سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک سوم جمعیت قم تحت پوشش مرحله اول طرح تحول نظام سلامت قرار می‌گیرند

بروز شده : ٧-١٠-١٣٩٣, ٠٠:١١    نسخه چاپی    
طرح تحول نظام سلامت در حزوه بهداشت در جهت ارائه خدمات سلامت در حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های شهری اجرا می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت قم از تحت پوشش قرار گرفتن یک سوم از جمعیت قم در مرحله اول طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی آقا حسنی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران که در محل سالن جلسات مرکز بهداشت قم برگزار شد با اشاره به برنامه ریزی‌های لازم جهت اجرای طرح تحول سلامت در بخش بهداشت عنوان کرد: طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت نیازمند برنامه ریزی‌های دقیق تری است زیرا تحول در این بخش مانند یک زیربنا عمل می‌کند.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در روستاها و مزایای اجرای این طرح، عنوان کرد: پیش از اجرای این طرح در بخش روستایی منابع مالی متناسب با تورم افزایش نیافته بود و در روستاها با کمبود پزشک مواجه بودیم و خدماتی همچون مامایی و دندانپزشکی به شکل ضعیف تری ارائه می‌شد.

رئیس مرکز بهداشت قم با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت می‌توانیم ادعا کنیم که هم اکنون کلیه روستاها تحت پوشش بهداشت و درمان قرار دارند، ابراز داشت: واکسن، مکمل‌های دارویی، قرص‌های آهن و داروهای پیشگیری از سوء تغذیه در بخش روستایی کاملا فراهم شده است.

در روستاهای قم کمبود پزشک نداریم

وی بیان کرد: هم اکنون با جذب ۱۰ پزشک در مراکز روستایی قم کمبود پزشک وجود ندارد و خدمات مادر و کودک نیز مطابق نیازها ارائه می‌شود

آقاحسنی در ادامه افزود: طرح تحول نظام سلامت در حزوه بهداشت در جهت ارائه خدمات سلامت در حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های شهری اجرا می‌شود.

وی افزود: کلیه مراقبت‌های اولیه بین المللی در اجرای این طرح در نظر گرفته شده که طیف وسیعی از خدمات را شامل و ارائه می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت قم با بیان اینکه امروز بیماری‌های غیر واگیردار مانند دیابت و فشار خون گستردگی فراوانی در سطح جامعه پیدا کرده‌اند، ابراز داشت: با اجرای این طرح مراقبت در بخش بیماری‌های غیر واگیردار افزایش پیدا می‌کند و کلیه افرادی که در مناطق انتخاب شده برای اجرای این طرح وجود دارند تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: در این طرح هر کارشناس بین سه تا چهار هزار نفر را که بر اساس معیارهای مشخص شده پایگاه بندی شده‌اند تحت پوشش دارد و پایگاه‌های بهداشت بر نحوه اجرای فعالیت‌های بهداشتی نظارت دارند.

آقا حسنی ادامه داد: در پایگاه‌های در نظر گرفته شده علاوه بر کارشناس تغذیه، پزشک روانشناس نیز حضور دارد که مشاوره در بخش‌های مختلف همچون، ازدواج، زندگی اجتماعی و خانوادگی و ... را انجام می‌دهند.

وی به بلوک بندی و انتخاب مناطق جهت اجرای طرح تحول سلامت در بخش بهداشت اشاره کرد و گفت: مراکز مورد نظر انتخاب و نقشه‌های لازم و بلوک بندی برای سرشماری این مناطق انتخاب شده که به نظر می‌رسد نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر در این مناطق سکونت داشته و تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند.

شهر و شهرک پریسان به طور کامل تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند

رئیس مرکز بهداشت قم، شهر و شهرک پردیسان را به طول کامل تحت پوشش برای اجرای این طرح معرفی کرد و گفت: ۲۲ بلوک دیگر نیز برای اجرای طرح در قم انتخاب شده‌اند که ملاک در انتخاب مناطق برای اجرای طرح تحول در سلامت در بخش بهداشت مراکزی است که از به امکانات جامع شهری دسترسی کمتری دارند.

وی از آغاز سرشماری بلوک‌های انتخاب شده از فردا در قم خبر داد و بیان کرد:‌ طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت از سرشماری تا انتخاب مراکز و نیروهای لازم برای اجرای این طرح به بخش خصوصی واگذار شده و پس از اجرای فرآیندهای لازم، فراخوان نیز در آینده نزدیک اجرا می‌شود.

آقا حسنی با بیان اینکه اجرای این طرح اشتغالزایی خوبی را به همراه خواهد داشت؟ گفت: برای اجرای این طرح، پرستاران، کاردان و کارشناس مامایی، کاردان و کارشناس بهداشت و نیروهای لازم در این زمینه جذب بازار کار می‌شوند.

وی در ادامه ضمن درخواست از مردم برای همکاری با سرشماران عنوان کرد: آموزش‌های لازم به سرشماران ارائه شده و آنها با حضور به درب منازل بلوک‌های مشخص شده ضمن دریافت مشخصات شناسنامه‌ای و کارت ملی به شکل مختصر نیز شرح حال وضعیت جسمانی و بیماری افراد را نیز دریافت می‌کنند.

ویزیت رایگان

رئیس مرکز بهداشت قم ادامه داد: بعد از پایان سرشماری کلیه افرادی که سرشماری شده‌اند در ابتدا ویزیت رایگان شده و سپس دفترچه بیمه دریافت می‌کنند که با اختصاص دفترچه بیمه فرانشیز بین سه تا پنج درصد به آنها تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: به افراد بعد از معاینه سه رنگ سبز به معنای سلامت کامل، زرد به معنای دارای عوامل خطر زا و قرمز به معنای فرد بیمار تعلق می‌گیرد که بر این اساس کارشناسان به این افراد خدمات لازم را ارائه می‌دهند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٩٣, ٠٠:١١

   

پر مبحث ترین ها