سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

باغچه‌هایی که غیب می‌شوند

بروز شده : ۵-٠۵-١٣٩۴, ٢٣:۵٠    نسخه چاپی    
مردم قم روزانه شاهد قطع درخت یا نابودی فضاهای سبز کوچک و بزرگ به بهانه اجرای پروژه‌های مختلف در سطح شهر هستند.

 راه رفتن این روزها روی بسیاری از خیابان‌های اصلی شهر قم مانند صفائیه، زنبیل آباد، امام خمینی(ره) و... راحت‌تر از گذشته شده است. نهضت پیاده‌رو سازی که سه سال گذشته در شهرداری قم پیگیری شده و دارد کم کم راه خود را به گستره وسیع‌تری از معابر باز می‌کند، شروعی است برای احترام به عابر پیاده در شهر.

این کار بزرگ البته مانند بسیاری دیگر از اقدامات اثرگذار بدون نقص نیست. اگر نگاهی به خیابان‌هایی که نهضت پیاده‌روسازی در آنها شکل گرفته بیندازید احتمالا متوجه تفاوت‌هایی در وجود باغچه‌ها یا ‌اندازه آنها خواهید شد.

علی صفایی صاحب مغازه‌ای در یکی از خیابان‌های اصلی شهر است. او هم به این تفاوت دقت کرده است.

صفایی می‌گوید مغازه‌های تابلودار و آنهایی که حاضرند برای دید بهتر و جذب مشتری بیشتر هزینه‌های کلان صرف کنند، با هر ابزاری توانسته‌اند درختان مقابل مغازه را برداشته و حتی باغچه را به طور کلی حذف کنند.

 

رضا حیدری یکی از کسبه شهر قم است که تازه پیاده‌روهای آن کامل شده است. او مسطح کردن پیاده‌رو و امکان تردد آسان برای معلولان و سالمندان را از بهترین اقدامات شهرداری می‌داند اما معتقد است در اجرای این طرح شرایط برای همه یکسان نبوده است.

او می‌گوید پاساژ‌ها، مغازه‌های تابلودار و بانک‌ها طوری با پیمانکاران تعامل کرده‌اند که باغچه و درختان را از پیاده‌رو حذف کرده‌اند اما دیگران از چنین امکانی برخوردار نبوده‌اند.

شهروندان قطع درخت را اطلاع دهند

علیرضا اقبالیان، سرپرست شهرداری منطقه هفت که یکی از مناطق فعال در زمینه نهضت پیاده‌روسازی است، در گفتگو با خبرنگار مهر نسبت به این تفاوت رویه اظهار بی اطلاعی می‌کند.

وی می‌گوید اگر شهروندان موردی را سراغ داشته باشند که صاحب بنگاه با رایزنی با پیمانکار باغچه را حذف و درختی را قطع کرده باشند، می‌توانند آن را به شهرداری اطلاع دهند و شهرداری بررسی‌های لازم را انجام خواهد داد.

 

به گفته اقبالیان شهرداری‌های مناطق پروژه‌های پیاده‌روسازی را بر اساس فایل‌هایی که از سوی معاونت شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری طراحی می‌شود اجرا می‌کند و طبق روال نباید تفاوتی در میان واحدهای تجاری در این موضوع وجود داشته باشد.

باغچه حتما باید حفظ شود

سرپرست شهرداری منطقه هفت قم با اشاره به الزاماتی مانند حفظ تأسیسات در این پروژه‌ها ابراز داشت: در زمینه فضای سبز هم قوانینی داریم. مثلا اینکه باغچه حتما باید حفظ شود و اگر جایی کمبود آن حس می‌شود پیمانکار باید باغچه را اضافه کند.

وی افزود: گاهی برخی واحدها مانند بانک‌ها نیاز به تأمین پارکینگ برای موتورسیکلت‌ها دارند که این موضوع ممکن است موجب حذف باغچه شود. گاهی هم راه دسترسی برای آن واحد صنفی در نظر گرفته شده که با این باغچه‌ها تداخل دارد.

 

به گفته اقبالیان منطقه هفت شهرداری قم امسال ۸۰۰ میلیون تومان برای پیاده‌روسازی در خیابان هدف، انقلاب، لواسانی و... هزینه می‌کند اما بعید نیست توافقات پیمانکاران و صاحبان تابلوهای بزرگ و واحدهای پرمشتری در این منطقه و دیگر مناطق شهر قم مقداری این مبالغ را جابه‌جا کند.

همه ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که نفس کشیدن گاهی مشکل‌ترین کار ممکن است. روزگاری که شاید ۱۰ سال پیش تصورش هم برای هر کدام از ما ممکن نبود. تخریب یازده هزار و پانصد هکتار باغ و قطع میلیون‌ها درخت سبز در ۴۰ سال گذشته از مهم‌ترین عوامل این بدبختی بزرگ است. موضوعی که امروز هم با حذف درختان و لکه‌های بزرگ و کوچک سبز در شهر به هر بهانه‌ای ادامه دارد و گویا توقفش کار هیچ‌کس نیست.

خبرنگار: زینب آخوندی

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠۵-١٣٩۴, ٢٣:۵٠

   

پر مبحث ترین ها