سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بودجه 94 شهرداری قم تقدیم شورای اسلامی شهر شد

بخشی از این عقب ماندگیها که در سال 93 و در بحث مطالعات راهبری جبران شد، در سال 94 نیز مورد توجه قرار گرفته است.

شهردار قم بودجه پیشنهادی سال 94 این نهاد مردمی را به اعضای شورای اسلامی شهر قم تقدیم کرد.
 
به گزارش ایرنا، 'محمد دلبری' روز یکشنبه در یکصد و چهارمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر،اظهار داشت: این بودجه با افزایش 54 درصدی نسبت به سال گذشته 20 هزار و 431 میلیارد ریال تعیین شده است.

وی با اشاره به منابع درآمدی این بودجه اظهار داشت: 13 هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی و فروش اوراق مشارکت است،که در واقع بودجه اصلی شهرداری و پیوست آن به شمار می رود.

وی با اشاره به منابع دیگر تامین این بودجه، دو هزار میلیارد ریال آن را از محل فاینانس عنوان کرد، و افزود: دو هزار و 800 میلیارد ریال آن نیز از محل سرمایه گذاری در پروژه های شهری تامین می شود.

شهردار قم با بیان اینکه 900 هزار میلیارد ریال دیگر این بودجه از محل اعتبارات استانی و ملی است،افزود: یکهزار و 317 میلیارد ریال این بودجه ننیز متعلق به سازمان های وابسته به شهرداری است.

وی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده ، دوهزار و 880 میلیارد ریال این بودجه هزینه های جاری است، که شامل 22 درصد از کل بودجه را تشکیل می دهد و یکهزار و 120 میلیارد ریال نیز بودجه عمرانی است، که 78 درصد بودجه را شامل می شود.

شهردار قم ، همچنین با بیان اینکه برای تدوین این بودجه از ابتدای سال جاری کمیته های مختلف تشکیل شده از فعالیت شورای سیاستگذاری بودجه نیز خبر داد و گفت: این شورا سه جلسه به منظور بررسی بحث بودجه برگزار کرده است.

شهردار قم با بیان اینکه سیاست اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از محورهای اصلی و اصول اولیه در تدوین بودجه محسوب می شود؛افزود: توجه به تکمیل پروژه های نیمه تمام، تمرکز بر گسترش حمل و نقل عمومی و جا به جایی راحت و روان شهروندان و زایران در راستای اهداف برنامه پنجم توسعه و کاهش آلایندگی های زیست محیطی از جمله مهمترین شاخصه های در نظر گرفته شده در تدوین این بودجه به شمار می رود.

وی،کاهش وابستگی شهرداری به منابع حاصل از عوارض ساختمانی و تراکم به عنوان یکی از راههای دستیابی به درآمد پایدار را از جمله دیگر ویژگیها، برشمرد، و افزود: در این بودجه این سهم درآمد 22 درصد کاهش یافته، که در صورت تحقق قدم بسیار بزرگی در جهت کم شدن وابستگی شهرداری به درآمدهای ناشی از عوارض برداشته می شود، هر چند در حال حاضر نیز شهرداری قم در بین کلانشهرهای کشور پایین ترین سهم را از محل عوارض ساختمانی دارد.

شهردار قم برنامه ریزی برای حمایت از نوسازی بافت های فرسوده را یکی دیگر از شاخص ها دانست، و افزود: در بودجه 94 برای این اقدام ردیف خاصی پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر نگهداری و توسعه فضاهای سبز شهری و همچنین توجه به موضوع ها و فعالیت های فرهنگی، تصریح کرد: در این بودجه رقم قابل توجهی به منظور افزایش نشاط اجتماعی و رویکردهای فرهنگی پیش بینی شده است.

وی با اشاره به عقب ماندگی های شهرداری قم در بحث اقدامات پژوهشی،افزود: بخشی از این عقب ماندگیها که در سال 93 و در بحث مطالعات راهبری جبران شد، در سال 94 نیز مورد توجه قرار گرفته است.

دلبری، توجه ویژه به سیستم اطلاعاتی و همچنین الکترونیکی کردن کارها در راستای رسیدن به شهر هوشمند را از دیگر ویژگی های بودجه پیشنهادی سال 94 بر شمرد، وابراز امیدواری کرد: پروژه های زیر ساختی فن آوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری در سال 94 به پایان برسد.

وی همچنین با اشاره به افزایش 160 درصدی بودجه کارکنان در بودجه پیشنهادی 94 به عنوان یکی از ضرورت های تحول در بحث مدیریت شهری برای ارتقا بهره وری و کارایی پرسنل به عنوان دیگر شاخص ها،افزود: رد دیون شهرداری در بودجه 94 پیش بینی شده، تا اقداماتی که از سال 93 برای تعیین تکلیف دیون به جا مانده از سال های قبل آغاز شده در سال 94 به سرانجام برسد.

شهردار قم با بیان اینکه ارایه این بودجه طبق اجرای ماده 67 قانون شهرداری ها مبنی بر مکلف بودن شهرداری ها در ارایه بودجه سالیانه خود تا پایان دیماه به شورای اسلامی شهر صورت می گیرد،افزود: شهرداری قم 24 دیماه نامه مربوط به این بودجه را به شورای شهر ارسال کرد و هم اکنون بودجه شهرداری و سازمان های وابسته به این نهاد را جهت بررسی تا پایان اسفند ماه به رییس شورای شهر ارایه می کند.

شهردار قم همچنین بر متکی بودن بر توان داخلی برای جبران عقب ماندگی های شهر تاکید کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١٠-١٣٩٣, ٢٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها