سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مالکی: عراق آزاد شد

همزمان با پایان رسمی حضور نظامی آمریکا در عراق، نوری مالکی طی جشنی در بغداد اعلام کرد که عراق آزاد شد.

: خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس" طی خبری اعلام کرد که "نوری المالکی" نخست وزیر عراق پایان حضور نظامی ارتش آمریکا در عراق را به عنوان سپیده دم جدید برای کشورش توصیف کرد و از مردم عراق خواست تا از وحدت ملی این کشور حفاظت کنند.
 
 طی جشنی در بغداد که تلویزیون عراق آن را منتشر کرد،‌نوری المالکی 31 دسامبر را به عنوان روز ملی عراق اعلام کرد و بر آغاز سپیده دم جدید که عراقی ها باید بر بازسازی کشورشان تمرکز کنند، تاکید کرد.
 
 وی در این جشن گفت: کشور شما آزاد شده است. فرزندان وفادار عراق باید از حاکمیت ملی، اتحاد و استقلال آن حفاظت کنند.
 
 نخست وزیر عراق ادامه داد: عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی در 18 دسامبر توانایی دولت برای حفاظت از حاکمیت کشور را ثابت کرد. این موفقیت برای تمام عراقی ها و نه یک حزب، گروه یا قومیت خاص است و تمام مردم عراق در این موفقیت چشمگیر سهیم بوده اند.
 
 مالکی افزود: مردم عراق امروز می توانند در همه نقاط آن پرچم این کشور را بالا ببرند و زیر پرچم عراق متحد شوند.
 
 وی گفت که در بعد از سقوط صدام تا خروج نیروهای آمریکایی از عراق، دست کم 100 هزار عراقی کشته شدند.
 
مردم عراق در حالی پایان اشغالگری آمریکا بر این کشور را جشن گرفتند که هیچ جشن یا مراسم رسمی برای گرامیداشت سربازان آمریکایی بازگشته از جنگ عراق در آمریکا برگزار نشد.
 
 آمریکا در حالی عراق را در سال 2003 به اشغال خود در آورد که مدعی بود در این کشور تسلیحات کشتار جمعی وجود دارد اما طی سال های اشغال عراق، آمریکایی‌ها هرگز نتوانستند در این کشور حتی یک سلاح کشتار جمعی بیابند.

از دیگر سو، آمریکایی‌ها در شرایطی عراق را ترک کردند که تا پیش از آن در تلاش بودند مجوزی را برای ایجاد پایگاه دایمی در این کشور کسب کنند اما به جهت مخالفت عراقی‌ها با حق قضاوت کنسولی، از آن صرفنظر کردند.

ایالات متحده هرگز نتوانست حامیان خود را در عراق به قدرت برساند بلکه همواره مجبور شد از حاکمیت آنها به نفع کسانی که عموما دارای روابطی عمیق با ایران بودند، صرفنظر کند.
 
آمریکا در حالی عراق را ترک کرد که در این جنگ بیش از 4000 هزار کشته داد و سرانجام نیز مجبور شد بر اساس خواست ملت عراق، این کشور را ترک کند.
 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٩٠, ٢١:۵٩

   

پر مبحث ترین ها