سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امام جمعه قم: حفظ وحدت ملی راه امام(ره) است

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:٢٠    نسخه چاپی    
حجت الاسلام سعیدی با تمجید از این روحیه رئیس جمهور افغانستان اظهار کرد:‌ای کاش آقای کرزای از‌‌ همان ابتدا با دولتمردان مغرور و متکبر آمریکایی این گونه برخورد می‌کرد که کار به اینجا نمی‌کشید. کاش از‌‌ همان ابتدا با تاسی به حضرت امام باور می‌کردند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
امام جمعه قم با بیان اینکه باید راه امام(ره) را ادامه دهیم گفت: حفظ وحدت ملی و اعتماد به مردم، پرهیز از اشرافی‌گری، توکل به خدا و... راه امام(ره) است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد به فرارسیدن سالروز رحلت امام خمینی (ره) و انتخاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای به رهبری انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدت رهبری و حضور امام امت در میان مردم به اندازه مدت رهبری و حضور پیامبر اکرم (ص) در میان مردم مدینه بود.

وی افزود: روز رحلت رسول خدا در مدینه روزی ماندگار شد و روز رحلت حضرت امام هم روز بی‌نظیری برای مردم ما بود.

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) به برخی اوصاف و ویژگی‌های حضرت امام اشاره کرد و گفت: آنچه که امام را بر رهبری و هدایت ملت و اداره حکومت توانمند ساخته بود ارتباط ایشان با خداوند و توکل بود.

وی با بیان اینکه حضرت امام واقعا عبد صالح خداوند بود اظهار کرد: بین فردی که به واسطه مقامش مورد تجلیل واقع می‌شود و شخصی که آراستگی وجود او هر فردی را به تعظیم وا می‌دارد تفاوت زیادی است.

حجت الاسلام سعیدی از حضرت امام(ره) به عنوان انسانی شجاع، خردمند، متواضع، زیرک، رئوف و خویشتن دار یاد کرد و افزود: حقیقت را نمی‌شد در چشم حضرت امام واژگون جلوه داد.

وی تصریح کرد: انگیزه‌های نفسانی و جاذبه‌های مادی نمی‌توانستند به قله رفیع وجود بااخلاص ایشان دست اندازی کند. حضرت امام امیر هوس‌های خود بود.

دستاوردهای حضرت امام(ره)

امام جمعه قم به تشریح برخی دستاوردهای فراوان حضرت امام پرداخت و افزود: حضرت امام، اسلام را در عصر کنونی احیا کرد.

وی ادامه داد: 200 سال بود دستگاه‌های استکباری علیه اسلام فعالیت می‌کردند و دین را افیون ملت‌ها می‌دانستند. انگلیسی‌ها معتقد بودند اسلام باید در کشورهای اسلامی منزوی باشد ولی حضرت امام اسلام را احیا کرد.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه امام روح عزت را به مسلمین باز گرداند اظهار کرد: امام وابسته‌ترین حکومت‌ها در منطقه را از بین برد و نظامی بر اساس اسلام ناب محمدی پدید آورد، آنهم در شرایطی این حکومت را تاسیس کردند که در جهان امکان نداشت کسی بدون وابستگی به شرق و غرب بتواند حکومتی شکل دهد ولی حضرت امام با الهام از قرآن کریم، نظام جمهوری اسلامی را مطرح کردند.

وی گفت: حضرت امام با حرکت خودشان تفسیر واقعی از اسلام و قرآن و ابعاد جدیدی از فقه اهل بیت را ارائه دادند.

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) تاکید کرد: امام با روش خودشان در حکومت، الگوی جدیدی از زمامداری ارائه کردند. تا پیش از این مردم زمامداران را انسان‌هایی مغرور، مفسد و... می‌دیدند، ولی امام الگوی جدیدی از زمامداری ارائه کردند.

وی تاکید کرد: حضرت امام احیای روحیه خودباوری و ما می‌توانیم را در برابر ایده استثماری تحقیر و ما نمی‌توانیم مطرح کردند.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه نباید تنها یاد امام را زنده بداریم، بلکه باید راه امام را هم ادامه دهیم اظهار کرد: حفظ وحدت ملی و اعتماد به مردم، پرهیز از اشرافی‌گری، توکل به خدا، ایستادگی در برابر نیروهای مداخله گر، برادری با نیروهای اسلامی و...‌‌ همان راه امام است.

وی تاکید کرد: راه امام برقراری با همه کشور‌ها غیر از استکبارگران است و آثار این راه و سیره روشن امام در منطقه و جهان به وضوح به چشم می‌خورد.

تمجید از نپذیرفتن رئیس جمهور آمریکا توسط کرزای

امام جمعه قم تصریح کرد: جهان به یاد ندارد که رئیس جمهور آمریکا وارد کشوری شود و از موضع متکبرانه از رئیس جمهور و حاکم آن کشور بخواهد با او ملاقات کند و او جواب رد بدهد.

وی ادامه داد: اخیرا رئیس جمهور آمریکا که خودش را رئیس جمهور ابرقدرت‌ترین کشور جهان می‌داند متکبرانه وارد افغانستان شد و به رئیس جمهور افغانستان می‌گوید به ملاقات او برود ولی آقای کرزای ملاقات او را قبول نمی‌کند.

حجت الاسلام سعیدی با تمجید از این روحیه رئیس جمهور افغانستان اظهار کرد:‌ای کاش آقای کرزای از‌‌ همان ابتدا با دولتمردان مغرور و متکبر آمریکایی این گونه برخورد می‌کرد که کار به اینجا نمی‌کشید. کاش از‌‌ همان ابتدا با تاسی به حضرت امام باور می‌کردند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

برای مردم مصر متاسفیم

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به در پیش بودن انتخابات در سوریه اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنیم که در منطقه، دولت و ملت کشور برادر و مسلمان ما سوریه در مسیر حرکت بیداری اسلامی از عزت و قدرتی برخوردار شد که علیرغم خواست بسیاری از کشورهای متکبر، بر اراده خود ایستادند و برگزار کننده انتخاباتی هستند که مردم فردی را که شایسته می‌دانند انتخاب خواهند کرد.

وی تاکید کرد: برای مردم مصر متاسفیم که عواملی دست به دست هم داد که حرکت بیداری در آن کشور را با کودتا سرکوب کرد و امیدواریم مردم کشورهای مسلمان با حرکت سازنده در مسیر تعالیم اسلام و آرمان‌های اسلامی خود بایستند.

حجت الاسلام سعیدی حوادثی که در نیجریه می‌گذرد را نگران کننده توصیف کرد و افزود: عده‌ای به خاطر اینکه خارجی‌ها بتوانند به معدن طلا دست یابند، عده‌ای را به جان هم انداختند که منطقه را برای خارجی‌ها امن و مسلمانان ناامن کنند.

تقدیر از طلبه‌ای که کلیه خود را به فرد نیازمند اهدا کرد

وی با تقدیر از طلبه‌ای که کلیه خود را به کودک نیازمند داده‌است تصریح کرد: در اجلاسیه اساتید از فردی قدردانی شد که این روحانی بزرگوار وقتی متوجه شد پسر 8 ساله نیاز به کلیه دارد داوطلب شد و کلیه خودش را پیوند زد و خود این روحانی وسیله نقلیه خودش را فروخت تا هزینه پیوند کلیه را تامین کند.

امام جمعه قم همچنین به فرارسیدن سالروز قیام خونین 15 خرداد اشاره کرد و افزود: قیام 15 خرداد از شهر مقدس قم و از جوار کریمه آل الله شروع شد و با خروج کفن پوشان ورامینی و حرکت علما و مردم سایر شهر‌ها استمرار یافت و نهال انقلاب اسلامی به ثمر نشست و میوه شیرین آن نصیب ملت ایران شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تقوا قدرت آفرین و عزت بخش است تاکید کرد: رسول خدا فرمودند: کسی که متقی باشد زندگی‌اش با قدرت و در میان سرزمین‌های دشمنان با امنیت است.

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به فرارسیدن ماه شعبان اظهار کرد: در ماه شعبان بسیار به یاد وجود مقدس امام زمان (عج) باشیم؛ آن حضرت امام و پیشوای ماست.

حجت الاسلام سعیدی همچنین فرارسیدن میلاد امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) را تبریک گفت.

وی فرارسیدن روز جهانی محیط زیست را گرامی داشت و گفت: امیدواریم مردم ما برای حفظ سلامتی خود و جامعه، از محیط زیست حفاظت بیشتری داشته باشند.

امام جمعه قم تاکید کرد: ایام برداشت محصولات واجد زکات فرارسیده و امیدواریم مردم در زمینه پرداخت زکات عمل کند و دولت هم به تعهدات تشویقی خود به مودیان زکات عمل کند.

وی در خطبه اول، در تفسیر آیه 9 سوره حجرات اظهار کرد: خداوند خطاب به مومنین می‌فرماید اگر دو گروه از مومنان به نزاع و جنگ پرداختند آن‌ها را آشتی دهید و اگر یکی از آن‌ها بر دیگری تجاوز کند با گروه متجاوز بجنگید تا احکام خدا اجرا شود.

امام جمعه قم با بیان اینکه این آیه برای حفظ انسجام در بین ملت اسلامی و فرونشاندن اختلافات بین آنهاست تصریح کرد: اگر به هر دلیلی بین دو گروه از مومنان نزاع افتاد دو تکلیف بر عهده سایر مومنان است؛ اول اصلاح روابط و دوم مقابله با آنهاست.

حجت الاسلام سعیدی تاکید کرد: به مجرد وقوع نزاع بین مومنان سایر مومنان باید بدون درنگ وارد عمل شوند. وظیفه اول ایجاد صلح و آشتی بین طرفین است. تنها یک شرط برای صلح در این آیه ذکر شده که صلح باید عادلانه باشد.

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) گفت: اگر بین دو گروه اختلاف افتاد این سبب نمی‌شود که از دایره ایمان خارج شوند ولی اگر بر عداوت و اختلاف ادامه دهند و پیشنهاد صلح و آشتی را نپذیرند، تا حدی که عنوان باقی بر آن‌ها صدق کند از دایره ایمان خارج می‌شوند.

وی تاکید کرد: خداوند می‌فرماید در این صورت برای ختم غائله باید سراغ درگیری با گروه لجوج رفت.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه در واقعه جنگ جمل این مسئله از سوی امیرالمومنین علیه السلام رعایت شد اظهار کرد: شرکت کنندگان در این فتنه داخلی دو دسته عمده بودند اول کسانی که از امیرالمومنین انتظارات مالی و سیاسی نامشروع داشتند و دوم با توجه به حضور همسر پیامبر و شخصیت‌هایی همچون طلحه و زبیر در این جنگ عده‌ای فریب این افراد را خوردند و با امیرالمومنین وارد جنگ شدند.

وی گفت: امیرالمومنین ابتدا ابن عباس را با قرآن به سمت اصحاب جمل که سران فتنه سه نفر بودند فرستادند و آن‌ها قبول نکردند. امیرالمومنین باز هم پیشنهاد دادند دست از فتنه بردارند و در مرحله بعدی یک نوجوان را برای پذیرفتن صلح فرستادند ولی آن‌ها آن نوجوان را شهید کردند و دست از لجاجت بر نداشتند.

امام جمعه قم تاکید کرد: سران فتنه آنچنان مست و مغرور و لجوج بودند که به هیچ چیز جز ریاست و مطامع شخصی را نمی‌پذیرفتند و دست رد بر سینه افرادی که برای صلح رفتند زدند.

حجت الاسلام سعیدی ادامه داد: این جنگ بی‌حاصل داخلی دو روز بیشتر طول نکشید. فقط دست و پای حدود 14 هزار نفر قطع شده که بعد از جنگ به دلیل شدت جراحات وارده درگذشتند و روایت کردند 25 هزار نفر در این جنگ کشته شدند.

تولیت آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: سرانه فتنه با اینکه به ذلت افتادند ولی به لجاجت خود ادامه دادند و در ‌‌نهایت در نکبت کشته شدند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٣, ١٨:٢٠

   

پر مبحث ترین ها