر اساس این شاخص ها میان استانها تقسیم می شود که با وجود فرهنگی بودن قم، اعتبارات فوق پاسخگوی فعالیت های فرهنگی آن نیست.
وی اضافه کرد: بررسی و تدوین شاخص های فرهنگی قم نیاز به طرح های علمی و پژوهشی گسترده دارد تا بتوان بر اساس آن فضای فرهنگی بهتری را ایجاد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٣, ١١:١٣

   

پر مبحث ترین ها