سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان قم اعلام کرد:

اجرای بسته حمایتی امور دام در قم / واحدهای فاقد دام در اولویت هستند

این بسته ها در قالب تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد چهار درصد و بازپرداخت 5 ساله و همچنین تسهیلاتی برای بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای گاوداری شیری به دامداران استان قم پرداخت خواهد شد.
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: بسته های حمایتی امور دام در بحث هدفمندکردن یارانه در راستای حمایت بیشتر از دامداران این استان و افزایش تولید محصولات دامی اجرا می شود.

رحمت الله حمزه خانی بعدازظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: این بسته ها در قالب تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد چهار درصد و بازپرداخت 5 ساله و همچنین تسهیلاتی برای بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای گاوداری شیری به دامداران استان قم پرداخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته این تسهیلات با کارمزد 14 درصد است که 10 درصد آن توسط صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به صورت یارانه از طرف دولت به بانک عامل پرداخت شده و چهار درصد آن به عهده دامدار است.

حمزه خانی ادامه داد: در این بسته حمایتی پیش بینی شده در صورتی که دامدار نخواهد از تسهیلات استفاده کند و یا مشکلی در اخذ آن داشته باشد، می تواند به صورت خود اجرایی هزینه کرده و سپس از محل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی نسبت به دریافت یارانه (بلاعوض) به میزان تقریبی 30 درصد هزینه ها اقدام کند.

وی اظهار داشت: این بسته حمایتی در طرحی با عنوان تامین تلیسه، جنین و مواد ژنتیکی با هماهنگی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان، اتحادیه دامداران استان، بانک های عامل، صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی و سازمان نظام مهندسی استان قم در این استان اجرا خواهد شد.

حمزه خانی اضافه کرد: این طرح با هدف تکمیل واحدهای گاو شیری غیرفعال و نیمه فعال، ایجاد اشتغالزایی، بهبود راندمان تولید و افزایش محصولاتی چون شیر و گوشت انجام می شود.

تشریح چگونگی پرداخت تسهیلات

وی افزود: این طرح با 4 عملیات شامل تامین تلیسه پربازده وارداتی، تامین تلیسه از گاوداران صنعتی، تامین جنین منجمد وارداتی و تامین اسپرم تعیین جنسیت شده (ماده زا) وارداتی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح در سال نخست 400 راس تلیسه با ارزش اصلاحی بالا و با 39 میلیون و 500 هزار ریال تسهیلات با کارمزد چهارصد به ازای هر راس تلیسه به دامداران پرداخت می شود، افزود: در سال دوم 420 راس تلیسه وارداتی با 40 الی 50 میلیون ریال تسهیلات به ازای هر راس به دامداران پرداخت خواهد شد.

وی افزود: همچنین در این طرح قرار است 50 دز جنین وارداتی با اعتباری حدود 500 میلیون ریال و 580 دز اسپرم تعیین جنسیت شده ماده زا با اعتباری حدود 319 میلیون ریال به دامداران پرداخت شود.

اولویت با واحدهای فاقد دام است

حمزه خانی به شرایط واحدهایی که می توانند از این تسهیلات استفاده کنند اشاره کرد و افزود: واحد باید پروانه بهره برداری گاو شیری را داشته باشد، ظرفیت واحد کمتر از 100 راس دام مولد باشد و گاودار بایستی فقط از گله های اصیل زیر پوشش مرکز اصلاح نژاد دام، تلیسه خریداری کند.

وی ادامه داد: اولویت به ترتیب با واحدهایی است که فاقد دام باشد، ظرفیت آن کامل نباشد و کمبود دام داشته باشد و یا متقاضی افزایش ظرفیت باشد.

حمزه خانی گفت: متقاضیان استفاده از این تسهیلات در اسرع وقت، نسبت به ارائه درخواست به اتحادیه دامداران و تشکیل پرونده تسهیلات اقدام کنند.

وی اعلام کرد که در این بسته حمایتی و در راستای بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای گاوداری شیری استان قم مبلغ حداکثر 300 میلیون ریال به عنوان تسهیلات جهت اصلاح مصرف سوخت دستگاههای گرمایشی، تغییر و تعویض مشعل های گرم کننده، دیگ های موتورخانه، عایق بندی موتورخانه ها و اصلاح سیستم سوخت رسانی شعله افکن و هرگونه فعالیت در جهت بهینه سازی مصرف سوخت به دامداران پرداخت می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٢-١٣٩٠, ٠٧:٣٠

   

پر مبحث ترین ها