سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طی سال گذشته انجام شد؛

پرداخت ۳ میلیارد تومان یارانه شیر به دامداران قمی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: طی سال ۹۳ حدود ۳۰ میلیارد ریال یارانه نقدی شیر به دامداران قمی پرداخت شد.


 حسین علی بیگی اظهار داشت: در راستای اجرای مصوبه هیئت وزیران، دستورالعملی جهت توزیع یارانه مابه التفاوت قیمت شیر خام تحویلی به کارخانجات صنایع لبنی به استان‌ها ابلاغ شد.

وی افزود: معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم بر این اساس، اقدام به اطلاع رسانی و جمع آوری مستندات و تکمیل فرم‌های مربوطه نمود و پس از بررسی و راستی آزمایی مستندات، نسبت به ارسال مدارک به وزارت خانه متبوع اقدام شد و پس از وصول تائیدیه از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در فاز اول به ازای هر کیلوگرم شیر خام مبلغ ۱۲۵۰ ریال به صورت علی الحساب به حساب دامداران واریز شد.

علی بیگی اضافه کرد: خوشبختانه با سرعت عمل و جدیتی که دست اندرکاران این بخش داشتند، پرداخت یارانه فاز اول قبل از پایان سال ۹۳ عملیاتی شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در ادامه سخنان خود بیان داشت: در اوایل سال ۹۴ توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی، نرخ قطعی مابه التفاوت قیمت شیر خام، ۱۴۴۰ ریال اعلام شد و بر همین اساس به ازای هر کیلوگرم شیر خام مبلغ ۱۹۰ ریال دیگر به حساب دامداران واریز شد.

وی با اشاره به اینکه شیرخام به دو صورت به کارخانجات صنایع لبنی تحویل داده می‌شود، گفت: شیر خام یا به صورت مستقیم توسط خود دامدار به کارخانه تحویل داده می‌شود و یا دامدار شیر خود را به مراکز جمع آوری شیر تحویل داده و این مراکز شیرهای جمع آوری شده را تحویل کارخانجات می‌دهند.

علی بیگی ادامه داد: کل شیر تحویلی به کارخانجات صنایع لبنی، در سه ماهه اول سال ۹۳ برابر با ۲۰ هزار و ۶۷۷ تن بوده است که از این میزان ۶ هزار و ۵۳۴ تن به طور مستقیم و ۱۴ هزار و ۱۴۳ تن از طریق سکوهای جمع آوری به کارخانجات تحویل داده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: با احتساب مبلغ یارانه فاز یک و دو که ۱۴۴۰ ریال محاسبه شده است در مجموع حدود ۳۰ میلیارد ریال یارانه شیر به دامداران قمی پرداخت شده است.

وی افزود: یکی از مزیت‌های این طرح نسبت به طرح‌های پرداخت یارانه در سال‌های گذشته، واریز مستقیم یارانه به حساب دامدار بود که با این روش صحت عملیات به طور بسیار خوبی تأمین شده و از خطاهای احتمالی به دور بود.

ظرفیت قم در بخش دامداری بالاست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: به رغم محدودیت‌هایی که در استان وجود دارد، استان قم در بخش دامداری ظرفیت بالایی دارد.

محمدرضا طلایی در دیدار حجت الاسلام لطفی نیاسر، مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم اظهار داشت: در عین اینکه بخش کشاورزی استان قم کوچک است، اما از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: مجتمع دامشهر که در بخش جعفریه ایجاد شده، امروز تقریبا به یک مرکز بسیار مهم در سطح کشور تبدیل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم ادامه داد: قم از سالیان دور ظرفیت بسیار بالایی در بخش دام داشته و امروز نیز همین موضوع پرورش پیدا کرده تا جایی که اگر به طور مثال در خراسان جنوبی بخواهند قیمت علوفه را تعیین کنند، از دامشهر قم استعلام می‌گیرند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه استان قم ۴۶ صدم درصد اراضی کشور را در اختیار دارد، گفت: بیش از ۴ درصد گوشت قرمز کشور، ۷.۲ درصد تخم مرغ کشور و ۱.۸ درصد شیر و گوشت سفید کشور در قم تولید می‌شود و این نشان از ظرفیت بالای این استان در بخش کشاورزی دارد.

وی اضافه کرد: این ظرفیت بالا باعث شده که چالش‌هایی که در کشور ایجاد می‌شود در قم نیز ظهور و بروز پیدا کند به طور مثال اگر یک بیماری در دامداری‌های زاهدان ایجاد شود، کمتر از ۲۴ ساعت دیگر در دامشهر قم است.

طلایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بخش کشاورزی نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی داریم و به رغم محدودیت‌ها، رتبه‌هایی را نیز در عملکرد به دست آورده‌ایم.

وی ادامه داد: در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی به این نتیجه رسیده‌ایم که راهی جز آموزش و ترویج نداریم و در تمام برنامه‌های ما بحث آموزش و ترویج یک مسئله اصلی است.

وی با اشاره به اینکه معتقدیم باید از طریق آموزش و ترویج نسبت به توسعه بخش کشاورزی اقدام کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر در استان قم ۱۵ هزار بهره بردار بخش کشاورزی وجود دارد که این افراد به همراه خانواده خود از بخش کشاورزی امرار معاش می‌کنند.

طلایی گفت: جهاد کشاورزی قم در سال ۷۵ برای اولین بار در رادیو استان حضور پیدا کرد و ۲۴۰ دقیقه برنامه تولید کرد که این آمار در سال ۷۳ به بیش از یک هزار و ۱۹۵ دقیقه رسیده است که امیدواریم این روند با حضور جنابعالی توسعه پیدا کند.

گفتنی است، در این بازدید مدیران، معاونین و کار‌شناسان سازمان جهاد کشاورزی و صدا و سیمای مرکز قم در خصوص مباحث پیرامون تولید برنامه‌های مشترک گفتگو و تبادل نظر کردند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩۴, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها