سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

متن كامل سخنراني اردوغان در روز عاشورا

اين عزا و ماتم از آن همه ما است

بروز شده : ٧-١٠-١٣٨٩, ١٢:۵۴    نسخه چاپی    
در صحراي كربلا در زير نور ماه، حضرت حسين(ع) همين كه فرياد و فغان خواهر خود حضرت زينب (ع) را شنيد با متانت زياد فرمود: خواهر من! به خدا پناه ببر و بدان كه تمامي انس و جن در روي زمين و آسمان محكوم به نابودي هستند. آسمان نيز باقي نخواهد ماند. همه چيز به جز خداوند تعالي، نيست و نابود خواهد شد. مادر، پدر و برادرم حسن(ع)، نيكوتر از من بودند. آنها نيز يكي بعد از ديگري راه وصلت را پيمودند. الوداع زينب... الوداع!


رجب طيب اردوغان، عاشوراي امسال در جمع عزاداران حسيني تركيه سخنان مهم و تاريخي در خصوص قيام امام حسين(ع) و هدف اين قيام و برپايي عدالت و برچيدن ظلم و ستم ايراد كرد كه بخش‌هايي از آن سخنراني در رسانه‌هاي كشور منتشر شد.
بسياري از خوانندگان روزنامه19دي به دنبال متن كامل سخنان مهم وي بودند، آنچه در ذيل مي‌آيد متن كامل سخنراني اردوغان است
كه از سوي دفتر وزارت امور خارجه در قم در اختيار روزنامه قرار گرفت:

