سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختلافات شهرداری قم و آستان مقدس حضرت معصومه(س) حل شود

بروز شده : ٧-٠٢-١٣٩۴, ١١:۵٣    نسخه چاپی    
رئیس شورای اسلامی شهر قم خواستار حل شدن اختلافات میان شهرداری قم و آستانه مقدسه حرم حضرت معصومه(س) شد.به گزارش خبرنگار مهر، ولی‌الله بیاتی در جلسه شورای اسلامی شهر قم که صبح یکشنبه در ساختمان شهید باکری برگزار شد در توضیح لایحه‌ای از سوی شهرداری در زمینه پرداخت بدهی عوارض یک ساختمان اظهار داشت: مشکلات و اختلافاتی که میان شهرداری قم و آستانه حضرت معصومه(س) به وجود آمده باید برطرف شود.

 

وی ادامه داد: موضوع آستانه بسیار مهم است و آنقدر پرونده‌ها درباره مسائل مالی میان این دو نهاد زیاد است که باید چندین جلسه گذاشته شود تا مشکل این بدهی‌ها حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به جلساتی که برای پرداخت عوارض یک ساختمان برگزار شده، ابراز داشت: آستانه می‌گفت که شهرداری به ما بدهی‌ دارد اما ما قبول نکردیم چرا که بدهی‌ها باید تعیین تکلیف شود.

این لایحه برای گرفتن مجوز پرداخت ۳۰ درصد از بدهی عوارض زمینی در خیابان ۱۹ دی بر مبنای سال ۹۳ است که ۷۰ درصد آن هم قرار است با املاک تهاتر شود تنظیم شده بود.

مصطفی ملایی، یکی از اعضای شورای شهر پیشنهاد کرد کمیته‌ای تشکیل شود برای تعیین تکلیف مطالبات از ارگان‌های مختلف چرا که بسیاری از بدهی‌ها وجود دارد که ممکن است حتی فراموش شده باشد.

محمود مسگری هم گفت: شهرداری حدود ۳۵۰ میلیارد تومان مطالبات از دستگاه‌ها دارد. باید جلساتی به صورت مستمر برگزار شود تا این مشکلات حل شود.

در نهایت قرار شد سه نفر از کمیسیون برنامه و بودجه، امور زیربنایی و حقوقی و نظارت در این رابطه انتخاب شوند تا با سه نفر از کارکنان شهرداری و نمایندگان آستانه کمیته تشکیل داده و امور مربوط به اختلافات شهرداری قم و آستانه مقدسه قم را حل کنند.

تملکات بر اساس اولویت‌ها

موضوع دیگری که در این جلسه از سوی رئیس کمیسیون امور زیربنایی مطرح شد، مربوط به تعیین اولویت‌های پروژه‌های شهرداری قم بود.

مصطفی سعادت طلب با اشاره به استفساریه شهرداری قم در زمینه اولویت‌های تملک پروژه‌ها اظهار داشت: نامه‌ای به شهرداری ارسال کردیم مبنی بر اینکه اولویت‌ها همان اولویت‌های ۱۲ گانه است که هر سال اعلام می‌کنیم.

وی افزود: با بررسی‌هایی که داشتیم، پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای که بودجه استانی ملی یا دفتر مقام معظم رهبری را دارند به این اولویت‌های ۱۲ گانه اضافه شد.

عباس ذاکریان، سخنگوی شورای شهر درباره این لایحه گفت: اولویت‌های تملکی ردیف‌هایی است که با نام در بودجه ذکر کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این مسئله باید در کمیته تملکات بررسی شود و اگر خارج از برنامه شهرداری پروژه‌ای را در نظر دارد که باید در اولویت باشد کمیسیون وارد عمل شود.

وحید شایسته‌نیک، عضو کمیسیون امور زیربنایی شورای شهر قم در این زمینه اظهار داشت: گرایش سال‌های گذشته در تملکات متفرقه بود و این فیلتر اولویت‌بندی پروژه‌ها را گذاشتیم تا بتوانیم مدیریت کنیم چراکه منابع ما محدود است.

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر قم در این رابطه گفت: به این دلیل که درآمد ما در بودجه به صورت کامل محقق نمی‌شود، اولویت دار کردن طرح‌ها توجیه دارد تا منابع در پروژه‌هایی صرف می‌شود بهینه باشد. در نهایت با نظر اعضای شورای شهر این لایحه به کمیسیون بازگشت.

پرداخت عوارض ساختمان‌های دفتر تبلیغات

موضوع دیگری که در رابطه با عوارض در جلسه یکشنبه شورای شهر قم مطرح شد، صورت جلسه‌ای با دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه بود مبنی بر اینکه تمام ساختمان‌های دفتر تبلیغات عوارض خود را با احتساب تخفیفی پرداخت کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در توضیح این لایحه گفت: دفتر تبلیغات در سال ۹۳ مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به حساب شهرداری واریز کرده و بر همین اساس قرار شده که عوارض بر مبنای سال ۹۳ پرداخت شود.

حجت‌الاسلام آتش‌زر افزود: کمیسیون موافقت کرده به شرطی که در مدت سه ماه این کار اجرا شود و اگر بگذرد مصوبه لغو می‌شود.

وی اضافه کرد: این توافق در راستای وصول مطالبات اقدام خوبی محسوب می‌شود.

این لایحه هم در جلسه صبح یکشنبه تصویب شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٢-١٣٩۴, ١١:۵٣

   

پر مبحث ترین ها