سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خلیلیان در قم:

ایران بالاترین ضریب امنیت غذایی را داراست

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها در بسیاری از محصولات کشاورزی محتاج کشورهای دیگر بودیم و الان نه تنها در بسیاری از محصولات به خودکفایی رسیدیم، بلکه محصولات زیادی از ایران به کشورهای مختلف صادر می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ضریب امنیت غذایی در ایران به بالای 92 درصد رسیده که این رقم یکی از بالاترین ضرایب امنیت غذایی در دنیاست.
 صادق خلیلیان شامگاه سه شنبه در همایش فرهنگ و مدیریت جهادی و تجلیل از تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی استان قم با اعلام این خبر اظهار داشت: به طور نسبی امنیت غذایی در کشور ما برقرار است.

وی اضافه کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها در بسیاری از محصولات کشاورزی محتاج کشورهای دیگر بودیم و الان نه تنها در بسیاری از محصولات به خودکفایی رسیدیم، بلکه محصولات زیادی از ایران به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

تولیدات بخش کشاورزی به 118 میلیون تن افزایش می‌یابد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش میزان تولیدات بخش کشاورزی گفت: حجم تولیدات این بخش در سال 89 به 107 میلیون تن رسید و این در حالی است که در سال 88 حدود 93 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید شده است.

خلیلیان افزود: امسال با تلاش تولیدکنندگان و حمایت‌های دولت تولیدات بخش کشاورزی به 118 میلیون تن خواهد رسید.

وی با اشاره به اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها و نقش برجسته کشاورزان در تامین مایحتاج مردم گفت: وقتی طرح هدفمندکردن یارانه‌ها اجرا شد دولت پیش بینی می‌کرد که ممکن است در بازار حاشیه‌هایی به وجود آید ولی خوشبختانه تولیدکنندگان ما در بخش کشاورزی نیاز مردم را تامین کردند.

افزایش 33 درصدی صادرات تولیدات بخش کشاورزی

وی با بیان اینکه آثار افزایش تولیدات بخش کشاورزی در حجم صادرات محسوس بوده است، تصریح کرد: صادرات تولیدات بخش کشاورزی در سال 89 نسبت به سال 88 از نظر وزنی 33 درصد افزایش یافته است.

خلیلیان در مورد حجم واردات محصولات کشاورزی در سال 89 گفت: در سال گذشته حجم واردات تولیدات بخش کشاورزی 27 درصد کاهش داشته اشت.

وزیر جهاد کشاورزی با ارائه گزارشی از سایر فعالیت‌های این وزراتخانه اظهار داشت: در بخش امور زیربنایی کارهای خوبی انجام شده و یک میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش سامانه‌های آبیاری قرار گرفته و برنامه‌ریزی کردیم که امسال هم یک میلیون هکتار از اراضی تحت پوشش این طرح قرار گیرد تا از نظر مصرف آب و سوخت صرفه‌جویی شود.

وی اضافه کرد: نزدیک به یک میلیون هکتار از اراضی کشور نیز تحت پوشش طرح‌های آبخیزداری، توسعه جنگل‌ها و مراتع و تثبیت شن‌های روان قرار گرفته است.

وی برپایی هزار و 100 غرفه عرضه مستقیم کالا و ارائه 571 دستاورد علمی در بخش کشاورزی را از دیگر فعالیت‌های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: این دستاوردها به معنای آن نیست که تولیدکنندگان ما با مشکل مواجه نیستند.

اختصاص 1138 میلیارد تومان برای طرح‌های زیربنایی

خلیلیان در بخش دیگری از سخنان خود خشکسالی را یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان برشمرد و تاکید کرد: امسال هزار و 138 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های زیربنایی آب و خاک اختصاص یافته است تا بخشی از مشکلات کشاورزان را برطرف کنیم.

وی یکی دیگر از مشکلات کشاورزان را وام‌های معوقه عنوان کرد و گفت: خشکسالی باعث شده که کشاورزان توان بازپرداخت وام‌ها را نداشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برنامه‌ریزی شده که از محل صندوق توسعه ملی، این مشکل حل شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات کشاورزان این است که بیمه خسارت‌های واقعی را به آنها پرداخت نمی‌کند و چاره‌اندیشی شد کردیم که بیمه ارزیابی‌های خودش را اصلاح کند که اگر کشاورزی دچار خسارت شد، خسارت واقعی پرداخت شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩٠, ١٩:٠٨

   

پر مبحث ترین ها