جانان (اصطلاح علويان) عزيز! شركت كنندگان گرامي!
ماه محرم اولين ماه سال هجري قمري است. نام ديگر روز دهم محرم «عاشورا» است. به شما برادر وجانان عزيز، دوستاني كه قلب مان با آنان همراه است از صميم قلب سلام عرض مي‌كنم. اميدوارم خداوند تبارك و تعالي روزه‌ها و عبادات شما را مورد قبول درگاه لايزال خود قرار دهد.
روز عاشورا، اين ماتم بزرگ كه در آن روز تمامي شهداي اهل بيت(ع) در كربلا، و در رأس آنان حضرت حسين(ع) به شهادت رسيده را تسليت عرض نموده و با آرزوي رحمت از خداوند مي‌‌خواهم تا شفاعت آنان را نصيب ما بگرداند.
پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايد: آنكه حسن و حسين را دوست بدارد به منزله اين است كه مرا دوست داشته و هركس كه به آنان بدي كند به من بدي كرده است.
باز آن حضرت مي‌فرمايد: اهل بيت و خانواده من همچون كشتي نوح(ع) مي‌باشند اگر دوستداران اهل بيت(ع) سوار اين كشتي شوند خلاص شده نجات خواهند يافت و آن عده كه از سوار شدن امتناع ورزند، نابود خواهند شد.
از پيامبر اكرم(ص) سؤال كردند: از اهل بيت چه كسي را بيشتر از همه دوست داري؟ آن حضرت بدون تأمل پاسخ داد: حضرت حسن و حسين(ع) را. باز پيامر اكرم(ص) به حضرت حسن و حسين(ع) نگاه كرده مي‌فرمايند: خدايا من اينها را دوست دارم تو نيز آنان را دوست بدار.
پيامبر اكرم(ص) نوه‌هاي خود حضرت حسن و حضرت حسين(ع) را به مانند دو گوشواره‌اي كه در دو طرف عرش خدا آويزان هستند تشبيه كرده است.
يكي از اين دو گوشواره كه عرش عظيم را زينت داده‌اند يعني حضرت حسن(ع) در مدينه و ديگري يعني حضرت حسين(ع) 1370 سال قبل، كه هم اكنون وارد سال 1371 هجري قمري شديم به همراه اهل بيت(ع) در حادثه جانگداز كربلا به شهادت رسيدند. اين قتل عام بزرگترين حادثه غم انگيزي كه تاريخ به خود ديده است مي‌باشد.
حضرت حسين(ع) يك روز قبل از شهادت، خطاب به اهل بيت خود در كربلا چنين فرمودند: من كسي را وفادارتر و خير‌تر و با فضيلت‌تر از اهل بيتم نديدم. خداوند به تمامي شما به سبب وفاداري كه نسبت به من داريد اجر كامل اعطا فرمايد. به نظر مي‌آيد كه فردا با دشمن كار خواهيم داشت. فردا در ميدان جنگ خواهيم بود و روز حساب ما با آنها است. به همين سبب به همه شما اجازه مي‌دهم تا بدون اين كه مسئوليتي در قبال من داشته باشيد امشب اينجا را‌ترك نماييد. برويد! در تاريكي شب سوار شتر بشويد و از اينجا دور شويد. برويد! به روستا‌ها و شهرها پراكنده شويد؛ تا اين كه خداوند اين بلا را دور نمايد. هدف نخست دشمنان، دستگيري من است. اگر من در دست آنان باشم با كسي كاري نخواهند داشت. برويد!
در صحراي كربلا در زير نور ماه، حضرت حسين(ع) همين كه فرياد و فغان خواهر خود حضرت زينب (ع) را شنيد با متانت زياد فرمود: خواهر من! به خدا پناه ببر و بدان كه تمامي انس و جن در روي زمين و آسمان محكوم به نابودي هستند. آسمان نيز باقي نخواهد ماند. همه چيز به جز خداوند تعالي، نيست و نابود خواهد شد. مادر، پدر و برادرم حسن(ع)، نيكوتر از من بودند. آنها نيز يكي بعد از ديگري راه وصلت را پيمودند. الوداع زينب... الوداع!
حضرت حسين(ع) باز خطاب به حضرت زينب(ع) گفته بود: خواهر اگر من شهيد شدم گريه و زاري نكن. صبر و متانت تو بيش از همه باشد. زيرا ما امانتي در نزد خدا هستيم. حضرت حسين(ع) بعد از اين فرمايشات در ميدان كربلا شهيد شد.
