سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه در گفت و گو با ۱۹دی:

آمریکایی ها در پی تاراج اموال ایران

ایران در پرونده های حقوقی نیازمند تفسیر اقتدارآمیز در برابر آمریکاست تا آنان نتوانند اموال ایران را تاراج کنند.

 

۱۹دی: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دهمین مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در پرونده های حقوقی نیازمند تفسیر اقتدارآمیز در برابر آمریکاست.

‌حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی با توجه به موافقت مجلس با تفحص از پیگیری پرونده های حقوقی ایران در رابطه با آمریکا اظهارداشت: ما در قبال آمریکا حتی در موضع حقوقی باید آن گونه عمل کنیم که آن ها عمل می کنند؛ آمریکایی ها تقابل حقوقی با ایران را تفسیر اقتدارآمیز می کنند و ایران نیز باید به این گونه عمل نماید و بایستی در دور جدید با اقتدار وارد مذاکره حقوقی شویم.

این متقاضی تحقیق و تفحص از پیگیری پرونده های حقوقی مربوط به حقوق دولت و ملت ایران در رابطه با کشور ایالات متحده آمریکا و مقایسه داده ها و ستاده های این حقوق بر اساس پیگیری ها، برنامه ها و احکام صادر شده در محاکم بین المللی، اظهارداشت: دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها از جمله نظامی و سیاسی آشکار بوده و پس از تحریم ها آمریکایی ها راهبردی را برای غارت اموال ایران در محاکم حقوقی شکل دادند.

نماینده ادوار هفتم، هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی با بیان این که موج جدید غارت اموال ایران در آمریکا راه افتاده و ۱۰۰ میلیارد دلار احکام علیه ایرن صادر شده است، ابرازداشت: به همین دلیل جمع تخصصی برای تحقیق و تفحص جدید برای دفاع از حقوق ملت ایران انتخاب می شوند تا تحقیق و تفحص کنونی به سرنوشت تحقیق و تفحص سال ۸۷ گرفتار نشود زیرا در آن زمان هم گزارش تحقیق و تفحص قرائت شد و همین موضوعات در قالب اصل ۱۳۹ قانون اساسی مبنی بر این که مجلس باید رای و نظر در مورد داوری ها و مصالحه ها بدهد وجود داشت.

وی با بیان این که کمیته تحقیق و تفحص از آمریکا با همکاری اعضای سه کمیسیون تشکیل خواهد شد، ادامه داد: برای این که آن شرایط پیش نیاید به شخصه رایزنی با اعضای کمیسیون اصل ۹۰،‌ امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون قضایی داشتم که تیم قوی را تشکیل دهیم که بتواند این موضوع را به سرانجام برساند.

لزوم نگاه توام با مقاومت و نظارت در برابر تاراج اموال ایران توسط آمریکا

منتخب مردم اسلام آباد غرب با بیان این که آمریکایی ها در تاراج اموال ایران در قالب دعاوی حقوقی جدی هستند، تاکید کرد: ما نیز باید نگاه توام با مقاومت و نظارت در برابر تاراج اموال ایران توسط آمریکا داشته باشیم.

پیگیری پنج وظیفه توسط مجلس در قالب یک تحقیق و تفحص

عضو کمیته های سیاست خارجی، هسته ای،‌ حقوق بشر و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که تحقیق و تفحص نسبت به دعاوی در قانون وجود دارد، گفت: علاوه بر اصل ۱۳۹ قانون اساسی و نخستین مصوبه مجلس ایران در مورد دعاوی ایران و آمریکا در دهه ۶۰، سه قانون را مجلس در دفاع از حقوق جانبازان و شهدای شیمیایی جنگ، ایرانیان قربانی ترور و ایرانیان قربانی نقض حقوق بشر توسط کشورهای اشغالگر تصویب کرده و در این خصوص تحقیق و تفحص کلان صورت می گیرد که اقدام عمده و اساسی است که هم اکنون می توان پنج وظیفه را در قالب یک تحقیق و تفحص پیگیری کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که یکی از مشکلات برای ضمانت اجرای علیه آمریکا این است که اموالی از این کشور در ایران نیست که ما بخواهیم آن را مصادره کنیم و دستمان در این خصوص کوتاه است؟ گفت:‌ زبان بین الملل در این جا کارساز است و به عنوان مثال تجربه بسیار موفقی که ایران پس از برجام داشت این بود که توافقی با ایران صورت گرفت و پس از ۳۷ سال آمریکایی ها یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از اموال ایران را که به اسارت گرفته بودند برگرداندند و در این امر نیز تفسیر اقتدار آمیز ایران باعث شد تصفیه حساب با اقتداری انجام پذیرد.

