سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان بازرگانی قم تاکید کرد:

استفاده از ذخایر استراتژیک به منظور تثبیت قیمت در بازار

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٠, ٠٠:۴۵    نسخه چاپی    
واحدهای تولیدی و توزیعی تنها با مجوز سازمان حمایت قادر به تغییر قیمت محصولات خود هستند و باید تقاضای خود را از طریق سازمان بازرگانی به سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان ارائه نمایند و در صورت صدور مجوز اقدام به افزایش قیمت نمایند در غیر این صورت کار آن‌ها تخلف محسوب می‌شود و بازرسین با آنان برخورد می‌کنند.
رئیس سازمان بازرگانی گفت: در صورت مشاهده افزایش قیمت در بازار از ذخایر استراتژیک به منظور کنترل قیمت ها استفاده خواهد شد.
یونس عالی‌پور گفت: قبل از آغاز هدفمندی یارانه‌ها پیش بینی‌های لازم در زمینه  مقابله با افزایش قیمت ها در بازار انجام شد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ذخیره سازی کالاهای استراتژیک بود تا در صورت احساس نیاز وارد بازار شود.

وی ادامه داد: پیش‎بینی‎های لازم در رابطه با کمبود کالا و نوسانات قیمتی نیز در این حوزه صورت گرفته بود که خوشبختانه با توجه به وضعیت مساعد بازار هیچ نیازی به عملیاتی کردن پیش‎بینی‎‌ها به وجود نیامد ولی در صورتی که در کالایی افزایش قیمت مشاهده شود با وارد کردن ذخایر استراتژیک به بازار از افزایش قیمت آن جلوگیری به عمل خواهد آمد، که با ورود کالاهای ذخیره‌شده به بازار فشار تورمی ناشی از افزایش قیمت‌ها کنترل خواهد شد.

رئیس سازمان بازرگانی با تاکید بر اینکه در سال گذشته و امسال به هیچ عنوان کمبود کالایی در کشور وجود نداشته است، اضافه کرد: همه چیز به اندازه نیاز در کشور وجود داشته است هرچند که قیمت برخی از اقلام تغییراتی اندکی داشته ولی حضور بازرسین در سطح بازار به صورت فعال مشهود بوده و قیمت‎‌ها را کنترل می‌‎کنند.

رئیس سازمان بازرگانی با بیان این مطلب که در تعداد محدودی از کالا تغییرات قیمتی مشاهده می‌شود، تاکید کرد: واحدهای تولیدی و توزیعی تنها با مجوز سازمان حمایت قادر به تغییر قیمت محصولات خود هستند و باید تقاضای خود را از طریق سازمان بازرگانی به سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان ارائه نمایند و در صورت صدور مجوز اقدام به افزایش قیمت نمایند در غیر این صورت کار آن‌ها تخلف محسوب می‌شود و بازرسین با آنان برخورد می‌کنند.

رئیس سازمان بازرگانی در مورد معضل کم فروشی نیز گفت: سازمان بازرگانی هم روی قیمت و هم روی کمیت و کیفیت نظارت می‌کند، این درحالیست که برخی از قیمت‌ها از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده اصلاح شده است و برخورد با تخلفات در زمینه افزایش قیمت بدون مجوز انجام می‌شود و در مورد کمیت و کیفیت نیز طرح نظارتی ویژه کیفیت کالاهای بسته بندی شده را اجرا کردیم.

 وی ارتباط مستقیم اصناف با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها را مورد توجه قرار داد و با اشاره به اصلاح نظام توزیع به عنوان یکی از هفت بند طرح تحول اقتصادی، بیان کرد: پیش از اجرای قانون در حوزه اصناف جلسات مکرری با روسای مجامع امور صنفی و مسوولین اصناف کشور برای اجرای هرچه بهتر این قانون برگزار شد.

عالی‌پور با بیان اینکه در سه ماه پایانی سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب بسته سیاستی و حمایتی اصناف به این بخش اختصاص یافت گفت: سایر دستگاه‌ها نیز باید هرچه سریع‌تر نسبت به عملیاتی کردن بسته‌های حمایتی درجهت حمایت از تولید، خدمات و حمل و نقل اقدام کنند تا قیمت تمام شده در این واحد‌ها کاسته شده و بتوانند در جهت رضایت مصرف کنندگان قدم بردارند.

وی در ادامه در مورد تاثیر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بر افزایش بهره وری و کاهش مصرف انرژی گفت: بازسازی کارخانجات باعث بهره وری بالا‌تر می‌شود، که این امر در بسته حمایتی صنعت دیده شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٠, ٠٠:۴۵

   

پر مبحث ترین ها