سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اهتزازپرچم فلسطين درقم

كاروان آزادي غزه از دوم دسامبر(11 آذرماه) حركت خود را از كشور هندوستان با هدف دعوت مردم جهان بر حمايت از مردم فلسطين و مبارزه به ظلم و ستم رژيم صهيونيستي آغاز كرده است.وي ادامه داد: اين كاروان متشكل از 150 نفر از 17 مليت آسيايي و با مذاهب و مكاتب متفاوت بوده كه حول مسئله فلسطين و محاصره غزه توسط اسرائيل غاصب حركت خود را آغاز كرده است
كاروان آزادي غزه با عبور از كشورها و شهرهاي مختلف شب يك شنبه در ميان استقبال جمعي از مردم وبسيجيان  وارد قم شد
استقبال كنندگان كه پرچمهاي فلسطين ،ايران وحزب الله لبنان را دردست داشتند با شعارهاي مگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل تا هتل محل اقا مت همراهي كردند .درهتل المپيك قم حجت الاسلام بنايي نماينده مردم قم از طرف مردم شهيد پرور اين شهر ضمن عرض خير مقدم  اظهار اميدواري نمود هر چه زودتر محاصره غزه پايان يافته ورژيم صهيونيستي به زباله دان تاريخ فرستاده شود.
سليم غفوري ظهر امروز در همايش وجدان بيدار كه در سالن همايش‌هاي دفتر تبليغات اسلامي قم  بمناسبت حضور اين كاروان در قم برگزار شد، اظهار داشت: كاروان آزادي غزه از دوم دسامبر(11 آذرماه) حركت خود را از كشور هندوستان با هدف دعوت مردم جهان بر حمايت از مردم فلسطين و مبارزه به ظلم و ستم رژيم صهيونيستي آغاز كرده است.وي ادامه داد: اين كاروان متشكل از 150 نفر از 17 مليت آسيايي و با مذاهب و مكاتب متفاوت بوده كه حول مسئله فلسطين و محاصره غزه توسط اسرائيل غاصب حركت خود را آغاز كرده است و آنها در مسير حركت خود وارد جمهوري اسلامي ايران شده‌اند.
عضو كميته هماهنگي كاروان آزادي غزه در ايران گفت: اعضاي اين كاروان از كشورهايي نظير ژاپن، هند، پاكستان، اندونزي، مالزي و كشورهاي حاشيه خليج فارس و با مذاهبي چون شيعه، سني، هندو و ... هستند.
وي تصريح كرد: اين كاروان از طريق مرز زميني وارد زاهدان شده و پس از عبور از شهرهاي كرمان، يزد و اصفهان وارد قم شده‌ است و پس از توقفي كوتاه در تهران، تبريز و زنجان وارد تركيه و پس از آن از مرز مصر وارد كشور فلسطين مي‌شود.
اين همايش با تلاوت آيات قرآن كريم آغاز شد و از آنجايي كه تنها تعداد اندكي از اعضاي كاروان آزادي غزه با زبان فارسي آشنا بودند، از ابتداي مراسم مترجمي سخنان و مطالب را به انگليسي براي حضار ترجمه مي‌كرد.
در ادامه مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين اعرافي، رئيس جامعة المصطفي العالمية به ايراد سخن پرداخته و به حضور اين كاروان در ايام عاشوراي حسيني و در شهر قم اشاره كرد.
حجت الاسلام اعرافی  با بیان اینکه قصه اسرائیل و فلسطین گرچه لایه‌های مختلف عربی دارد اما از بعد بشریت مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود، گفت: اجتماع ملیت‌های گوناگون و صاحبان افکار و ادیان و اندیشه‌های مختلف از مزایای کاروان آزادی به شمار می‌رود.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه عنوان کرد: فلسطین و غزه نماد و رمز مظلومیت تمام مظلومان عالم است و مسئله فلسطین نه تنها برای اعراب و همسایگان فلسطین بلکه برای امت اسلام و همه ملت‌های اسلامی مسئله‌ای بسیار حساس و راهبردی است.
وی با بیان اینکه مواضع ایران اسلامی فراتر از نگاه‌های مذهبی و دینی است، خاطرنشان کرد: ‌انقلاب اسلامی ایران معتقد است که باید ریشه ظلم برچیده شود و این کاروان آزادی نمادی از وجدان‌های بیدار تمام بشریت است و پیشگام یک تحول بزرگ در جهان خواهد بود و می‌تواند به همه عالم پیام مقاومت در برابر ظلم و ستم را منتقل کند.
اعرافی اضافه کرد: امروز حوزه علمیه و مراکز علمی و فرهنگی قم با این کاروان فاخر آزادی اعلام همبستگی می‌کند و بدانید در این مسیر میلیون‌ها دل مشتاق و عاشق همراه شما خواهد بود و شما در بهترین مسیر ممکن گام بر‌داشته‌اید که در تاریخ مبارزه با ظلم و ستم ثبت خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه مسئله فلسطین مسئله‌ای فراملی و مذهبی به شمار می‌رود، افزود: امروز در جهان کسی نیست که در برابر مظلومیت فلسطین احساس مسئولیت نکند.
در طول سخنان حجت‌الاسلام والمسلمين اعرافي اعضاي كاروان آزادي غزه كه متشكل از 17 مليت آسيايي بودند با دقت به سخنان او كه از طريق مترجم ترجمه مي‌شد، گوش مي‌دادند و بعضاً با دوربين‌هايي از مراسم تصويربرداري مي‌كردند.
هماهنگي براي اجراي سرود اعضاي كاروان آزادي از كشور اندونزي و مالزي يكي از برنامه‌هاي اتفاقي اين همايش بود كه به قول مجري برنامه در عرض 10 دقيقه اين هماهنگي صورت گرفت، اين سرود با نام قاب زندگي توسط چهار نفر از آزادي‌خواهان كشورهاي مالزي و اندونزي برگزار شد و مورد استقبال حضار قرار گرفت.
در طول اجراي اين سرود كه در حمايت از مردم فلسطين اجرا شد پرچم‌هاي كشور ايران و فلسطين به اهتزار درآمد.
كاروان آزادي غزه   در قم با حضرات آيات مكارم شيرازي و جوادي آملي نيز ديدار كردند.
یکی از اعضای کاروان همبستگی غزه بعدازظهر یکشنبه پس از اتمام سخنرانی آیت الله عبدالله جوادی آملی در جمع اعضای این کاروان در مورد دیدار روز گذشته این کاروان  با استاندار اصفهان اظهار داشت: استاندار اصفهان در آن دیدار گفته بود که گروههایی مثل کمونیست و جریاناتی غیر از اسلام اگر بخواهد در مورد آزادی غزه فعالیت کند به نتیجه نخواهد رسید و فقط اسلام است که به نتیجه می رسد.
وی افزود: با اینکه در بین اعضای این کاروان جریانات چپ که البته به شدت مخالف صهیونیزم و امپریالیسم آمریکا هستند، وجود دارند نظر جنابعالی در مورد اقدام این کاروان چیست؟
آیت الله جوادی آملی در پاسخ به این شخص گفت آنچه که به ثمر می رسد کار خود است که از او به حسن فعل یاد می شود اگر این فعل خوب از فعال موحد و معتقد بود هم نتیجه دنیا دارد و هم نتیجه آخرت.
وی تاکید کرد: اگر آن صاحب کار به قیامت و خدا معتقد نبود هر چند بهره معنوی و اخروی ندارد ولی اثر دنیایی او ثابت است.
استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه تنها چیزی که مانع از اثرگذاری کار است ریا و خودبینی می باشد تصریح کرد: اگر کسی به فریاد مظلوم برسد و ریا نداشته باشد او از خاندان پیغمبر محسوب می شود و اثر دنیایی دارد.
مرجع تقلید جهان تشیع خطاب به اعضای کاروان همبستگی آسیایی تاکید کرد: در جمع شما اگر غیر مسلمان حضور دارند در صورتی که کارشان برای خودبینی و ریا نباشد سهم تعیین کننده ای در آزادی مردم فلسطین و غزه دارد زیرا رعایت مظلوم از احکام قطعی اسلام و جزو امور توسلی است نه تعبدی.
آیت الله جوادی آملی ادامه داد: امور توسلی آن است که قصد قربت لازم نیست مثلا اگر دست کسی کثیف بود با آب شست چه قصد قربت بکند چه نکند دستش پاک می شود ولی اگر خواست وضو بگیرد و عبادت کند حتما باید قصد قربت کند .
این مرجع تقلید افزود: اسرائیل زدودن مثل کثافت زدودن دست است و برای این کار قصد قربت لازم نیست و اگر این کار از غیر مسلمان هم صادر شود  اسرائیل غارتگر را سر جای خود می نشاند و خدایی که ارحم و الراحمین است قلب این غیر مسلمان را نورانی می کند که به نور قرآن و عترت روشن می شود.
لازم به ذکر است در پایان این دیدار اعضای کاروان همبستگی آسیایی آزادی غزه با سر دادن شعارهایی از قبیل : مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت های بی شرمانه آمریکا از این رژیم جعلی را محکوم کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٨٩, ٢٢:٢٧

   

پر مبحث ترین ها