سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیین چاووشی‌‌خوانی محرم در قم برگزار شد

بروز شده : ٣-٠٨-١٣٩٣, ١١:٣١    نسخه چاپی    
امسال نیز شهرداری قم با همت سازمان فرهنگی هنری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز، کاروان «سفینه‌النجاه» را در آستانه محرم در شهر کریمه اهل بیت(س) به حرکت درآورد و خبر فرا رسیدن ماه حزن و اندوه را به مردم این شهر خبر داد.
به همت شهرداری قم با حرکت کاروان سفینة‌النجاة مراسم چاووشی‌خوانی همزمان با آغاز ماه محرم در قم برگزار شد.
خبرگزاری فارس: آیین چاووشی‌‌خوانی محرم در قم برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، یکی از سنت‌های قدیمی که هر ساله در آستانه فرارسیدن ماه محرم در شهرهای مختلف به اجرا می‌رسد سنت چاووشی‌خوانی است، این حرکت اصیل نه تنها یک آیین مذهبی و قدیمی است بلکه روایتی از فرهنگ مردم برای جاودانه ماندن حماسه عاشورا و یادمانی برای با خبر کردن مردم از فرارسیدن ایام عزاداری حسینی است.

در این آیین سنتی که قبل از فرارسیدن ماه محرم برپا می‌شود، کاروانی در شهر‌ها و روستاها به حرکت در می‌آید و آمدن محرم را با ذکر اشعاری حزین به مردم خبر می‌دهد. این حرکت اصیل چند سالی است در شهر قم به همت شهرداری با شکوه و عظمت خاصی برگزار می‌شود و آیین چاووشی‌خوانی را زنده نگه داشته شده است.

امسال نیز شهرداری قم با همت سازمان فرهنگی هنری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز، کاروان «سفینه‌النجاه» را در آستانه محرم در شهر کریمه اهل بیت(س) به حرکت درآورد و خبر فرا رسیدن ماه حزن و اندوه را به مردم این شهر خبر داد.

امروز صدای زنگ شتران کاروان سفینة‌النجاة در کوی و خیابان‌های شهر قم پیچید و خبر از رسیدن هنگامه‌ای عظیم را به گوش عالمیان رساند. صدای طبل و شیپور و سنج با آهنگ حزین دل‌های عاشق و شیدای امام حسین(ع) را به لرزه درآورد چشمان منتظران محرم را نمناک کرد.

کاروان سفینة‌النجاة به نیت 72 تن شهدای کربلا، از میدان 72 تن قم حرکت خود را آغاز کرد و با حرکت خود چاووش ماه عزا را در شهر اعلام کرد؛ کاروانی متشکل از گروه‌های تعزیه، طبال‌ها، شترسواران، نی‌نوازان و صحنه‌هایی از گودال قتلگاه و ضریح مطهر امام مظلوم عالم. این کاروان با گذر از خیابان‌های مختلف خود را به جوار حرم کریمه‌اهل بیت(س) رساند تا پیشاپیش محرم حسینی را به بانوی کرامت تسلیت بگوید.

مدیریت شهری قم با اقداماتی از جمله نصب پارچه‌های سیاه، برپایی خیمه‌های سبز و سفید به نماد خیمه‌های امام حسین(ع)، نصب پرچم‌های مشکی در جای‌جای شهر و نصب المان‌ها و یادمان‌های عاشورایی حال و هوایی حزن آلود به شهر قم داده و دل‌های عاشقان اهل بیت(ع) را برای ورود به محرم آماده کرده است.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930803000187#sthash.BS9W9N8a.dpuf
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٨-١٣٩٣, ١١:٣١

   

پر مبحث ترین ها