سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صادقی در گفت وگو با ۱۹دی:

دادگاه جرائم مطبوعاتی باید به صورت علنی برگزار شود

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٣:۴۵    نسخه چاپی    
یک عضو کمیسیون آموزش مجلس دهم معتقد است که ابهام در قوانین و تفسیرهای سلیقه ای دو مانع انجام رسالت رسانه است که به این منظور نیازمند شفاف سازی هستیم.

 

محمود صادقی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در خصوص شفافیت در رسانه های ایران، اظهارداشت: شفافیت ارتباط مستقیمی با رسالت رسانه ها دارد این شعار به این معنا است که رسانه ها باید در انعکاس اخبار و واقعیت های جامعه و حوزه های مختلف شفاف شوند و مانند آیینه رویدادها را منعکس کنند و نباید در انعکاس واقعیت ها سوبینی های خود را مداخله دهند و باید بدون ابهام در مورد مسائل کشور اظهارنظر کنند.

این حقوقدان و پژوهشگر برجسته کشور تصریح کرد:‌ بخشی از انجام این وظیفه به رسانه برمی گردد که چارچوب های اخلاقی را رعایت و صادقانه در حوزه های مختلف از جمله پدیده های اجتماعی، اقتصادی‌ و فرهنگی اخبار و رویدادها را منعکس کند.

 این منتخب مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی افزود: شفافیت، به چارچوب های قانونی و قضایی نیز مرتبط است و باید این فضای اهم را بوجود آورد که رسانه ها با شفافیت اظهارنظر کنند و بدون ملزم شدن به سانسور و حذف مطالب خود را انعکاس دهند.

وی با تاکید بر این که رسانه باید در چتر حمایت قانونی و قضایی باشد، خاطرنشان کرد: طبق اصل۲۴ قانون اساسی رسانه ها آزاد هستند و باید این آزادی بوجود آید و ابهامات در ارتباط با کار رسانه برطرف شود که آزادی تفسیر پذیر و مبهم نباشد و تکلیف اصحاب رسانه با شغل شان مشخص شود.

وی با بیان این که بحث شفافیت دو بعد دارد،‌ ادامه داد: نخست این که باید رسانه ها شفاف عمل کنند و دوم این که حاکمیت شفافیت را معنا کند.

وی ابراز داشت: قوانین مربوط به رسانه باید حداکثر وضوح، روشنی و شفافیت را داشته باشند و معیارها و شاخص های آن مشخص شود به گونه ای که گرفتار تفسیرهای سلیقه ای نشود.

نائب رییس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران گفت: ابهام در قوانین و تفسیرهای سلیقه ای در حوزه رسانه آسیب رسان است و عدم شفافیت در فرایند رسانه ای و مداخلات غیرقضایی در امر قضایی سبب می شود که رسانه نتواند به رسالت خود عمل نمایند.

وی با بیان این که نیازمند احکام روشن و محکمی در قانون مربوط به رسانه هستیم، عنوان کرد: ابهام های ایجاد شده در فضای حقوقی برای رسانه ها، باب اعمال سلیقه های مختلف شخصی بخصوص از سوی مراجع قضایی مانند دادسرا را در این خصوص باز می کند.

رییس هیات مدیره موسسه دارایی های فکری و فناوری مدرس با تاکید بر این که مراحل رسیدگی به پرونده های قضایی نیز باید شفاف باشد، اظهارداشت: دادگاه جرائم مطبوعاتی باید به صورت علنی برگزار شود و مردم شاهد نحوه رسیدگی به پرونده رسانه ها باشند که در این راستا بایستی دستگاه قضایی کشور، این امر را در دستور کار قرار دهد.

این نماینده صریح البیان مجلس دهم عنوان کرد: حضور هیات منصفه نیز به شفافیت آن کمک می کند اما این اصل رعایت نمی شود و فعالان رسانه با مداخلات نهادهای امنیتی به صورت غیرشفاف مواجه می شوند که این امر به انجام رسالت آنان آسیب می رساند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها