سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احتمال منتفی شدن حکم شهردارجدید قم افزایش یافت

شهردارجدید قم در تعلیق

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩۴, ١٩:٠٩    نسخه چاپی    
شنیده شده است پاسخ های استعلام های وزیرکشور از نهادهای مربوطه کار را برای وزیر برای تایید حکم سخت کرده است

بیش از یک ماه از روزی که شورای شهر قم حسین باقری را در جلسه‌ای غیر علنی به عنوان شهردار قم انتخاب کرد ،می‌گذرد و هنوز مشخص نیست کلید این شهر در دستان چه کسی است.

از همان ابتدای اعلام نام باقری به عنوان شهردار قم، از گوشه و کنار اما و اگرهای بسیاری برای به کارگیری وی توسط شهردار قم وجود داشت. حضور باقری پس از دو هفته از اعلام نام وی به عنوان شهردار منتخب در جلسه علنی شورای شهر و اعلام رئیس شورا مبنی بر ابلاغ حکم وی، اولین بار موجب شد این مخالفت‌ها آشکار شود.

به دنبال این اتفاقات وزیر کشور در گفت‌وگو با خبرنگاران به صراحت صدور حکم برای وی را غیر قانونی اعلام کرده و فرماندار قم هم تصریح کرد که برگزاری جلسه معارفه باقری عملی غیرقانونی است چراکه پس از عدم صدور حکم برای شهرداران شهرهای بالای 500 هزار نفر، پرونده انتخاب شهردار بایدبه شورای حل اختلاف برود نه اینکه شهردار منتخب کار خود را آغاز کند.

همین اختلافات موجب شد مراسم معارفه لغو شده و باقری دیگر در جلسات شورای شهر و مجامع دیگری مرتبط با مدیریت شهری حضور نیابد.

رئیس شورای شهر هم در جلسه شورای دو هفته پیش، درباره عدم حضور باقری توضیح داده بود که وی در تهران مشغول انجام روال اداری است و حکمش طی سه روز آینده صادر خواهد شد. پس از آن هم باز بیاتی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها از صدور حکم وی توسط وزارت کشور تا پیش از نیمه شعبان خبر داده بود و گفته بود که مراحل اداری این کار پیشرفت‌ها خوبی داشته است.

همه این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که عدم حضور باقری در جلسه یکشنبه هفته جاری نشان‌دهنده وجود شکافی عمیق میان شورای شهر و وزارت کشور در انتخاب شهردار قم است. مسئله‌ای که حتی اگر در حال حاضر هم به نحوی حل شود، بی شک در آینده اثرات بدی بر تعامل میان شهرداری قم و دولت خواهد گذاشت.

در این میان مسئله مهم، میزبانی شهر قم از زائران کریمه اهل بیت و مسجد مقدس جمکران در نیمه شعبان است که امسال به دلیل همزمانی با نیمه خرداد بر اساس پیش‌بینی‌ها تا 35 درصد افزایش هم خواهند داشت. حضور این تعداد زائران طی سه یا چهار روز در شهر قم با وجود مشکلات ترافیکی و کمبودهای زیرساختی بدون شک نیاز به مدیریت قوی در امور خدماتی دارد. مدیریتی که معلوم نیست دقیقا چه کسی باید آن را انجام دهد چراکه مجید متین‌فر، سرپرست شهرداری قم هم بنا بر مصلحت‌دید عده‌ای در جلسات شورا شرکت نمی‌کند و گویا حتی دست از امضای اسناد مالی هم نگه داشته است.

البته نگرانی‌ها درباره مشکلاتی که در شهر بدون شهردار ممکن است به وجود بیاید تنها به نیمه شعبان و حضور زائران ختم نمی‌شود.

روند شکل گرفته در شهر قم در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد مدیریت درستی در بسیاری از حوزه‌ها وجود ندارد. از پروژه‌های عمرانی که امروز تعطیل یا نیمه تعطیل شده تا بی سامانی اموری که به ساخت و ساز و اجرای طرح تفصیلی مربوط می‌شود... این واقعیتی است که استاندار قم هم در جلسه تودیع محمد دلبری به آن اشاره کرد. او گفت که چهار ماه است پروژه‌های عمرانی در شهر معطل مانده و امور به کندی پیش می‌رود و شهرداری باید این امر را اصلاح کند. حالا پس از گذشت سه ماه از آن روز، نه تنها امور به روال نیفتاده بلکه همچنان معلوم نیست چه کسی این شهر را مدیریت می‌کند.بویژه آنکه شنیده شده است پاسخ های استعلام های وزیرکشور از نهادهای مربوطه کار را برای وزیر برای تایید حکم سخت کرده است

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩۴, ١٩:٠٩

   

پر مبحث ترین ها