سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سیار: آب‌های کشاورزی قم 3 برابر شورتر شده است

وی با بیان اینکه آب های کشاورزی استان از نظر کیفی به طور میانگین 3 برابر شور تر شده است و از نظر عمق ارتفاع سطح ایستابی از سطح زمین به بیش از 2 و نیم برابر در بخش های مختلف رسیده است، ابراز کرد: در طول یک سال بین یک تا دو متر سطح ایستابی آب پایین می رود و موجب فرونشست و بهم ریختن ساختار چاه می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه آب‌های کشاورزی استان قم از نظر کیفی به طور میانگین 3 برابر شورتر شده است، گفت: استفاده از آب شور باعث از بین رفتن خاک و کاهش تولید در قم شده است.

رضا سیار عصر شنبه در مصاحبه مطبوعاتی که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با اصحاب رسانه در ساختمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد، اظهار کرد: از 21 تا 27 خردادماه هفته جهاد سازندگی نامیده شد که البته از سال 79 به دلیل ادغام سازمان کشاورزی در جهاد سازندگی و تشکیل سازمان جهاد کشاورزی این هفته به نام جهاد کشاورزی تغییر نام داده شد.
وی گفت: این نهاد در کمتر از یک سال از تشکیل خود توانست به بسیاری از کمبودها و معضلاتی که خلأ آن به عنوان مسائل زیر بنایی احساس می‌شد بپردازد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به حضور پررنگ نیروهای جهاد کشاورزی در همه عرصه‌ها، اذعان کرد: این نهاد در دوران دفاع مقدس نیز نقش تأثیرگذاری را ایفا کرده است و اولین اکیپ 5 مهر 1359 از این نهاد به جبهه‌های جنگ اعزام شده است.

وی عنوان کرد: همزمان با نبرد در جنگ عوامل این نهاد تحت عنوان گروه‌های هجرت در پشت جبهه و سازندگی مناطق محروم مشغول بودند.
سیار تصریح کرد: مجموعه فنی مهندسی جهاد اقدامات ارزنده‌ای را در جنگ تحمیلی انجام داد و بسیاری مواقع پشتیبانی عملیات‌ها را بر عهده داشت.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه لقب سنگر سازان بی سنگر افتخاری بود که به افراد جهاد داده شد، گفت: این نهاد 3200 شهید و بیش از 10 هزار جانباز را تقدیم انقلاب کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم در سخنان خود مدیریت جهادی را انجام امور با روحیه ایثار، خدمت، مشارکت مردم و عشق به میهن دانست.

وی با اشاره به اینکه استان قم در تولید بخش کشاورزی کاملا متفاوت از دیگر نقاط کشور بوده و دستخوش تغییراتی شده است، گفت: متأسفانه استان قم به دلیل مسائلی چون شوری و کمبود آب بخشی از منابع آبی خود را برای زراعت و باغبانی از دست داده و آب شور و قلیایی دریاچه نمک جایگزین 500 میلیون متر مکعب از دست رفته شده است.

استفاده از آب شور باعث از بین رفتن خاک و کاهش تولید شده است

سیار، با بیان اینکه استفاده از آب شور برای زراعت موجب از بین رفتن خاک و کاهش تولید شده است، گفت: این شرایط را برای کشاورز سخت کرده و روز به روز شاهد نقصان در این بخش هستیم و تلاش ما این است تا نگذاریم عملکرد کاهش یابد.
وی با بیان اینکه آب های کشاورزی استان از نظر کیفی به طور میانگین 3 برابر شور تر شده است و از نظر عمق ارتفاع سطح ایستابی از سطح زمین به بیش از 2 و نیم برابر در بخش های مختلف رسیده است، ابراز کرد: در طول یک سال بین یک تا دو متر سطح ایستابی آب پایین می رود و موجب فرونشست و بهم ریختن ساختار چاه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بحث کمی و کیفی آب را از چالش‌های جدی بخش کشاورزی طی دو دهه اخیر دانست و تصریح کرد: اکنون کشاورزان می‌توانند از آبیاری قطره‌ای استفاده کنند و تسطیح 17 هزار و 500 هکتارزمین، اصلاح طول و عرض آبیاری، پوشش کانال های انتقال آب و بیش از 1400 کیلومترلوله گذاری از افدامات انجام گرفته برای افزایش راندمان و صرفه جویی در مصرف آب است.
وی کاشت 75 درصد جو در قم را به این دلیل دانست که این محصول یک نوبت آب کمتر احتیاج دارد و در خشکی مقاوم تر است و تولید بذر بومی و اصلاح شده را از اقدامات انجام گرفته بیان کرد.

امروز پاکترین گندم تحویل سیلو می‌شود


سیار با توجه به این که در زمان برداشت محصولات پاییزه قرار داریم، گفت: با آموزش کشاورزان و مبارزه با آفت و علف های هرز و بیش از 35 هزار هکتار سم پاشی که صورت گرفته است می توان گفت اکنون پاک ترین گندم تحویل سیلو می‌شود و تا کنون 12 هزار تن گندم توسط تعاونی‌ها وحدود 4 هزار تن توسط اداره غله خریداری شده است که نسبت به سال گذشته این عملیات خرید افزایش داشته است.
وی از توسعه گلخانه‌ها در قم خبر داد و افزود: در حوزه دام و طیور با وجود شرایط اقتصادی نامناسب بازار با این حال تولید کنندگان تمام سعی خود را در امر جهاد اقتصادی و مقاومتی به خوبی ایفا می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه گفت: به صورت گسترده در تأمین نهاده‌ها برنامه ریزی شده است که قیمت نهاده‌های مورد نیاز وارداتی ثابت نگه داشته شود و ما به التفاوت یارانه‌ها خصوصا یارانه شیر به عنوان یک غذای سلامت جامعه اختصاص داده شود.
وی به حوزه تنظیم بازار برای ماه رمضان پرداخت و توضیح داد: شرایط به گونه‌ای است که قیمت عرضه محصولات پروتئینی پایین تر از قیمت تمام شده است و پیش بینی می‌شود شاهد هیچ گونه تنش در این زمینه نباشیم و برای جلوگیری چالش در بازار تدابیری چون عرضه مرغ منجمد و گوشت قرمز که خرید تولید مازاد استان بوده و در اختیارسازمان صنعت و معدن قرار گرفته تا در صورت نیاز توزیع شود اندیشیده شده است.

افتتاح 41 پروژه سازمان جهاد کشاورزی قم


سیلر در پایان به برنامه‌های این سازمان در هفته جهاد کشاورزی اشاره کرد و دیدار با روستاییان، حضور در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری انقلاب اسلامی ایران برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام و رهبری در27 خردادماه و افتتاح 41 پروژه سازمان جهاد کشاورزی قم را بخشی از این برنامه‌ها نام برد.
وی با بیان اینکه از این 41 پروژه، 12 واحد گلخانه‌ای ویژه فارغ التحصیلان رشته کشاورزی، 2 واحد مربوط به صنایع کشاورزی، 3 واحد شیلاتی، 11 واحد دام و طیور، 13 واحد آب و خاک است، افزود: این 41 پروژه با 13.5میلیارد تومان برای 160 نفر به طور مستقیم و 46 نفر غیر مستقیم ایجاد اشتغال می‌کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٣-١٣٩٣, ٢٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها