سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

همزمان با هفته جهاد کشاورزی؛

۲۱ پروژه کشاورزی در قم افتتاح می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: همزمان با هفته جهاد کشاورزی ۲۱ پروژه به ارزش حدود ۱۶۱ میلیارد ریال افتتاح می‌شود که این پروژه‌ها برای ۱۵۳ نفر اشتغال زایی ایجاد می‌کنند.

 محمد رضا طلایی در نشست خبری که بعد از ظهر سه شنبه در آستانه هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: کل سطح کشاورزی استان قم ۱۰۰ هزار هکتار است که از این میزان ۷۰ هزار هکتار زیر کشت است که شامل ۱۸ هزار هکتار باغات و‌ ۵۲ هزار هکتار محصولات زراعی مختلف می‌شود.

وی بیان داشت: جو بیشترین محصول کشاورزی استان قم است و محصولات باغی نیز عمدتا پسته هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: پسته به دلیل کیفیت بالا و صادراتی بودن آن ‌یکی از مزایای طرح الگوی کشت جهاد کشاورزی است.

وی با بیان اینکه استان قم داراری آب و هوای خشک و شب‌های سرد است، گفت: به دلیل اینکه گل‌های پسته در قم دیرتر از سایر استان‌ها باز می‌شود، به ندرت پیش می‌آید که پسته‌های این استان سرما زده شود.

طلایی تصریح کرد: چهار دهم گوشت و هفت و ۲ دهم تخم مرغ کشور در قم تولید می‌شود و این استان در کشت جو و ذرت علوفه‌ای رتبه خوبی را در کشور دارد.

وی با اشاره به بحران آب در قم تصریح کرد: بحران آب شدید است به طوری که چهار میلیون متر مکعب آب روانی که سالانه به قم می‌رسید به صفر رسیده است و از این رو برای کشاورزی پایدار باید ارزش آب را بدانیم و از منابع آب زیرزمینی که ۷۵ درصد از نیاز آب کشاورزی را تأمین می‌کند به درستی استفاده کنیم.  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم افزود: کاهش برداشت آب زیرزمینی و تغییر الگوی کشت و نوع اراضی تصمیماتی هستند که در جلسات حفاظت آب گرفته شده است.

آبیاری سه هزار هکتار اراضی قم به روش نوین

وی تصریح کرد: سال گذشته در آبیاری نوین کار خوبی صورت گرفت و هزار هکتار از اراضی استان به روش نوین آبیاری شد و در سال جاری نیز حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار تا سه هزار هکتار از سطح اراضی به این روش آبیاری می‌شود.

طلایی عنوان کرد: ۱۱ میلیارد تومانی که سال گذشته طی سفر ریاست جمهوری به قم اختصاص یافت بسیار در رفع مشکلات کشاورزی به ما کمک کرد.

وی افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کم بازده استان را حذف کردیم و توانستیم به همان میزان قبل تولید در این اراضی داشته باشیم.

۹ هزار هکتار  اراضی زراعی استان به اصلاح نیاز دارند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: ۹ هزار هکتار از اراضی زراعی استان عملکرد قابل قبولی نداشته و نیاز به اصلاح دارند.

وی بیان کرد: ۲۱ تا ۲۷ خردادماه هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده است تا از زحمات جهادگران تقدیر شده و با حضور در روستاها مشکلات آن‌ها را بررسی و پیگیری کنیم.

طلایی یادآور شد: طی هفته جهاد کشاورزی برنامه هایی همچون جشن شکرگذاری، افتتاح پروژه‌های کشاورزی، دیدار با خانواده‌های شهدا و مراجع تقلید و نشست هم اندیشی با تشکل‌ها را خواهیم داشت.

برگزاری جشن شکرگذاری با حضور ۳۰۰ بهره بردار کشاورزی

وی ادامه داد: جشن شکرگذاری ساعت هشت و ۳۰ دقیقه روز پنج شنبه در مزرعه ‌آقای امینی واقع در جاده تهران با حضور استاندار برگزار می‌شود و در آن ۳۰۰ بهره بردار کشاورزی حضور خواهند داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان داشت: روز جمعه معاونان و مدیران در نمازجمعه بخش‌های استان قم حضور خواهند داشت و ضمن سخنرانی قبل از خطبه نماز جمعه به سئوالات و نیازهای کشاورزی حاضران پاسخ خواهند داد.

وی ادامه داد: طی هفته جهاد کشاورزی ۲۱ پروژه کشاورزی به ارزش بالغ بر ۱۶۱ میلیارد ریال افتتاح می‌شود.

طلایی با بیان این که این پروژه‌ها برای ۱۵۳ نفر اشتغال‌زایی خواهند داشت، اظهار کرد: ۹ پروژه ویژه آب و خاک، چهار پروژه تولیدات دامی، چهار پروژه تولیدات گیاهی، ۲ پروژه شیلات و ۲ پروژه منابع کشاورزی مجموع این ۲۱ پروژه هستند.

استخر ماهی قزل آلا در قم افتتاح می‌شود

وی با شاره به پروژه شاخص عنوان کرد: استخر ماهی قزل آلا واقع در اراضی شمس آباد جاده جنت آباد شاخص‌ترین این ۲۱ پروژه است و در آن بهترین روش در تولید ماهی قزل‌آلا و سردابی صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در این زمینه ادامه داد: این استخر به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع بوده و دارای هشت باب استخر کانال و مجهز به دستگاه خنک کننده آب است و ظرفیت تولید ۵۰ تن ماهی را دارد.

وی اضافه کرد: استخر ماهی قزل آلا مربوط به موسسه خدمات شاهد و ایثار استان قم است سه شنبه هفته ‌آینده افتتاح می‌شود.

طلایی در ادامه در پاسخ به این سئوال که جهاد کشاورزی چه برنامه‌ای در خصوص محصولات ارگانیک دارد، ابراز کرد: بحث ارگانیک بودن محصولات غذایی دغدغه ما است و همه می‌دانیم باقی ماندن سموم و کود سرطان زا است و خاک با این عناصر باقی مانده آلوده می‌شود.

وی در این زمینه ادامه داد: طرح آی پی ام در استان قم در جهت محصولات ارگانیک آغاز شده و طی آن هشت هزار هکتار تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.  

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این که بیشتر گلخانه‌ها و مزارع صیفی جات و باغات تحت پوشش طرح آی پی ام هستند، اضافه کرد: به موجب این طرح محصولات از بدو کشت تا زمان برداشت زیر نظر کارشناس قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به گسترده بودن ارضی کشاورزی قم ابراز کرد: درست است که مرغ‌ها هورمونی شده‌اند اما مرغ‌های سبز به بازار آمده‌اند که ارگانیک هستند و از این رو قیمت بالاتری دارند و لازم است مردم خودشان خواهان محصولات با کیفیت و ارگانیک باشند و برای آن باید هزینه کنند.

طلایی تصریح کرد: عمده محصولات استان قم سالم هستند و دلیل ‌آن خشک بودن خاک قم و نداشتن آفات است و محصولات ارگانیک نیز اگر چه تحت نظر کارشناس تولید می‌شوند اما این نظارت‌ها ۱۰۰ درصد می‌باشد.

وی در خصوص بازار مرغ قم و طرح ضیافت در ماه رمضان ابراز کرد: طی نمایشگاهی که با عنوان طرح ضیافت ویژه ماه رمضان برگزار می‌شود مرغ، روغن، شکر و تخم مرغ در آن عرضه می‌شود.

قیمت مرغ به کیلویی کمتر از ۶۸۰۰ تومان برای تولیدکننده ضرر است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: تولید مرغ در قم برای تولید کننده کیلویی ۵۸۰۰ تومان هزینه دارد و فروش مرغ به کمتر از ۶۸۰۰ تومان برای تولیدکننده ضرر است.

طلایی ابراز داشت: سال گذشته در شب عید ۵۰۰ تن مرغ به عراق صادر کردیم که اگر این عمل اتفاق نمی‌افتاد بسیاری از تولیدکنندگان ضرر می‌کردند.

وی ادامه داد: به دلیل تقاضای زیاد مرغ در ماه رمضان مرغ منجمد شده کیلویی ۵۱۰۰ تومان به بازار عرضه می‌شود.

تولید۸۰ هزار تن گندم در قم

طلایی با اشاره به خرید تضمینی گندم از کشاورزان ابراز کرد: گندم ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان قم را تحت پوشش قرار داده بود و طی آن ۸۰ هزار تن گندم تولید شد و ما ۶ هزار تن گندم به قیمت تضمینی خریداری کردیم و پول آن نیز به کشاورزان پرداخت شده است.

پیش بینی خرید ۲۵ تن گندم از کشاورزان

رئیس جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به برداشت ۵۰ درصد اراضی کشت گندم درحال حاضر ابراز کرد: قیمت تضمینی گندم کیلویی ۹۲۰ تومان اعلام شده بود و بعد از آن به دلیل افزایش قیمت‌ها ۱۵ هزار تن به مراکز خرید تحویل داده شد و پیش بینی می‌کنیم تا ۲۵ هزار تن بتوانیم گندم خریداری کنیم.

سال گذشته ۲۲ هزار تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی خریداری شد.

پسته هشت هزار اراضی قم را تحت پوشش قرار داده است

طلایی با اشاره به میزان سطح کشت پسته در قم ابراز کرد: هشت هزار هکتار از اراضی قم را پسته تشکیل می‌دهد و از این میزان ۲ هزار هکتار آن بارور است.

رئیس جهاد کشاورزی استان قم ادامه داد: میانگین تولید پسته در کشور ۶۰۰ کیلو در هکتار می‌باشد و ما در استان قم یک تن و ۱۰۰ کیلو تولید داریم که تقریبا دو برابر میانگین کشوری است.

وی افزود: برخی باغات پسته قم قدیمی هستند و در باغات جدید بیشتر از ۲ تن پسته تولید می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩۴, ٠٩:٣٣

   

پر مبحث ترین ها