سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با 19دی:

شفافیت عامل بروز کارآمدی در کشور است

شفافیت به مثابه درک مملوس مردم از عملکرد کارگزاران است و نبود شفافیت به بروز بحران در زمینه های مالی و اداری می انجامد.

19دی: عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان این که شفافیت عامل بروز کارآمدی و کارکرد بهترکشور است، گفت: یكي از عواملي كه از بي‌عدالتي‌ها و فسادهاي بالقوة در اداره امور جلوگيري مي‌كند، شفافيت است.

 رضا کریمی در گفتگو با خبرنگار 19دی با تاکید بر لزوم شفاف سازی در کشور اظهارداشت: لازمه شفافیت اصلاح ساختارهای نظام اداری است واصلاح نظام اداري يكي از اقدامات اساسي براي تحول و توسعة كشورها به حساب مي‌آيد و بي‌توجهي به خواسته‌هاي عمومي و فساد در نظام اداري، مشروعيت و كارآمدي را تهديد مي‌‌كند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس افزود: شفافیت به مثابه درک مملوس مردم از عملکرد کارگزاران است و نبود شفافیت به بروز بحران در زمینه های مالی و اداری می انجامد.

وی با تاکید بر این که شفافیت اطلاعات در سازمان ها، مایه فساد کمتر و حکمرانی و کارکرد اقتصادی بهتر می شود، ادامه داد: مشکل فساد اداری گشوده نخواهد شد و سلامت اداری به دست نخواهد آمد مگر آن که ساختار و شالوده دولت و شرایط حاکم بر آن اصلاح شود.

کریمی بیان کرد: متأسفانه در سایه سهل انگاری ها و فقدان نظام نظارتی پایدار فساد اداری در برخی از بخش ها از دیرباز ریشه دوانیده و حالت پایدار به خود گرفته و رفته رفته باور عمومی به این سمت سوق پیدا کرده که گسترش فساد اداری گریز ناپذیر است.

وی خاطرنشان کرد: بهبودی و سلامت نظام اداری در صورتی تحقق خواهد یافت که مدیریت مالی منضبط پا گیرد، قوانین و تکالیف دستگاه ها در برخورد و پیشگیری از فساد اصلاح و اصلاحات اداری پیگیری شود و نظام ارزش آفرینی در مدیریت پیاده گردد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در سایه نبود شفافیت، نابرابری اطلاعاتی میان قانون گذاران و مجریان پدید می آید و زمینه فساد فراهم می شود.

وی گفت: دولت‌ در کنار اقدامات ارزشمندی که در جهت اصلاح و بهبود ساختار و تشكيلات اداري خود به منظور كارآمدي و پاسخ‌گويي بيشتر و همچنين كاهش فساد اداري انجام داده می بایستی به تحول اساسی در شفافیت نظام مالي، به كار‌گيري ساز‌و‌كارهاي نظارتي، ارزيابي عملكرد، تشويق كاركنان متعهد و تلاشگر و نيز قدرداني از آنان و ارشاد و تنبيه افراد متخلف روی بیاورد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تاکید کرد: در کنار کنترل و نظارت های مستمر و پایدار قضائی می بایستی قانون مدیریت خدمات کشوری در همه نهادها و سازمان ها به شکل صحیح به اجرا در آمده و اگر نیاز به اصلاحیه ای هست پیشنهاد های لازم اخذ و قانون فعلی مدیریت خدمات کشوری دائمی گردد و یا اگر قوانین فعلی نیازمند بازنگری است دستگاه های دولتی و نظارتی پیشنهاد های خود را جهت کنترهای لازم به مجلس ارائه دهند.

وی با بیان این که من خبر انتشار فیش های حقوقی نجومی را به دلیل حسن اجرای قوانین و مقررات و نظام شفافیت به فال نیک می گیرم، افزود: اما نباید اجازه داد که این اقدام دستمایه بهره برداری برای برخی مقاصد سیاسی باشد چرا که دامن همه خاطیان و مسببین را خواهد گرفت و دستگاه قضائی نباید هیچ گونه استثنایی برای این موضوع در نظر گیرد و موضوع را برای همه مقاطع مدیریتی پیگیری قضائی نماید.

وی بیان کرد: در حال حاضر اقدامات صورت گرفته کافی نیست، از دستگاه های نظارتی می خواهم فارغ از هر گونه نگاه سیاسی، تبلیغاتی و تبعیض آمیز بحث حقوق های غیرمتعارف را در هر سه قوه و سایر نهادها پیگیری و حصول نتیجه نماید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠۴-١٣٩۵, ١١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها