سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برخی از نماینده های مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

نباید به دوران پیش از برجام برگردیم

ما باید در قالب دیپلماسی رسمی از حقوق خود دفاع می کنیم در عین حال نیز نباید اقدامی را انجام دهیم که به دوران پیش برجام برگردیم.

 

فاطمه محمدی

مردم ایران به دلایل مختلف در حافظه تاریخی خود از مسئولان کشور ایالات متحده آمریکا ذهنیت خوبی را نداشتند و در طول تاریخ هر گاه که این کشور خود را به ما نزدیک و دست دوستی به سمت ما دراز کرد برای گرفتن امتیازاتی بوده است.

این بار به بهانه توافق هسته ای که حاصل ماه ها مذاکره سخت و طولانی بود تحلیل گران زمینه را برای کاهش تنش ها میان تهران و واشنگتن پیش بینی کرده بودند طرف های مذاکره در برجام امتیازاتی را بدست آورده و محدودیت هایی را هم پذیرفتند.

 همه چی خوب پیش می رفت که ایالات متحده نتوانست خوی منفعت طلبانه محض خود را کنترل کند و تلاش ها برای تغییر قاعده بازی شروع شد و با رای نماینده های مجلس این کشور به تمدید تحریم های ده ساله جمهوری اسلامی ایران، ورق برگشت.

در این خصوص با چند تن از نماینده های مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آيد:

حشمت الله فلاحت پیشه در پاسخ به این سوال که در مقابل بدعهدی آمریکا باید چه اقدامی انجام داد؟ اظهارداشت: مواضع مقامات جمهوری اسلامی ایران بخصوص آنچه در مجلس شکل گرفت نشان می دهد که در کشور موضعی مبتنی بر وحدت در این خصوص وجود دارد و صحبت های رییس جمهوری و رییس مجلس نیز همین را رساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: نامه ای که بیش از ۲۶۵ نماینده مجلس یعنی تمام نماینده های حاضر در مجلس آن را امضا کردند نشان دهنده این است که ایرانیان در مقابل این بدعهدی آمریکا وارد یک موضع وحدت شدند متنهی باید تلاش کنیم که این وحدت در خارج با عقلانیت همراه باشد زیرا در آن سوی میز فقط آمریکا نیست سازمان های بین المللی و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها نیز سه قسمت برجام هستند.

 نماینده سه دوره مجلس تاکید کرد: ما باید در قالب دیپلماسی رسمی از حقوق خود دفاع می کنیم در عین حال نیز نباید اقدامی را انجام دهیم که به دوران پیش برجام برگردیم. نباید به دوران پیش از برجام برگردیم

عضو کمیته های سیاست خارجی،‌ هسته ای، حقوق بشر و امنیت ملی مجلس ابرازداشت: برجام تا حد زیادی ایران هراسی را از میان برد و ایران نیز در این مدت ارتباطات خود را با کشورهای مختلف شکل داد.

منتخب مردم اسلام آباد با بیان این که در مقابل بدعهدی آمریکاییان دو اقدام را در آینده می توانیم انجام دهیم، ادامه داد: نخست به تعلیق درآوردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و دوم الزام دولت به این که به ۱۹۰ هزار سو انرژي هسته ای تا پایان دو سال آینده برسد.

وی عنوان کرد:‌ اگر با این دیدگاه نگاه شود که برجام توافق بین دولی بود که در آن امتیاز داده و گرفته شد، به جای این که دنبال مقصر باشیم به دنبال حقوق خود می رویم.

فلاحت پیشه به مهمترین دستاورد این توافق بین المللی اشاره کرد و گفت:‌ مهمترین دستاورد برجام تحریم زدایی بود که تلاش آمریکایی ها این است که این تحریم زدایی صورت نگیرد و شناسایی حق هسته ای ایران، شکستن فضای ایران هراسی و دشمن ستیزی ایران از دیگر دستاوردهای برجام بود که به نظر من دستاوردهای قابل اتکایی است و با تمدید تحریم ها آمریکایی ها پیمان شکنی می کنند که ما نیز تصمیمات و سیاست های خود را در آینده پیش می گیریم.

غربی ها با نقض برجام متضرر می شوند

ولی داداشی نیز در خصوص بدعهدی آمریکاییان تاکید کرد:‌ ایران تا زمانی به تعهدات پایبند است که طرف مقابل آن را نقض نکند.

 دبیر اول کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در پاسخ به این سوال که ایران در خصوص پایبند نبودن آمریکا به تعهدات خود باید چه اقدامی انجام دهد؟ اظهارداشت: ایران اهرم های فشاری را دارد که می تواند در مقابل بدعهدی آمریکا از آن استفاده کند و در کمیته بررسی برجام تصمیم گرفته می شود که در خصوص بدعهدی آمریکا ایران چه اقدامی را انجام دهد.

منتخب مردم آستارا افزود: ایران کشور استراتژیکی است و به لحاظ اقتصادی برای اروپایی ها مهم است من فکر می کنم با این اقدام آنان متضرر خواهند شد زیرا ممکن است که از لحاظ اقتصادی آنان بتوانند به ما ضربه وارد کنند اما همان گونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند تنهاترین راه نجات کشور مقاومت است و این راه اقتصاد کشورها را شکوفا می سازد.

نقض برجام با واکنش جدی مسئولان ایران مواجه خواهد شد

محمدرضا پورابراهیمی نیز با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه ایران اظهارداشت: هر اقدام آمریکایی ها در خصوص نقض برجام با واکنش جدی مسئولان ایران مواجه خواهد شد و در این راستا رصدی دقیق داریم.

 نائب رییس اول کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی بیان کرد: مهم تر از همه بدعهدی های آمریکا تمدید تحریم های ده ساله علیه ایران بود که آمریکایی ها بدعهدی خود را با این اقدام ثابت کردند و این نشان داد که برجام با بدعهدی جدی آمریکا نقض شد.

رییس کمیسیون اقتصادی در پاسخ به این که آیا برجام از لحاظ اقتصادی دستاورد مهمی داشت؟ اظهارداشت: واقعیت این است که برجام در حوزه مسائل اصلی اقتصادی تاثیر مهمی نداشت و نتوانستیم نتایج مهمی را از آن بدست آوریم.

وی افزود: به عنوان مثل در حوزه نظام بانکی در واقع آمریکایی ها اجازه نمی دهند تا ارتباطات بانکی ایران با دنیا گسترده شود و در این راستا تا توانستند کارشکنی کردند و سرمایه گذاری های خارجی که وعده داده شده بود تا امروز صورت نگرفته است

پورابراهیمی گفت:‌ برجام نتوانست اهدافی که برای اجرای آن متصور بود را عملیاتی کنند و امروز بخش زیادی از تعهدات آمریکا در حوزه اقتصادی به زمین مانده و عملیاتی نشده است.  

 نماینده مردم کرمان در مجلس با تاکید بر این که این بدعهدی باید تجربه ملت ایران شود تا اقتصاد مقاومتی و اقتدار اقتصادی را افزایش دهیم، گفت: وعده های توخالی دشمن چیزی جز فرصت سوزی برای کشور نداشت و هم اکنون نیز ما از عزت خود را زیر پا نمی گذاریم و در صورت تخطی دشمن جواب محکمی به آن ها می دهیم.

اگر اوباما عاقل باشد نباید تحریم ها علیه ایران را امضا کند

سید علی ادیانی نیز در این باره اظهارداشت: اوباما به طور حتم تمدیدهای ده ساله علیه ایران را امضا خواهد کرد زیرا سیاست خارجه آمریکا بر این اساس است که این اتفاق بیفتد و همان گونه که شاهد بودیم جمهوری خواه و دمکرات ندارد و همه بر علیه ایران رای دادند زیرا همه این اقدامات هماهنگ شده است.

منتخب دو دوره مردم قائم شهر در خانه ملت با بیان این که نمایندگان مجلس دهم با دادن بیانیه و صحبت رییس مجلس موضع خود را مشخص و اعلام برائت از اقدام آمریکا کردند، گفت:‌ انتظار ما از دولت این است که به قانون مقابله به مثل دولت نهم عمل نماید و مسئولان و شورای عالی امنیت ملی در چارچوب منافع ملی از موضع قدرت عمل نمایند.

نائب رییس کمیسیون انرژي مجلس در پاسخ به این سوال که در صورت امضای اوباما باید چه اقدامی انجام شود؟‌ اظهارداشت: دولت بایستی فعالیت های خود را درچارچوب غنی سازی اورانیوم و برگشت به نقطه قبل در اسرع وقت و در چارچوب شرایط ۹ گانه ابلاغی مقام معظم رهبری و مصوبه مجلس و شورای عالی امنیت ملی عملی نماید.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها