سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چراغ سبز شورا به یک شرکت آلمانی برای بازیافت زباله در قم

همه پیش بینی‌ها نشان می‌دهد روند افزایش حجم زباله را به خاطر افزایش جمعیت خواهیم داشت.
شصت و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر قم به بحث درباره تفاهم‌نامه میان شهرداری قم یک شرکت آلمانی برای بازیافت زباله‌های شهری و تبدیل آن به گازوئیل گذشت.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که در دنیا از زباله به عنوان طلای سیاه نام برده می‌شود و برای برخی کشورها زباله حتی درآمدزا شده، تولید و انباشت روزانه 700 تن زباله در شهر قم همواره به عنوان یک تهدید تلقی شده است.

هر چند سرانه تولید زباله در کشور ما نسبت به استانداردهای جهانی بالاتر است ولی کشورهای توسعه یافته مانند آلمان و سوئیس هم که در این زمینه آمار بالایی دارند، با بازیافت بیش از 80 و 50 درصد زباله‌های تولید شده خود را قهرمان محیط زیست جهان می‌دانند. در کشور ژاپن زباله‌های خانگی برای تولید برق استفاده می‌شوند و ... همه اینها در حالی است که در شهر قم 50 سال است که زباله‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شده و دفن می‌شود. این موضوع علاوه بر هزینه‌های بسیاری که بر دوش مدیریت شهری گذاشته، تهدیدی برای محیط زیست و سلامتی نیز محسوب می‌شود.

14 سال است که برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی برای بازیافت زباله، تهیه آن به کمپوست و دیگر راه‌هایی که ممکن است خطر آن را برای محیط زیست کمتر کرده و صرفه اقتصادی برای شهر داشته باشد، بحث و بررسی می‌شود اما هنوز هیچ یک از این طرح‌ها به نتیجه خاصی نرسیده است. سؤال مصطفی ملایی، عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر قم در جلسه علنی صبح یکشنبه نیز همین بود: چرا هنوز نتوانسته‌ایم فکری برای 700 تن زباله‌ای که در روز در شهر تولید می‌شود، بکنیم؟

سالانه 40 میلیارد تومان هزینه برای طلای کثیف

واقعیت این است که امروز در جهان زباله‌ها بازیافت می‌شوند؛ به چرخه اقتصادی بر می‌گردند و تولید ناخالص ملی را زیاد می‌کنند اما شهرداری قم به گفته رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر سالانه 40 میلیارد تومان برای جمع‌آوری همین طلای کثیف هزینه می‌کند.
عباس ذاکریان که با دست پر به جلسه علنی آمده بود، با اشاره به لایحه شهرداری مبنی بر امضای تفاهم‌نامه‌ای با یک شرکت آلمانی، گفت: تخصص این شرکت تبدیل زباله‌های شهری به انرژی پاک است. دانشمندان این شرکت، رآکتوری را طراحی کرده‌اند که زباله را داخل آن می‌ریزند و خروجی گازوئیل با استاندارد کشور آلمان دریافت می‌کنند.

احداث این کارخانه که سرمایه‌گذاری آن بر اساس تفاهم نامه با این شرکت خواهد بود، 300 میلیارد تومان هزینه دارد. آورده شهرداری طبق این تفاهم‌نامه تأمین روزانه 800 تن زباله و یک قطعه زمین در سایت دفن زباله البرز است.
طبق این تفاهم‌نامه هزینه جمع‌آوری زباله در 5 سال نخست به عهده شهرداری است و پس از آن تا مدت 35 سال به عهده این شرکت آلمانی خواهد بود.

به گفته رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم این تفاهم‌نامه پس از امضا شدن توسط شهرداری و این شرکت باید به تصویب شورای شهر رسیده و پس از آن یک گروه کارشناسی از شهرداری قم به آلمان برای بازدید می‌روند و پس از تائید اجرای این طرح در آلمان یا هر کشوری که این شرکت در آن فعالیت‌های موفقیت‌آمیز انجام داده، مقدمات تبدیل تفاهم نامه به قرار داد انجام می‌شود.
وی با اشاره به نظر کمیسیون خدمات شهری در این زمینه ابراز داشت: در نهایت پیشنهاد این است که با اعمال نقطه نظرات مشاور حقوقی شورای شهر این تفاهم نامه به تصویب برسد.

نخستین واکنش اعضای شورای شهر به این تفاهم‌نامه، به مقوله صرفه‌جویی و چشم‌انداز طولانی این طرح مربوط می‌شد. نعمت‌الله عواطف رستمی با اشاره به اینکه بر اساس اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید میزان تولید زباله در شهر کاهش یابد، نسبت به توان تأمین روزانه 800 تن زباله تشکیک کرد. وی با اشاره به اینکه باید توان این شرکت در این زمینه راستی‌آزمایی شود، گفت: اینکه قبل از بازدید کارشناسان شهرداری، شورای شهر مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد، خطرناک است و بازدیدها باید قبل از تصویب تفاهم‌نامه صورت بگیرد.

تولید زباله همچنان افزایش خواهد داشت
وحید شایسته نیک، عضو کمیسیون امور زیربنایی شورای شهر در پاسخ به این اظهار نظرها با اشاره به اینکه باید از چنین پیشنهاداتی استقبال شود اضافه کرد: این یک معضل زیست محیطی است که برای ما نیز هزینه بردار شده و رویکرد ما باید حمایت از این موضوعات باشد.

حسن بختیاری، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه‌گذاری هم با اشاره به مسئله تعهد حجم زباله در این تفاهم‌نامه گفت: نگران کاهش حجم زباله نباید باشیم چراکه این اتفاق نمی‌افتد. همه پیش بینی‌ها نشان می‌دهد روند افزایش حجم زباله را به خاطر افزایش جمعیت خواهیم داشت.

ذاکریان در پاسخ به نگرانی‌های اعضای شورای شهر در این زمینه ابراز داشت: وقتی می‌گویند 40 سال این همکاری باید ادامه پیدا کند به خاطر این است که توجیه اقتصادی داشته باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر قم هم با اشاره به اینکه در هیچ یک از کلان شهرها زباله یک موضوع اقتصادی نیست خاطرنشان کرد: هر شهری که برای بازیافت زباله سرمایه گذاری کرده حتی نتوانسته 20 درصد سرمایه را باز گرداند.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر افزود: کمپوست بهترین چیزی است که از زباله تولید می‌شود که آن هم به دلیل وجود خرده شیشه اقتصادی نیست.
وی با اشاره به اینکه اگر چنین چیزی وجود داشته باشد بسیار مفید است، گفت: با این حال چندان باور ندارم که این امر شدنی باشد.
در نهایت نظر کمیسیون که همان لایحه شهرداری به اضافه توجه به ملاحظات مشاور حقوقی بود، تصویب شد.

باز هم بی‌مهری به نخبگان جوان ...
به نظر می‌رسد با هر منطقی که به این قضیه نگاه شود، شکل‌گیری چنین روندی به نفع شهر قم است. هم هزینه‌های شهرداری کاهش پیدا می‌کند و هم مخاطرات زیست محیطی و بهداشتی کم می‌شود اما در این میان یک نکته که از سوی ملایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مطرح شد، بی پاسخ ماند. او به اجرای چنین طرحی توسط یکی از مبتکران داخلی در جهاد کشاورزی اشاره کرده بود و اینکه باید دید توان داخلی در این زمینه چگونه است.

سمیه شایسته‌پور هم دختر جوان و بسیجی قمی بود که طرح تولید سوخت از زباله‌های پلاستیکی و لاستیکی را تقریباً 9 سال پیش مطرح کرده بود. طرحی که موجب شد او را دارای عناوینی مانند اولین زن مخترع استان قم، محقق برتر کشور، دارنده رتبه جشنواره خوارزمی، نخبه بسیجی برتر کشور، دختر نمونه استان قم در چند سال پیاپی، نخبه برتر کشور، دارای مدرک ملی مدیریت پسماند، کسب استاندارد ایزو 17 هزار و 25 کنترل کیفیت، مدرک مدیریت استراتژِیک مدیریت پروژه، دارای رتبه از جشنواره ملی و بین‌المللی "علم تا عمل" و ... بدانند اما تمام اینها القابی بیش نبود. چرا که پس از گذشت این سال‌ها و پس از اینکه او ده‌های میلیون تومان از هزینه شخصی برای این طرح مصرف کرد، شهرداری قم هم تلاش نکرد تا عملی بودن طرح وی را امتحان کند و به سراغ یک شرکت آلمانی رفت.

حالا اگر هم سرخوردگی حاصل از این بی‌مهری‌ها نخبگان جوان را دچار بی تفاوتی اجتماعی نکند، حداقل ضررش این است که سود اجرای چنین طرح‌هایی در جیب کسانی می‌رود که از جنس این آب و خاک نیستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩٣, ١۶:۵١

   

پر مبحث ترین ها