در صورت تضییع حقوق ملت ایران در اصل ۱۳۹، طرح یک فوریتی ارائه می شود

وی در پاسخ به این سوال که معمولا تحقیق و تفحص ها در نهایت به این می رسد که فساد و تخلفی انجام شده یا نه،‌ جز این که بگویم چند قانون اجرا نشده، می توانیم برای پیگیری ابزار دیگری داشته باشیم؟ بیان کرد:‌ در صورت تضییع حقوق ملت در اصل ۱۳۹، طرح یک فوریتی ارائه می شود.

فلاحت پیشه عنوان کرد:‌ اگر به این نتیجه برسیم که عدم رعایت اصل ۱۳۹ قانون اساسی منجر شده تا حقوقی از ملت ایران تضییع شده یا حقوقی در شرف تضییع قرار گیرد به طور حتم یکی از نتایج آن شکل گیری طرح یک فوریتی است.

سه مزیت تحقیق و تفحص پرونده های حقوقی ایران در رابطه با آمریکا

وی با بیان این که سه مزیت در تحقیق و تفحص این پرونده ها وجود دارد، ادامه داد:‌ نخست این که مشخص می شود که چه احکامی له یا علیه ایران صادر شده و در وهله دوم ارقام این احکام و سپس ضمانت اجرایی آن مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ آمریکایی ها در قالب حساب باز یک میلیارد دلاری که شکل دادند هر حکمی را که بگیرند اجرا می کنند اما در ایران هنوز این قضیه شکل نگرفت که البته این اشتباه مذاکره کننده های ما در قالب بیانیه دهه ۱۳۸۰ است.

نماینده ادوار مجلس بیان کرد:‌ در دور جدید شرایط و اختلافاتی میان آمریکا و ایران شکل گرفته که از جنبه سیاسی و اقتصادی وارد جنبه عمومی/ قضایی شده و باید اقدامات صیانتی لازم نیز از سوی مجلس صورت گیرد.

تیم حقوقی مسلط به زبان بین المللی برای احیای حقوق ایران از آمریکا تشکیل خواهد شد

وی با بیان این که با تیم های ضعیف و غیرکارشناسی در این پرونده دچار مشکل خواهیم شد، گفت:‌ اگر قرار است که کشور وارد چالش های حقوقی شود و نتیجه ای نگیرد یا نتیجه منفی بگیرد باید همان دعوا را بر مراعی بگذارد.

این استاد دانشگاه و چهره سیاسی اصولگرا با تاکید بر این که اگر قرار است وارد مذاکره حقوقی شود، باید تیم حقوقی شکل گیرد که زبان بین المللی لازم را بداند،‌ عنوان کرد:‌ متاسفانه حتی روند استعلامی، گزینشی، انتخابی، کارشناسی و علمی کسانی که باید از پرونده های ایران دفاع کنند روندی است که در تحقیق و تفحص ۹ سال پیش هم مورد انتقاد قرار گرفته که هنوز هم انتقادها باقی است و این بار باید تخصصی تر وارد عمل شد.

وی در خصوص همکاری دولت نیز گفت: دولت ملزم به همکاری است و در این راستا در کمیسیون سیاست خارجی حاضر و توضیحات خوبی را ارائه دادند که بخشی از آن قابل قبول بود اما برخی از سوالات باقی است که معاونت ریاست جمهور و دفتر خدمات دولت باید در این خصوص همکاری داشته باشند که به طور طبیعی این همکاری صورت می گیرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٣٢

   

پر مبحث ترین ها