سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم:

مبارزه با سن غلات در 16 هزار هکتار از مزارع قم

با توجه به اینکه حدود 34 هزار هکتار از اراضی زراعی قم، مربوط به کشت گندم و جو می باشد و سن مضر غلات از آفتهای مهم این محصولات بشمار می آید، هرساله مبارزه با این آفت در مزارع قم انجام می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم گفت: از 20 اسفندماه سال گذشته تا 25 فروردین ماه امسال، مبارزه با سن مضر غلات در 16 هزار و 39 هکتار از مزارع غله قم انجام شد.

محمدرضا طلایی شامگاه سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در این مدت، مبارزه با سن مضر غلات در هفت هزار و 534 هکتار از مزارع گندم و هشت هزار و 505 هکتار از مزارع جو قم انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین تا پایان روز دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری، مبارزه با شته در 18 هزار و 974 هکتار از مزارع و مبارزه با لکه نواری در 146 هکتار از مزارع قم توسط عوامل خصوصی و اجرای سمپاشی توسط کشاورزان صورت پذیرفته است.

طلایی با اشاره به اتمام سمپاشی جهت مبارزه با سن مادر و بالا رفتن آمار پوره سن در مزارع، گفت: مبارزه با پوره سن نیز از روز هفتم اردیبهشت ماه سال جاری در مزارع قم آغاز شده است.

وی افزود: تا پایان روز دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری، مبارزه با پوره سن در هزار و 361 هکتار از مزارع گندم و 157 هکتار از مزارع جو انجام شده است.

34 هزار هکتار زمین در استان قم زیر کشت گندم و جو

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود 34 هزار هکتار از اراضی زراعی قم، مربوط به کشت گندم و جو می باشد و سن مضر غلات از آفتهای مهم این محصولات بشمار می آید، هرساله مبارزه با این آفت در مزارع قم انجام می شود.

وی افزود: در صورتی که گندم دچار سن زدگی شود، از خاصیت آن در تهیه و تولید نان کاسته شده و در خصوص مزارع جو، سن زدگی نه تنها کاهش میزان عملکرد را بدنبال دارد بکله سن موجود در مزارع جو پس از برداشت این محصول، خطری جدی برای مزارع گندم محسوب می شود.

طلایی اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی قم در راستای مبارزه با آفتها و بیماری هایی همچون سن مضر غلات، شته و لکه نواری، هرساله نسبت به تشکیل شبکه های مراقبت خصوصی و دولتی اقدام می نماید.

وی بیان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قم در سال جاری، با 35 نفر از فارغ التحصیلان رشته کشاورزی در قالب 11 شرکت و کلینیک خصوصی عضو سازمان نظام مهندسی، قرارداد منعقد نموده که این شرکت ها از اوایل اسفندماه سال گذشته، مشغول سرکشی روزانه، نظارت، آماربرداری و ارائه گزارش از مزارع استان هستند و در صورت آلوده بودن مزارع به آفتها، با هماهنگی کشاورزان اقدام به مبارزه با آفتها می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قم افزود: همچنین تعداد 12 نفر از کارشناسان متخصص و مجرب جهت نظارت بر عملکرد این شرکتها و کلینیکهای بخش خصوصی، به صورت روزانه در تمامی ایام حتی روزهای تعطیل مشغول فعالیت هستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٢-١٣٩٠, ٢٢:١۴

   

پر مبحث ترین ها