سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تخریب ها بی سابقه است اما

روحانی باید دوام بیاورد

رئیس جمهور روحانی زیر فشار فزآینده مخالفت‌های سیستماتیک وضربات مهلک مشت های مخالفان،مقاومت حیرت آوری از خود نشان می دهد.


رئیس جمهور روحانی زیر فشار فزآینده مخالفت‌های سیستماتیک وضربات مهلک مشت های مخالفان،مقاومت حیرت آوری از خود نشان می دهد. با توجه به تجربه 3سال و نیم گذشته، حملات کنونی به دولت البته به خودی خود موضوع تعجب برانگیزی نیست. به هرحال شناخت پدیده‌ای به نام حسن روحانی در ساختار و سنت های سیاسی که او باخود به ارمغان آورده،بدون در نظر گرفتن مخالفت هایی که با او می‌شود تقریبا امر غیر ممکنی به نظر می رسد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ نه تنها حامیان قدرتمند و پر نفوذی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی ویا نیروهای اعتدال گرا و اصلاح طلب ، حتی بخش های عمده‌ای از محافظه کاران میانه رو که روحانی الزاما تفکر آنها را نمایندگی نمی کند، اذعان دارند اقدامات تخریبی علیه رئیس جمهور طی سی و هفت سال پس از انقلاب ایران بی سابقه بوده است.

اواسط ماه اکتبر(مهرماه)،هاشمی رفسنجانی با مظلوم توصیف کردن حسن روحانی (توصیفی که در فرهنگ ایرانیان منعکس کننده اوج تنهایی و بی پناهی دلسوزانه یک فرد یا جریان است)ضمن آنکه خواستار حمایت از رئیس جمهور شد تصریح کرد" مزاحمت‌ها برای دولت در دولت‌های پس از انقلاب بی‌سابقه است. مخالفان می‌خواهند مردم را از انتخاب عاقلانه خود پشیمان کنند".

با نزدیک شدن به ماه های پایانی دور اول ریاست جمهوری حسن روحانی ،هر چند شرایط روانی و انتخابی جامعه ایران نشان می دهد او با پیروزی دور دوم تورنمنت جام ریاست جمهوری رابه پایان خواهد رساند، اما به باور ناظران امور ایران این کار به سادگی و سهولت 4 سال پیش نخواهد بود.

نه به این دلیل که حریفان قدرتمندی در برابر او قرار خواهند گرفت، بلکه عمدتا به این علت که مردم ایران حسن روحانی را بر اساس آورده و کارنامه چهار سال اخیر مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

از نگاه افکار عمومی این کارنامه شاید حاوی نمرات سطح بالا و یا حتی متوسطی نباشد.اما اگر روحانی و دولت او نتوانند تا ماه های منتهی به می 2017(اردیبهشت 1396)توضیح قانع کننده ‌ای برای چرایی نمرات خود به افکار عمومی ارائه دهند، پیروزی دور بعد،الزاما شرایط آسان تری را برای آنها رقم نخواهد زد.

واقعیت هشدار دهنده‌ای که حسن روحانیدو دولت او با آن روبرو بوده ولازم است

به عواقب توجه کنند، تمرکز بیش از حد روی توافقنامه اتمی است که به قیمت بی توجهی به سایر دستاوردهای دولت تمام شده و اکنون مجبور به پس دادن عواقب این بی توجهی به افکار عمومی است.برخی ناظران امور ایران که تحولات ماه های اخیر و تاثیر آنها بر چند ماه آینده را بررسی می‌کنند، معتقدند" موضوع توافق هسته‌‌ای و تقریبا به یک موضوع عادی و امر روزمره نزد افکار عمومی تبدیل شده و دولت برای عبور سریع از آن فرصت زیادی ندارد."این ناظران معتقدند" اگر روال چون گذشته ادامه یابد ،هرچند با پیروزی اما او قادر نخواهد بود رای کیفی و یک دستی درانتخابات نصیب خود کند".تا حد زیادی می توان با چنین دیدگاه هایی همراهی کرد.

در آسیب شناسی سیاسی پدیده های منفی که می تواند متوجه روحانی شود موضوع تنها در شدت و وسعت مخالفت ها خلاصه نمی‌شود. روحانی نمی تواند توقع همراهی و رعایت شرایط از جانب رقبا را داشته باشد. این چندان با واقعیت سیاست جاری در ایران همخوانی ندارد. مشکل اصلی رئیس جمهور این است که در تشریح دستاوردهای فرای توافق اتمی آشکار کوتاهی می کند و تیم روابط عمومی و رسانه‌ای او بر خلاف رقبای خلاق کارکشته و تندرو،به طرز آزار دهنده‌ای ساکت وبی رمق است و ارتباط ارگانیک و سیستماتیکی با رسانه‌ها ‌وافکار عمومی ندارد،تکیه بر توئیتر و کانال های مجازی رفتاری استراتژیک وکارساز نخواهد بود.اکنون موضوع این نیست که رئیس جمهور در دور دوم انتخاب پیروزخواهد شد یا نه؟مخالفان او بهتر می توانند به این سوال پاسخ دهند. نکته مهم چرایی تداوم رای مردم و کیفیت همراهی آنان با آقای روحانی است ،نه گریز از جبهه مخالف.البته در تناسب وتاثیرگذاری متقابل میان افکار عمومی و سیاست جاری "هیچ‌وقت هیچ چیز" تضمین شده نیست.اما تا آنجا که به رئیس جمهور حاکم مربوط می شود او به صرف بزرگ کردن یک دستاورد(هرچند واقعا هم بزرگ باشد) قادر نخواهد بود رای مجدد محکمی به دست آورد. حسن روحانی نمی تواند خود را به اصل روانشناسی عمومی "عادی شدن دستاوردها و ارتقای انتظارات و توقعات در نظر توده ها"

بی تفاوت نشان داده وروی یک امر عادی شده نزد افکار عمومی تا انتها مانور دهد. به باور من، مشکل حسن روحانی فقدان رای تضمین شده در انتخابات ریاست جمهوری آتی نیست. سازمان رای او در مقایسه با گذشته تقریبا دست نخورده باقی مانده.مسئله مهم نحوه بهره برداری ازکشتگاه رای و شرایط پس ازآن است که می‌تواند یک رای کیفی اولیه وتضمین شده را در خوانشی معکوس به یک رای "مثبت اعتراضی " تبدیل کند. این برای آقای رئیس جمهور لزوما چیز خوبی نیست و سرمایه خوبی برای ادامه مسیر دوم در اختیار او قرار نخواهد داد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩۵, ١٩:٣١

   

پر مبحث ترین ها