سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله حسینی بوشهری :

عزت طلبی و ظلم ستزی امروز مردم از آموزه‌های امام راحل است

اگر کسی امروز می‌خواهد تبعیت خود را با امام به اثبات برساند باید راه رهبری را ادامه دهد؛ چرا که ایشان امروز چراغ فروزان راه همگان است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: امام راحل ظلم ستیزی و عزت طلبی را برای ما به ارمغان آوردند و عزت طلبی و ظلم ستزی که امروز مطرح است از آموزه‌های ایشان است.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری، شامگاه چهارشنبه در مراسمی که به مناسبت سالگرد ارتحال امام راحل و قیام ۱۵ خرداد با حضور آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، سبحانی و علوی گرگانی و حضرات آیات ابراهیم امینی، مومن و محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری و همچنین اساتید و علمای حوزه، حجج اسلام محمدی گلپایگانی و سعیدی امام جمعه قم و صالحی منش استاندار قم در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌ها و ابعاد شخصیتی امام راحل اظهار داشت: امام خمینی(ره) در اوج اخلاص قرار داشتند و به تعبیر پیامبر اکرم(ص) که فرمود مراتب مومنین به وسیله اخلاص مشخص می‌شود؛ ایشان نیز در مرتبه بالایی از اخلاص در عمل قرار داشتند.

وی با بیان اینکه اخلاص جایگاه بسیار مهمی در شخصیت امام راحل دارد، افزود: در قرآن کریم آمده است کسانی که در راه خداوند تلاش و جهاد می‌کنند، زمینه‌هایی برای حمایت‌ از آنان فراهم می‌شود، چرا که در مسیر الهی تلاش کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اقدامات امام خمینی(ره) از دوران تحصیل در حوزه علمیه تا پایان عمرشان همواره برای رضای الهی بود و این اخلاص است که انسان را رشد می‌دهد و جهانی می‌کند.

رمز موفقیت و پیروزی امام راحل اخلاص بود

وی با بیان اینکه، رمز موفقیت و پیروزی امام راحل، اخلاص بود، افزود: توکل امام نیز همواره در زندگی ایشان برجسته بود و امام معتقد بودند که خداوند متعال بزرگترین تکیه گاه انسان است.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه توکل در زندگی امام راحل موج می‌‌زد، ابراز داشت: امام راحل در اوج بندگی خداوند بود و از شروع سن تکلیف تا آخرین لحظه‌ای که از میان ما رفتند عبادت و بندگی را فراموش نکردند و تا آخرین لحظه زندگی نیز از عبادت دست نکشیدند و در کوران مبارزات نیز بعد معنوی امام راحل پررنگ بود.

وی بیان داشت: اگر امروز مردم بعد از گذشت سالها از ارتحال امام خمینی(ره) به ایشان عشق می‌ورزند به دلیل مشاهده اخلاص، توکل، عبادت و معنویت امام راحل بود که شخصیتی بی نظیر از ایشان به وجود آورد.

امام راحل بسیار ساده زیست بود و زاهدانه زندگی می‌کرد

امام جمعه قم با بیان اینکه، امام راحل بسیار ساده زیست بود و زاهدانه زندگی می‌کرد، افزود: ایشان هیچ وقت نگران نبودند که مردم با وی همراهی می‌کنند یا خیر؛ در حالی که بسیاری از رهبران سیاسی از این موضوع ابراز نگرانی داشتند که نکند مردم از حمایت آنها دست بردارند؛ اما امام راحل چون در بین مردم زندگی می‌کرد از این بایت نگرانی نداشت.

وی عنوان کرد: در کوران جنگ برای امام راحل پناهگاهی ساختند و از ایشان خواستند به پناهگاه برود تا از خطرات احتمالی تهاجمات هوایی دشمن در امان باشد؛ اما ایشان نپذیرفتند و فرمودند که تا وقتی که همه مردم پناهگاه ندارند نیازی به رفتن به پناهگان نیست.

مردم حکم امام را حکم امام زمان(عج) تلقی می‌کردند

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به اینکه امروز انقلاب ما به دلیل ویژگی جامع بودن شخصیت امام ماندگار است، بیان داشت: امام راحل آنقدر در دل مردم نفوذ کرده بودند که مردم حکم امام را حکم امام زمان(عج) تلقی می‌کردند.

وی تأکید کرد: امام در عین فقاهت، سیاستمدار، فیلسوف و عارف بود و روزی که امام به نجف تبعید شدند، وقتی که درس می‌گفتند طلاب و شاگران بسیاری به پای درس ایشان می‌نشستند و از محضرشان استفاده می‌کردند.

امام راحل تنها به  تکلیف و وظیفه خود عمل می کرد

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، با بیان اینکه امام راحل همواره تنها به تکلیف و وظیفه خود عمل می‌کردند، ‌ بیان داشت: در برهه‌ای بعد از انقلاب، وقتی موضوع سلمان رشدی به میان آمد، امام راحل نگران قضاوت مجامع بین المللی نبودند و تنها به وظیفه و تکلیف الهی خود عمل کردند.

وی افزود: امام خمینی(ره) به مردم فهماند که اسلام دین جامعی است که هم به بعد دنیوی و هم اخروی توجه دارد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: امام آمد و خودباوری را در بین آحاد جامعه تقویت کرد و به مردمی که بارها تحقیر شده بود فهماند با این انقلاب می‌توان بر قله‌های جهان ایستاد.

امام راحل ظلم ستیزی و عزت طلبی را برای ما به ارمغان آورد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: امام خمینی(ره) ظلم ستیزی و عزت طلبی را برای ما به ارمغان آوردند و عزت طلبی و ظلم ستزی که امروز مطرح است از آموزه‌های ایشان است.

وی همچنین ابراز داشت: امام فرمودند انتظار فرج یعنی انتظار قدرت اسلام و ایشان انتظار را بی تفاوتی نمی‌دانستند و معتقد بودند انتظار بدون عمل فایده ای ندارد.

آیت الله حسینی بوشهری در ادامه با بیان اینکه، امروز جسم امام در میان ما نیست اما راه، اصول و خطوط قرمز ترسیم شده امام توسط خلف صالح ایشان یعنی مقام معظم رهبری وجود دارد، افزود: اگر کسی امروز می‌خواهد تبعیت خود را با امام به اثبات برساند باید راه رهبری را ادامه دهد؛ چرا که ایشان امروز چراغ فروزان راه همگان است.

وی تأکید کرد: امروز بعد از ۳۶ سال و عبور از گردنه‌های مختلف می‌توانیم اذعان کنیم راه انقلاب تغییر نکرده و خطوط ترسیمی از سوی رهبر معظم انقلاب؛ همان دغدغه‌ها و  بیانات امام راحل است.

دنیا بر روی تک تک جملات رهبر معظم انقلاب حساب می‌کند

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه امروز دنیا بر روی تک تک جملات رهبر معظم انقلاب حساب می‌کند، ادامه داد: وزیر اسبق امور خارجه  آمریکا می‌گفت: ما راهی را ماه‌ها ترسیم می‌کنیم، اما با یک سخنرانی رهبر انقلاب ایران، همه آنها نقش بر آب می‌شود که باید شکرگذار وجود این رهبر سیاستمدار، دور اندیش و با بصیرت باشیم.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: ایران اسلامی امروز به خاطر وجود رهبر معظم انقلاب به یک جزیره‌ای امن و نمونه‌ای برای سایر کشورهای مقاوم تبدیل شده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٣-١٣٩۴, ١٣:٠٠

   

پر مبحث ترین ها