سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روند افزایشی مصرف آب در قم هشدار دهنده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از افزایش 4 درصد مصرف آب نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در استان و ناپایداری های آب انتقالی از سرشاخه های دز، وضعیت مصرف آب در قم مناسب نیست.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به افزایش 4 درصدی مصرف آب در قم گفت: این رشد مصرف آب هشدار برای شهروندان است و تبعات خوبی به دنبال نخواهد داشت.

مهندس عبدالحمید توکلی بینا با بیان اینکه خشکسالی سالها است کشور را در معرض چالش کم آبی قرار داده است، اظهار داشت: به همین دلیل بیشتر کلان شهرها دچار کم آبی شده اند که استان قم از این قاعده هم مستثنی نیست.
وی با اشاره به اینکه استان قم دهمین سال خشکسالی را سپری می کند، افزود: با توجه به اینکه کره زمین به علت تغییرات اقلیم، افزایش درجه حرارت زمین و افزایش جمعیت به سمت کم آبی پیش می رود راهی جز بازنگری در رفتار و ابزار مصرف نداریم.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از افزایش 4 درصد مصرف آب نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در استان و ناپایداری های آب انتقالی از سرشاخه های دز، وضعیت مصرف آب در قم مناسب نیست.
وی با بیان اینکه باید استفاده از آب در قم به گونه ای مدیریت شود که رشد مصرف منفی شود، خاطرنشان کرد: افزایش 4 درصدی رشد مصرف هشدار برای شهروندان است و تبعات خوبی به دنبال نخواهد داشت.

توکلی بینا با اشاره به پروژه انتقال آب از سرشاخه های دز به قم ابراز داشت: اگر روند افزایشی مصرف آب در قم به همین منوال ادامه داشته باشد حتما تخصیص به قم تا 7 سال آینده به پایان می‌رسد یعنی 20 سال زودتر سهمیه آب (سرشاخه‌ها) کفاف جمعیت شهر قم را نخواهد داد.
وی با بیان اینکه باید ناگزیر به سمت اصلاح ابزار های مصرف و وسایل آب بر حرکت کنیم و یکدیگر را به صرفه جویی در مصرف توصیه کنیم، تاکید کرد: باید تمام مصارف آب بر اعم از شرب، بهداشت، صنعتی، کشاورزی و فضای سبز شهری مدیریت شود.

به گزارش مهر، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم همچنین با بیان اینکه باید در کشاورزی و فضای سبز شهری قم الگوی کشب تغییر کند، اظهار داشت: باید به سمتی حرکت کنیم که از پساب فاضلاب در برخی از مصارف صنعتی و فضای سبز استفاده کنیم.
وی در ادامه با اشاره به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دمای هوا در کشور، از شهروندان خواست نسبت به صرفه جویی در مصرف آب و استفاده صحیح از این مایع حیاتی نهایت دقت را داشته باشند.

توکلی بینا بر لزوم بازبینی و جلوگیری از نشت آب و نصب سایبان برای کولرهای آبی تاکید کرد و یادآور شد: اگر مردم صرفه جویی داشته باشند در نقاطی از شهر که به علت فنی مشکل افت فشار را داریم این مشکل برطرف خواهد شد و مردم می توانند تابستان مطلوب و خوبی را سپری کنند.
وی در پایان امکان جیره بندی آب در قم را منتفی دانست و گفت: به لطف خدا و با ورود آب سرشاخه های دز، جیره بندی در شهر نخواهیم داشت اما لزوم صرفه جویی در مصرف و پرهیز از اسراف بیش از پیش ضروری است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠۴-١٣٩٣, ١٧:٢۶

   

پر مبحث ترین ها