سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم خبر داد:

ارائه ۵۴۳ نمونه گیاهی و جانوری در موزه حیات وحش قم

هدف از راه اندازی این مکان شناساندن گونه‌های گیاهی و جانوری استان و دیگر محیط‌های طبیعی کشورمان بوده که می‌تواند در تکمیل یافته‌های تحقیقاتی پژوهشگران و علاقمندان محیط زیست بسیار حائز اهمیت باشد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم از ارائه ۵۴۳ نمونه شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، سنگ‌ها و سنگواره‌های دیرینه‌شناسی، صدف‌ها، حشرات و گیاهان در موزه حیات وحش قم خبر داد.

علیرضا نجیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص موزه تاریخ طبیعی استان اظهار داشت: این موزه به عنوان مکانی برای استفاده علمی، فرهنگی، اجتماعی و پژوهشی در سال ۷۸ در قم افتتاح شد.
وی تصریح کرد: هدف از راه اندازی این مکان شناساندن گونه‌های گیاهی و جانوری استان و دیگر محیط‌های طبیعی کشورمان بوده که می‌تواند در تکمیل یافته‌های تحقیقاتی پژوهشگران و علاقمندان محیط زیست بسیار حائز اهمیت باشد.

نجیمی به نمونه‌های موجود در موزه تاریخ طبیعی استان اشاره کرد و گفت: در این موزه ۵۴۳ نمونه شامل پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، سنگ‌ها و سنگواره‌های دیرینه‌شناسی، صدف‌ها، حشرات و گیاهان وجود دارد که عمدتا از نمونه‌های طبیعی استان محسوب می‌شوند.

وی افزود: در این موزه ۱۷ گونه از پستانداران شاخص کشور و استان مانند کل، پلنگ، کفتار، سیاه گوش، شغال، روباه، گراز، خرگوش و... و همچنین ۱۱۴ گونه از پرندگان مناطق مختلف ایران و استان اعم از خشک زی، آبزی و کنار آبزی که از انواع پرندگان مهاجر بومی هستند و در عرصه‌های مختلف طبیعت کشور زیست می‌کنند، وجود دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم ادامه داد: همچنین در این موزه ۱۰۸گونه گیاه، ۱۵ گونه از خزندگان، ۱۱ گونه از ماهیان، ۱۸۹ گونه از حشرات، ۳۰گونه از بی‌مهرگان آبزی، ۱۳ نمونه فسیل بی‌مهرگان، ۴۲ نمونه از سنگ‌ها و کانی‌ها و... در معرض نمایش قرار دارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩٠, ٠٣:٠٨

   

پر مبحث ترین ها