سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در راستای کنترل بیابانزایی/

منطقه کوه نمک قم بوته کاری می‌شود

در کشور ما حدود 88.6 درصد از اراضی قابلیت بیابانی شدن دارند که استان قم نیز با وجود آب و هوای خشک و نیمه خشک، از این قاعده مستثنی نخواهد بود.
 میرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم گفت: در سال جاری 400 هکتار از مناطق کوه نمک قم جهت کنترل بیابان زدایی بوته کاری می‌شود.

 احمد عفتان در بازدید از پروژه‌ بوته‌کاری در منطقه کوه نمک قم ابراز داشت: همه ساله بخشی از مناطق بحرانی استان که در مسیر بیابانی شدن قرار دارند  توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تثبیت می‌شوند.

وی تأکید کرد: در کشور ما حدود 88.6 درصد از اراضی قابلیت بیابانی شدن دارند که استان قم نیز با وجود آب و هوای خشک و نیمه خشک، از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

میرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تصریح کرد: 15.2 درصد از مساحت استان را بیابان‌ها تشکیل می‌دهند که از این مقدار در 98 هزار هکتار از اراضی در وضعیت بحرانی هستند و در صورت عدم کنترل مناطق مستعد بیابانی شدن افزایش خواهد یافت.

عفتان ادامه داد: از سوی دفتر تثبیت شن و بیابانزایی 3 کانون بحرانی بیابان در استان قم شناسایی شده است که منطقه مسیله با 42 هزار هکتار مساحت رتبه اول در بیابانی شدن را دارد.

وی افزود: منطقه کوه نمک در شمال غربی استان قم با 37 هزار هکتار مساحت  و حسین آباد میش مست در جنوب شرقی استان قم دیگر مناطق  بحرانی در معرض بیابانی شدن است.

میرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با اشاره به اینکه 96 درصد مراتع قم در درجه چهار از نظر کیفیت قرار دارد، گفت: استان قم در حدود 723 هزار هکتار مرتع دارد که این اداره کل هر سال توانایی احیای 200 تا 300 هکتار از مراتع را دارد.

عفتان یادآور شد: در سال جاری و از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، بوته کاری و احیای مراتع به 400 هکتار افزایش یافته است‌.

وی در پایان عنوان کرد: در راستای اهداف سال جاری که با عنوان جهانی "جنگل‌ها حافظ بقای مناطق خشک " نامگذاری شده است، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم می‌کوشد با افزایش پوشش گیاهی، کاهش گرد و غبار و کنترل هر چه بیشتر فرسایش بادی را محقق سازد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٣-١٣٩٠, ٢٢:۵۶

   

پر مبحث ترین ها