اين عزا و ماتم از آن همه ما است، همه ما در اين ماتم شريك هستيم.
برادران عزيز! از آن روز به بعد جگر ما مي‌سوزد. قلبمان داغدار است. 1370 سال آزگار است كه دعاها، فرياد‏ و فغان و مرثيه‌ها عرش اعلا را به لرزه درآورده است. از آن روز به بعد است كه زمين و زمان، صحراي كربلا درياها و آب‌ها، همه و همه و حتي ملائكه آسمان‌ها نيز گريه مي‌كنند.
پيامبر اكرم (ص) اين همه در مورد حضرت حسين(ع) حساس بوده كه مي‌فرمود: حسين از من است و من از حسين. هر كس حسين را دوست بدارد خدا را دوست داشته است.
بشريت از آن حادثه به بعد مسئوليت مظلوميت، تشنگي، ‌بيكسي و قتل عام در كربلا را بردوش خود دارد. از آن روز نحس همه ماها از جعفري و علوي گرفته تا سني‌اش، در روز عاشورا در فكر و ذكر و قلب خود يا شهيد، يا مظلوم، يا مقتول، يا حسين(ع) مي‌گوييم.
برادران گرامي، جانان عزيز!
شهادت حضرت حسين(ع) نوه مبارك پيامبر اكرم(ص) به تأكيد مي‌گويم مرگ نبوده، نيستي نبوده، نابود شدن نبوده، كاملا بر عكس حيات و زندگي نو و بيداري و قيام است.
شهادت حضرت حسين(ع) به معناي وداع نبوده و وصلت است. پايان راه نبوده آغاز راه است. جدايي نبوده وحدت است. برابري و يكي شدن است. شهادت آن ذات مبارك كه ملائكه عرش اعلا و حتي آسمان‌ها براي آن اشك مي‌ريزند دشمني نبوده، جدايي نيست. گروه بندي و تجزيه نبوده وسيله‌اي براي برادري و اخوت است. هر كس كه فاجعه كربلا را به عنوان تجزيه و جدايي مسلمانان، خصومت و گروه بندي محسوب نموده، استثمار نمايد بداند كه بي‌حرمتي به خاطره و ياد مبارك حضرت حسين(ع) نموده است.
1370 سال آزگار غم و هجران حادثه كربلا جگر ما را داغدار كرده است. نه تنها در دهم محرم بلكه درد و الم حادثه كربلا را در تمامي ايام زندگي در قلب خود احساس مي‌كنيم. هنگامي كه كشته شدن معصوم و بيگناهي را مي‌شنويم و يا مي‌بينيم كه جاني كشته شده، حادثه كربلا را ديده و شنيده‌ايم و شهادت حضرت حسن و حسين و زينب و علي اكبر و علي اصغر(ع) را به ياد آورده و لرزه بر‌اندام ما مي‌افتد.
نمونه اين حادثه مسجد امام حسين(ع) در يكي از شهرهاي ايران است. در مراسم عزاداري در يك تهاجم‌تروريستي 38 نفر از مردم معصوم و بيگناه شيعه و سني به شهادت رسيدند. بيش از هشتاد نفر معصوم زخمي شدند. از اينجا به عاملين اين حادثه به هر علتي و در هركجا كه باشند لعنت مي‌فرستم. تمامي حملات تروريستي را محكوم مي‌كنم. از خداوند متعال براي شهدا آرزوي رحمت و مغفرت و براي مجروحين شفاي عاجل استدعا دارم. به صراحت مي‌گويم ما در هر كجاي دنيا كه باشيم و در هر جغرافيايي قرار بگيريم در هر كشوري كه باشد خواستار وقوع كربلاي دوباره نيستيم. خواستار ديدن حوادث كربلا‌هاي تازه و رودر رو شدن يا قتل  عام‌هاي جديد نيستيم.
باور كنيد هنگامي كه انفجار بمب در مساجد پاكستان، افغانستان، لبنان، عراق و ايران را مي‌شنويم دست و پايمان مي‌لرزد از خود بيخود مي‌شويم. نمي‌خواهيم كه در كوچه و خيابان و يا مساجد كوفه، بغداد، سامره و نجف، مسلمان، را به قتل برسانند. زيرا با اين كارها صدها بار هزاران بار كربلا را احساس مي‌كنيم.

 

 

ما در خصوص تمامي تبليغات سوء و حوادثي كه براي جانان در منطقه «غازي» شهرستان چوروم‏، قهرمان ماراش و سيواس كشته مي‌شوند همچون حضرت زينبي كه براي حضرت حسين(ع) احساس درد و الم مي‌نمايد و داغ برادر خود را به دل دارد همان احساس را داريم.
پيامبر اكرم(ص)، حضرت علي(ع)، حضرت حسن و حسين(ع) به ما ياد دادند كه جان آدمي مقدس و عزيز است. هركس انسان بيگناهي را به قتل برساند به مانند اين است كه تمامي بشريت را به قتل رسانده است. به هر دليلي كه باشد به قتل رساندن معصوم، جنايت است مي‌خواهد دليل كار ناشي از مذهب، قوميت،‌ ايدئولوژي و امثالهم باشد.
به همين دليل با تمام وجود از صميم قلب همچون «عاشق ويسل» (شاعر)‌ مي‌گوييم:
«يزيد چيست؟» قزلباش كيست؟ مگر نه اين كه همه برادريم؟
آتشي را كه ما روشن مي‌كنيم دامن ما را مي‌گيرد.
تنها راه چاره خاموش كردن آن است.
باز از صميم قلب و از زبان «يونس عمره» مي‌گوييم:
«من براي ايجاد جنگ و نزاع به دنيا نيامدم ـ كار من عشق و محبت است»
«خانه دوست، در قلب من است. براي درست كردن آن خانه آمده‌‌ام»
بلي، برادران عزيز! آري، جانان گرامي!
روز، روز وحدت است. روز روز خلاصي و نجات از تفرقه است. روز روز برادري و برابري است. سرنوشت و آينده ملتي كه‌ايده‌ها، آينده ومدنيت و تمدن مشترك، گذشته تاريخي و ماتم مشترك آن يكي است در همين سرزمين و جغرافيا رقم مي‌خورد.
ايجاد ارتباط ما در حالي‌كه همديگر را متفاوت از هم احساس كنيم عملي نيست. ما نمي‌توانيم در خصوص ايدئولوژي و ديدگاه‌هاي همديگر بحث كنيم. ما نمي‌توانيم با چشم غير به همديگر بنگريم. مگر نه اين كه در قلب و احساسات همه ما حسين(ع) وجود دارد. مگرنه  اين كه در قلب و جگر همه ما درد و الم وجود دارد؟ در اين صورت آيا نبايد قلب و دل خودمان را براي همديگر باز كنيم؟
آنها براي رسيدن به قدرت و حاكميت دو گوشواره ارزشمند عرش اعلا و نوادگان پيامبر اكرم (ص) را تحمل نكرده سبب قتل آنان شدند. اين حادثه اگر چه حادثه جانسوزي است ولي به ما ياد داد كه بايد برادر همديگر باشيم.
حضرت حسين(ع) با قيام خون و ريختن خود خود در كربلا و با سخنان و اعمال خود به ما ياد داد كه حرص و طمع دنيوي، چشم تنگي، سعي در كسب قدرت و حاكميت، جنگ و خونريزي، شكستن دل‌ها، قتل و غارت، اشتباه محض است. آن حضرت با شهادت خود اين فضائل را به ما ياد داد. به همين دليل است كه براي شما مي‌گوييم سرزميني كه بر روي آن زندگي مي‌كنيم از آن همه ما است. اين سرزمين، اين مرز و بوم، اين تاريخ و مدنيت، از آن همه ما است. هيچكس را بر هيچكس برتري وجود ندارد. نه سني به جعفري، نه جعفري به سني، نه‌ترك به كرد، نه لاز به چركس، نه عرب به عجم.
در روي اين سرزمين پهناور همه ما يكسان هستيم. همه ما برابر و برادر هم هستيم. در مقابل خدمات و سرويس دهي دولت همه ما برابر هستيم. همه جزو شهروندان درجه يك اين مرز و بوم هستيم. مشكلات هر قشر از نظر اعتقادي، به منزله مشكل من مي‌باشد؛ به همين دليل با صميميت خواستار حل مشكلات بوده و سعي در حل مشكلات هزار ساله داريم. سعي در ايجاد برادري بين همديگر داريم. البته كساني كه مخالف اين‌ايده هستند وجود دارند. اما با صبر و متانت آنها را پشت سرگذاشته و يك وجود خواهيم شد. متحد و سرزنده خواهيم بود.
در چارچوب پروژه ملي و برادري، با براداران علوي، جعفري، اقليت‌ها و كولي يكجا آمديم. مشكلاتي كه صدها سال هيچكس بر زبان نياورده بود ما مطرح كرديم. به طور مرتب به مشكلات و درد دل‌ها گوش داديم. آخرين بار در كميسيون آموزشي تشكيل شده براي بررسي و مطالعات مطالب كتاب دين و اخلاق نمايندگان جعفري را شركت داديم. ان‌شاا... خواسته برادران جعفري‌مان وارد كتاب‌هاي دين و اخلاق خواهد شد. ان‌شاا... با هماهنگي، همراهي، ديالوگ و مذاكره و مشورت تمامي مشكلات را پشت سر خواهيم گذاشت. حس برادريمان را توسعه داده تشديد خواهيم كرد. من بار ديگر شهادت حضرت حسين(ع) را تسليت گفته براي آن مظلوم طلب رحمت ومغفرت دارم. سلام خدا بر حسين(ع) باد. سلام خدا بر اهل بيت او... از خداوند شفاعت تمامي شهدا را خواستارم. به شما برادران گرامي، جانان عزيز، دوستان و محبان اهل بيت(ع) سلام دارم. همه شما را به خداوند يكتا مي‌سپارم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٠-١٣٨٩, ١٢:۵۴

   

پر مبحث ترین ها