سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

انقلاب نظام سلامت به پرداخت‌ها رسید

اجرای طرح پرداخت بر اساس عملکرد در بیمارستان‌های قم چالش‌ها و اعتراضاتی به وجود آورده اما مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم می‌گویند باید رفع مشکلات این طرح نوپا صبر کرد.

اجرای طرح پرداخت بر اساس عملکرد در بیمارستان‌های دولتی که حلقه دیگری از طرح تحول نظام سلامت است، شاید بیش از سایر بخش‌های این طرح در میان جامعه پزشکی و پرستاری واکنش‌های مثبت و منفی ایجاد کرد.

در قم هم به ویژه در میان پرستاران نگرانی‌های مختلفی در زمینه اجرای این طرح شکل گرفت و دامنه اعتراضات به سه بیمارستان شهید بهشتی، کامکار و نکویی کشید.

همین اما و اگرها موجب شد رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم تصمیم بگیرد ظهر سه شنبه اصحاب رسانه را به دفتر خودش آورده و توضیحاتی درباره این طرح ارائه کند.

ابوالفضل ایرانی‌خواه معتقد است ۸۰ درصد اعتراضاتی که در این طرح صورت می‌گیرد به ناآگاهی‌ها در زمینه جزئیات اجرا و اطلاعات غلط افراد مرتبط می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت یک انقلاب تمام عیار در این حوزه در کشور است، اضافه کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوزه‌های آموزش پزشکی، درمان، بهداشت و نظام پرداخت‌ها در حال اجرا است که در هر بخشی واکنش‌های متفاوت داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم ابراز داشت: در حوزه درمان پرداخت‌های کمرشکنی که از سوی مردم صورت می‌گرفت بسیار تعدیل شد و الان مردم در مراکز دولتی بسیار وضعیت بهتری را تجربه می‌کنند.

ایرانی‌خواه با اشاره به اجرای این طرح در حوزه سلامت ادامه داد: سال‌ها طول می‌کشد تا نتایج اجرای این طرح به طور کامل خودش را نشان بدهد.

وی با اشاره به نظام پرداخت یکی از ابعاد تحول در نظام سلامت است، گفت: هدف این طرح عدالت محوری در زمینه پرداخت‌ها در بیمارستان‌ها است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم این طرح تمام پرسنل بیمارستان‌ها از مدیر بیمارستان و پزشک تا پرستار و خدمه را شامل می‌شود.

برخی اعتراضات به حق است

وی با اشاره به انتقاداتی که در طول انجام این طرح صورت گرفت، افزود: برخی در این زمینه اعتراضات به حقی دارند که ما هم دغدغه‌های آنان را پیگیری می‌کنیم.

ایرانی‌خواه با اشاره به اینکه هنوز آغاز این طرح است و مشکلات آن به مرور حل خواهد شد، ابراز داشت: یکی از اعتراضات پرستاران این است که پرستاران شاغل در بخش‌هایی که کم درآمد هستند در این طرح ضرر می‌کنند که ما این را به وزارتخانه منعکس کردیم و اختیاراتی برای مدیریت دانشگاه در نظر گرفته شده که بخشی از درآمد بخش‌های پردرآمد را حذف و به بخش‌های کم درآمد اضافه کند.

مسئله دیگری که وی به آن اشاره کرد عدم تدوین نظام تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود. همواره یکی از مطالبات پرستاران در سال‌های اخیر این بوده که خدمات آنها مانند پزشکان و دیگر پرسنل فنی بیمارستان تعرفه گذاری شده و بر اساس تعرفه‌ها حقوق دریافت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم می‌گوید کار تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در حال انجام است و وقتی تکمیل شود در قالب همین طرح نظام پرداخت اعمال خواهد شد.

با این حال ایرانی‌خواه معتقد است دانشگاه علوم پزشکی هر کاری انجام دهد نمی‌تواند به رضایت صد درصد پرستاران دست پیدا کند چرا که درصدی که واقعا عملکرد پایینی دارند در این طرح متضرر خواهند شد.

بازار شایعات داغ است

وی با اشاره به اعتراضاتی که به این طرح در سطح بیمارستان‌ها قم صورت گرفته، گفت: وقتی موضوعی به عنوان قانون مطرح می‌شود باید همه بپذیرند و اگر هم کسی اعتراضی دارد باید از راهش وارد شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به داغ بودن بازار شایعات از اختلافات سرسام آور در قالب این طرح عنوان داشت: در نهایت پردرآمدترین پرستار ما شاید ۵ یا ۶ برابر کم‌درآمدترین آنها حقوق بگیرد که این به خاطر زحمات بیشتر و عملکرد بهتر است.

به گفته وی در زمینه پرداخت‌ها به پزشکان متخصص هم قانونی وجود دارد که نمی‌گذارد پرداخت‌ها حتی با وجود عملکرد خوب پزشک از یک حد مشخص بالاتر برود.

ایرانی خواه با اشاره به اینکه این طرح در ابتدای راه خود است اضافه کرد: ما نمی‌گوییم کار بی عیب و نقص است بلکه می‌گوییم در مورد آن سیاه‌نمایی نکنید و کمک کنید تا ایرادات برطرف شود.

هیچ پزشکی بالای ۵۰ میلیون تومان کارانه دریافت نکرده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم در هم در ادامه این جلسه به بیان نکاتی در زمینه ابهامات موجود در این طرح پرداخت.

محمدرضا مظفری با اشاره به اینکه در قم به زحمت کارانه پزشکان متخصص به ۵۰ میلیون تومان رسیده ابراز داشت: این افراد کسانی هستند که ۳۰۰ ساعت در ماه در بیمارستان وقت گذشته‌اند و اگر با همین تلاش و تخصص در بخش خصوصی فعالیت می‌کردند درآمد ۱۰ برابر داشتند.

وی با گلایه از اصحاب رسانه که اختلافات میان پرداخت‌ها در این طرح را پررنگ می‌کنند، اضافه کرد: در همین بیمارستان شهید بهشتی در گذشته یک پزشک به راحتی ۵۰ میلیون تومان زیرمیزی می‌گرفت. آن زمان چرا اعتراضی نمی‌شد؟

وی افزود: البته نمی‌گویم که الان زیرمیزی کاملا به صفر رسیده اما در حال حاضر اگر به ما سند ارائه دهند که کسی زیرمیزی دریافت کرده حداقل مجازاتش سه ماه محرومیت از طبابت است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم بااشاره به اینکه دریافتی‌های همه پرستاران در این طرح بیشتر شده ابراز داشت: در گذشته پرستاران ۲۲ درصد کارانه پزشکان را دریافت می‌کردند اما در این طرح این عدد به ۲۷ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه حق استهلاک اتاق عمل و تجهیزات در شرایط جدید از کارانه پزشک کسر می‌شود، گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد کارانه غیر پزشکی در بیمارستان‌ها به ۶۰ درصد پرستاران تعلق می‌گیرد.

مظفری ادامه داد: با وجود همه این اوصاف در یک نامه به وزیر محترم بهداشت و درمان به ۱۵ مورد اشکالی که در این طرح وجود داشت اشاره کردیم.

طرح موفق نباشد، استعفا می‌دهم

وی با اشاره به اینکه این طرح نوپا است، گفت: طرح پرداخت بر اساس عملکرد تا خردادماه به صورت آزمایشی اجرا شده و قرار است دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گزارش تحلیلی خود را برای تصمیمات بعدی درباره این طرح آماده کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم در توضیح اشکالات این طرح گفت: بخش‌هایی در بیمارستان‌ها وجود دارد که اصلا درآمدزا نیست و البته پزشکان این اختلاف درآمدها میان تخصص‌های مختلف را پذیرفته‌اند اما این امر در مورد پرستاران صدق نمی‌کند.

وی افزود: با این حال قانون می‌گوید ۲.۵ درصد از درآمد کل بیمارستان را می‌توان برای بخش کم برخوردار هزینه کرد.

مظفری با اشاره به تلاش‌ها برای رفع نقایص طرح گفت: اطمینان داشته باشید که اگر به این نتیجه برسیم که این طرح در نهایت به ضرر پرستاران خواهد بود، آنقدر شجاعت داریم که آن را اجرا نکنیم و من به شخصه استعفا خواهم داد.

وی با اشاره به منافع این طرح برای مردم اضافه کرد: پیش از این اگر ساعت ۱۰ به یک آزمایشگاه در یک بیمارستان دولتی مراجعه می‌کردید امکان نداشت از شما نمونه بگیرند اما الان تا ساعت ۱۲ این کار را انجام می‌دهند تا عملکرد بالا برود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: پیش بینی ما این است که در طول اجرای این طرح ریزش نیرو داشته باشیم چرا که وقتی یک بخش می‌بیند به یک نیرو نیاز ندارد برای افزایش درآمد نیروهای دیگر آن را تعدیل می‌کند و ما از این نیروهای تعدیل شده می‌توانیم برای راه‌اندازی مراکز جدید و جبران کمبودها استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: حسن دیگر این طرح این است که برای حفظ درآمد بخش تجهیزات به صورت بهینه استفاده خواهد شد.

تعرفه‌گذاری خدمات خواسته پرستاران است

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی هم که در این جلسه حضور داشت با اشاره به منابع این طرح اظهار داشت: بیشترین منفعت را همکاران پرستار از اجرای طرح پرداخت بر اساس عملکرد داشتند.

وی با اشاره به مشکلات و نقص‌هایی که در این طرح وجود دارد، گفت: پرسنل بخش‌هایی در بیمارستان‌ها که درآمد پایین‌تر دارند طبق این طرح کارانه کمتری دریافت می‌کنند که در برخی موارد اتفاقا کار در این بخش‌ها پرزحمت‌تر است.

عزت‌الله براتی مشکل دیگر را پرداخت پایین به بهیاران دانست و ابراز داشت: مسئله دیگر این است که برخی از بخش‌های بیمارستان‌ها در برخی فصول درآمد کمتری دارند که به همان نسبت هم کارانه پرستار کمتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درخواست بزرگ جامعه پرستاری قم تعرفه‌گذاری امور پرستاری است افزود: ما می‌خواهیم مانند پزشکان و دیگر پرسنل فنی برای هر کاری که انجام می‌دهیم تعرفه‌ای وجود داشته باشد.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان داشت: ۲۸ مورد ابهام و اشکال در طرح پرداخت بر اساس عملکرد وجود دارد که آنها را تدوین کرده و به وزارت خانه ارائه خواهیم داد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩۴, ٠٧:٣١

   

پر مبحث ترین ها