سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اخطار وزیر کشور به شورای شهر قم

وزیر کشور در حاشیه همایش استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران حکم شهردار قم را غیر قانونی خواند.

 

عبدالرضا رحمانی فضلی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: حکم شهردار قم غیرقانونی است، چرا که وزارت کشور هنوز بررسی‌ها و استعلام‌ها از صلاحیت وی را دریافت نکرده است.

وی افزود: وزارت کشور نسبت به این مسئله اعتراض کرده و ابلاغ این حکم قانونی نیست و متخلفان برای رسیدگی به تخلفشان معرفی می‌شوند.

این جمله که در میان انبوهی از گفته‌های مهم وزیر کشور در این همایش از نظر رسانه‌های ملی دور نماند، برای ما قمی‌ها بسیار حرف داشت.

شورای شهر قم پس از سه ماه از استعفای محمد دلبری و بعد از حرف و حدیث‌های مکرر، کم‌فایده و دور از واقعیت درباره گزینه‌های مختلف برای تصدی سمت شهرداری قم، حسین باقری را در جلسه غیر علنی روز شنبه پنجم اردیبهشت به عنوان شهردار قم برگزید. انتخابی که به تصریح رئیس شورای شهر به پیشنهاد و توصیه شهردار تهران صورت گرفت.

از همان روز انتظار برای صادر شدن حکم شهردار قم توسط وزیر کشور آغاز شد. انتظاری که تا امروز هم به سرانجامی نرسیده است. به گفته رئیس شورای شهر قم، مدارک لازم برای صادر شدن حکم هفتم اردیبهشت‌ماه به وزارت کشور ارسال شده اما وزارت کشور از اعلام نظر درباره باقری یا صدور حکم وی امتناع کرده است.

البته باقری گزینه‌ای بود که در دوره قبلی انتخاب شهردار هم توسط عده‌ای در شورای چهارم در فهرست گزینه‌ها جا داده شده بود. وی که سابقه ریاست سازمان مدیریت بحران کشور و شهرداری منطقه 14 تهران را دارد بیشتر یک گزینه عادی برای شهرداری قم محسوب می‌شود تا یک آش دهان‌سوز.

جالب اینجاست که شورا آنقدر به انتخاب این گزینه معمولی می‌بالد که رئیس شورای شهر پیش از صدور حکم، وی را در دیدار با مراجع تقلید همراهی میکند.

البته داستان تلخ هزینه کردن از علما و مراجع در این مورد چندان جواب نداد و عصر روزی که حسین باقری بر صندلی شهردار قم در جلسه علنی شورا تکیه زد ، فرمانداری قم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و طی نامه‌ای در زمینه طی نشدن روال قانونی صدور حکم به شورا تذکر داد. ولی‌الله بیاتی، رئیس شورای شهر در همان جلسه اعلام کرده بود که مراسم معارفه شهردار جدید روز دوشنبه برگزار می‌شود که این موجب موضع‌گیری صریح فرماندار درباره غیر قانونی بودن این جلسه شد.

بر اساس قانون، شهرداران در شهرهای بالای 200 هزار نفر بنا بر پیشنهاد شوراها و با حکم وزیر کشور انتخاب می‌شوند. بر اساس این فرایند شورای شهر قم پس از صادر نشدن حکم شهردار جدید توسط وزیر کشور باید پرونده این موضوع را به هیئت حل اختلاف می‌برده اما عجله شورای شهر در صدور یک حکم غیر قانونی برای شهردار جدید موجب شد حتی وزیر کشور هم در گفت‌وگو با رسانه ها به شورای شهر قم کارت زرد بدهد.

نکته جالب اینجاست که حتی پس از این موضع‌گیری صریح وزیر کشور، عده‌ای در شورا و شهرداری عجله داشتند تا عصر روز دوشنبه مراسم معارفه شهردار جدید برگزار شود و این مراسم تنها دو ساعت پیش از آغاز، لغو شود.

به نظر میرسد شورای اصولگرای شهر قم در سالی که رهبر انقلاب به نام همدلی و همزبانی دولت و ملت نام‌گذاری کرده باید بیش از اینها با دولتی که برآمده از رای مردم است همکاری کند چراکه لجبازی‌هایی از این قبیل را نه تنها ثمری برای شهر و مردم ندارد بلکه موجب عقب‌ماندن کارها و انباشته شدن مشکلات خواهد شد.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩۴, ١٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها