سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ذبح بیش از 2100 راس دام همزمان با عید قربان در قم

وی در خصوص فعالیت‌های دامپزشکی در عید قربان افزود: در روز عید قربان 2 هزار و 113 راس دام ذبح و مورد بازرسی قرار گرفت و در مجموع 114 کیلوگرم گوشت غیربهداشتی توسط ناظران بهداشتی شناسایی شدند.
مدیرکل دامپزشکی استان قم از ذبح بیش از 2 هزار و100 راس دام در روز عید قربان در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی رفیعی دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه 14 مهرماه روز ملی دامپزشکی است بیان کرد: شعار امسال "دامپزشکی در خدمت سلامت" است.

وی ادامه داد: روز هشتم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی و بهداشت عمومی، روز نهم مهرماه روز دامپزشکی و پدافند غیرعامل، روز دهم مهرماه روز دامپزشکی و حقوق حیوانات، روز یازدهم مهرماه به عنوان روز دامپزشکی و سلامت جامعه، روز 12 مهرماه به عنوان روز دامپزشکی و امنیت غذایی، روز 13 مهرماه به عنوان روز دامپزشکی و نظارت بهداشتی و روز 14 مهرماه به عنوان روز دامپزشکی و توسعه پایدار نامگذاری شده است.

مدیرکل دامپزشکی قم عنوان کرد: دامپزشکی نقش موثری در مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های مشترک و تامین فرآورده‌های دامی و همچنین تأثیر مستقیم آن در سلامت جامعه دارد.

معدوم سازی بیش از 26 تن فرآورده خام دامی

وی در خصوص آمار 6 ماهه دامپزشکی افزود: طی 6 ماهه نخست سال 26 هزار و 700 بازدید از فروشگاه‌ها و مراکز عرضه دام انجام گرفته است.
رفیعی گفت: طی این مدت بیش از 26 تن و 700 کیلوگرم فرآورده خام دامی معدوم سازی شده است.

وی عنوان کرد: دامپزشکی در این مدت بر کشتار 9 میلیون و 680 هزار قطعه طیور نظارت بهداشتی داشته است که از این تعداد 31 هزار قطعه مرغ در خط کشتار شناسایی و معدوم شدند.
مدیر کل دامپزشکی استان قم بیان کرد: در کشتارگاه دام استان بالغ بر 272 هزار راس گوسفند و بز کشتار شده است که تمامی مراحل نیز توسط همکاران در اداره کل مورد نظارت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در کشتارگاه‌های دام استان بیش از 64 تن گوشت دام شناسایی و معدوم سازی شده‌اند.
رفیعی بیان کرد: طی 6 ماهه نخست سال بالغ بر 63 تن آلایش دامی غیربهداشتی شناسایی و معدوم سازی شدند.

وی با اشاره به فعالیت قرنطینه سیار افزود: در دامشهر نیز یک پست قرنطینه‌ای فعالیت می‌کند.
مدیر کل دامپزشکی استان قم ادامه داد: طی این مدت بیش از 260 هزار راس گوسفند و بز و همچنین هشت هزار و 400 راس گاو و گوساله نیز وارد مجتمع دامشهر شدند.

کاهش 20 درصدی ورود دام به قم


وی اضافه کرد: به دلیل وجود بیماری لمپی اسکین میزان ورود دام طی 6 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است.

رفیعی بیان کرد: طی 6 ماهه نخست سال بالغ بر 308 هزار راس گاو و گوساله و 881 هزار راس گوسفند و بز علیه بیماری‌ها واکسیناسیون شدند، همچنین 2 هزار و 590 قلاده سگ نیز علیه بیماری هاری واکسیناسیون شدند.
وی گفت: طی 6 ماهه نخست سال از 20 هزار راس گاو تست سل انجام شد و همچنین از 17 هزار و 400 راس گاو نیز تست بروسلوز انجام گرفت.

مدیر کل دامپزشکی استان قم عنوان کرد: طی 6 ماهه نخست سال یک میلیون و 770 هزار متر مربع جایگاه دامداری سمپاشی شد که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته سه برابر شده است و همچنین طی این مدت 860 متر مربع جایگاه دام نیز ضدعفونی شد.
وی بیان کرد: بالغ بر 65 هزار انواع آزمایشات دامی و طیور در آزمایشگاه‌های دامپزشکی انجام گرفته است.

رفیعی در خصوص اقدامات انجام گرفته توسط دامپزشکی استان قم از ابتدای سال افزود: طرح ردیابی تخم مرع برای نخستین بار در کشور در استان قم انجام گرفته است که در این طرح تخم مرغ‌هایی که به بازار عرضه می‌شود اسم مرغدار و کد ردیابی نیز بر روی آن‌ها درج می‌شود.
وی بیان کرد: از دیگر اقدامات دامپزشکی، استقرار مسئولین فنی و بهداشتی در مرغداری‌های تخم گذار استان بوده است که با تعامل اتحادیه مرغداران انجام گرفته است.

عرضه تخم مرغ شکسته ممنوع است

مدیر کل دامپزشکی استان قم گفت: هیچ مرکز عرضه فرآورده‌های خام دامی اجازه عرضه تخم مرغ‌های شکسته را ندارد و کلیه کارگاه‌های تولیدی تنها مجاز به عرضه تخم مرغ‌های سالم می‌باشند.

وی در خصوص فعالیت‌های دامپزشکی در عید قربان افزود: در روز عید قربان 2 هزار و 113 راس دام ذبح و مورد بازرسی قرار گرفت و در مجموع 114 کیلوگرم گوشت غیربهداشتی توسط ناظران بهداشتی شناسایی شدند.
رفیعی ادامه داد: تعداد دام‌های قربانی شده در عید قربان امسال نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

وی توصیه کرد: با توجه به کشتار دام در زمان بازگشت حجاج و همچنین ایام محرم و صفر شهروندان دام‌ها را پس از کشتار به کشتارگاه‌ها انتقال دهند، همچنین کشتار در معابر مشکلات بسیاری را در بر خواهد داشت و بسیاری از بیماری‌ها نیز که مشترک میان دام و انسان است از طریق خون دام منتقل می‌شود.
وی در پایان گفت: شماره تلفن 1512 دامپزشکی پل ارتباط میان دامپزشکی با شهروندان است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:۵۵

   

پر مبحث ترین ها