سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نعمت زاده: قم می‌تواند قطب بزرگ صنعتی کشور شود

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٣, ١٧:۴٢    نسخه چاپی    
از امتیاز قم به عنوان یک شهر مذهبی و نیز وجود حرم مطهر و حضور زائران در قم استفاده کنید و به ایده ها و تحولاتی جدید در استان برای رونق صنعت و تولید بیاندیشید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، نزدیکی به تهران و شاه‌راه مواصلاتی 17 استان را امتیاز قم دانست و گفت: باید شهرک‌های صنعتی را در قم توسعه داد و این استان می‌تواند به قطب بزرگی در صنعت کشور تبدیل شود.

 نشست تخصصی وزیر صنعت و معدن و تجارت با اعضای ادارات هم خانواده استان قم شامگاه چهارشنبه به عنوان یکی از برنامه‌های سفر دولت تدبیر و امید به قم برگزار شد.

در این نشست محمدرضا نعمت زاده با بیان اینکه همه نهادها و سازمان‌ها باید روحیه کار و خدمت به مردم را در خود پرورش دهند، افزود: خواهش من این است تا همه کمک کنند تا راه در تولید و صنعت کشور باز و هموار شود که در این صورت مردم امیدوار می شوند و با آمدن به صحنه پول و انرژی را نیز با خود به همراه می آورند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما آمده ایم تا مشکلات را حل کنیم، گفت: هرگز "نمی‌توانیم" را بر زبان نمی‌آوریم چرا که ما خدمتگذار مردم هستیم و باید تا آن جایی که در توان داریم برای حل مشکلات به ویژه در بخش صنعت و معدن و تجارت و رونق آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید بتوانید از ظرفیت وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) در این استان به خوبی استفاده کرد، ادامه داد: از امتیاز قم به عنوان یک شهر مذهبی و نیز وجود حرم مطهر و حضور زائران در قم استفاده کنید و به ایده ها و تحولاتی جدید در استان برای رونق صنعت و تولید بیاندیشید.

نعمت زاده تصریح کرد: برای رونق بخش صنعت بازرگانی و صادرات در استان از خلاقیت و نوآوری استفاده کنید و در این راستا از دانشگاهیان،  علاقمندان و صنعتگران کمک بگیرید.

ثبت فرش دستباف قم در یونسکو

وی با بیان اینکه فرش دستباف قم در یونسکو به ثبت رسیده است، گفت: خوب است در جهت جهانی کردن بیشتر این کالا و رونق آن تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به خوشه‌هایی که در استان ایجاد شده است، پیشنهاد کرد: خوشه‌ای برای مصنوعات چوبی تشکیل دهید و این طیف را گسترش دهید و قم را به عنوان یک مرکز صادرات مبلمان و محصولات چوبی تبدیل نمایید چون که پایه این کار در استان وجود دارد و مردم قم نشان داده‌اند جوهره خوبی در تولید چنین محصولاتی دارند.

وی در خصوص واحدهای تولیدی راکد در استان گفت: مشکلات این واحدها را هرچه سریع تر بررسی کنید چرا که عده‌ای تصور کردند با گرفتن وام‌های ارزان و تسهیلات زود بازده می‌توانند به تولید بپردازند، در بسیاری از این واحدها ضعف مدیرتی و مالی وجود دارد که اگر بودجه هم به آنها داده شود آن را هدر خواهند داد لذا باید کار را به دست کاردان و کسی سپرد که از عهده آن بتواند برآید.

نعمت زاده با اشاره به کمبود آب در استان، ابراز کرد: این مسئله نباید مانع تولید شود و باید به محصولاتی چون تولیدات پلیمری که به آب کم تری نیاز دارند پرداخت و از تولید محصولات شیمیایی که به آب فراوان نیاز دارند پرهیز کرد.

وی از خدمات بانک صنعت، معدن و تجارت تشکر کرد و گفت: این بانک با مشتری‌هایی که خوش حساب هستند در ارائه تسهیلات نباید سخت گیری کند و اینکه تا زمانی که تسهیلات را تسویه نکردند نمی‌توانند برای بار مجدد تسهیلات بگیرند را قانونی اشتباه عنوان کرد که باید پیگیری شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص  بهره برداری از شورابه‌های دریاچه نمک، بیان کرد: با توجه به اینکه پروانه بهره برداری شورابه‌ها از دریاچه نمک در اختیار شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است و تا کنون اقدام جدی در این خصوص صورت نگرفته است لذا آن را محدود کنید و این کار را در اختیار دیگران قرار دهید.

وی در مورد اجرایی شدن طرح بارانداز کالا در قم که از وی سئوال شد، پاسخ داد: این کار چه سود و منفعتی می‌تواند داشته باشد، اوایل انقلاب نیز این اشتباه را می‌کردیم و آهن آلات وارداتی را به تهران و از آنجا به دیگر نقاط توزیع می‌کردیم، باید برای اجرای این طرح دلایل اقتصادی محکمی ارائه کنید و بدانید هرکاری که منجر به بالا رفتن هزینه‌ها شود هیچگاه به صرفه نخواهد بود.

نعمت زاده عنوان کرد: یک امتیاز قم نزدیکی آن با تهران است به همین منظور باید شهرک‌های صنعتی را در قم توسعه دهیم و به نظر من این استان می‌تواند به قطب بزرگی در صنعت کشور تبدیل شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٣, ١٧:۴٢

   

پر مبحث ترین ها