سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام واعظ موسوی در گفت وگو با 19دی:

صبر آیت الله رفسنجانی دشمن را به زانو درآورد

آیت الله رفسنجانی مسائل خانوادگی را با سیاسی نیامیخت و صفحه زندگی سیاسی و خانوادگی وی متفاوت بود.

فاطمه محمدی

19دی: حجت الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی ضمن عرض تسلیت رحلت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به خبرنگار 19دی گفت: ایشان عالم ربانی، مجاهد نستوه، مبارز خستگی ناپذیر و یار دیرین انقلاب امام و رهبری بود.

وی افزود: شخصیت بسیار برجسته ای که در 59 سال رابطه دوستی و عاطفی وی با رهبری همواره از علاقمندان مقام معظم رهبری بوده و از دوران جوانی که وارد حوزه علمیه و با آموزه های امام راحل آشنا شد به عنوان شاگرد مخلص در خدمت مکتب معمار کبیر انقلاب قرار گرفت.

وی با بیان این که تهدیدها مبارزه ها و شکنجه ها وی را از مسیری که انتخاب کرده بود بازنداشت، ادامه داد: تمام خطرها را برای اعتلای اسلام و آرمان امام راحل به جان خرید و در این راستا بارها از سوی دستگاه امنیتی رژیم سفاک شاهنشاهی (ساواک) دستگیر و راهی زندان و مورد شکنجه قرار گرفت اما مانند کوهی استوار با صبر خود دشمن را به زانو درآورد.

استاد سطح عالی و درس خارج فقه خارج اصول و تفسیر حوزه علمیه قم ابرازداشت: پس از پیروزی انقلاب نیز همواره از نزدیکان و طرف مشورت امام و از شخصیت های تاثیرگذار در موقعیت های مختلف بود.

آیت الله رفسنجانی گام های بزرگی را برای اعتلای ایران برداشت

وی با اشاره به خدمات آیت الله هاشمی عنوان کرد: در دولت موقت وزارت کشور را به عهد گرفت پس از آن سال ها در شورای انقلاب و همچنین در جایگاه ریاست مجلس شورای اسلامی در تقنین و گذراندن قوانین انقلابی، اسلامی و ضد استکباری و در مسیر اعتلای ایران اسلامی گام های بزرگی را برداشت.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب مورد حمایت مردم بود و در انتخابات متعدد از سوی مردم برای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تمام ادوار و دو دوره برای ریاست جمهوری انتخاب شد

عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: پس از این که امام راحل به لقای اللهی پیوستند در جایگاه نیابت مجلس خبرگان رهبری نقش تاثیرگذار و مهمی برای انتخاب مقام معظم رهبری ایفا نمود.

آیت الله رفسنجانی بازیگر نقش های تاثیرگذار بود

این مولف و رییس انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم اظهارکرد: آیت الله رفسنجانی در جایگاه های مختلف از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بازیگر نقش های تاثیرگذار بود.

یادگارهای گران بهایی از آیت الله رفسنجانی برجای مانده است

وی گفت: ایشان نویسنده زبردستی به حساب می آید که از دوران جوانی دست به قلم بود و در مسائل سیاسی و مباحث تفصیلی یادگارهای گران بهایی از آن مرحوم برجای مانده است؛ شخصیتی بود که گاهی مورد بی مهری قرار می گرفت و گاهی نیز حمله های شدید دشمنان خارجی و مزدوران داخلی متوجه آن بود.  

آیت الله رفسنجانی مجری اوامر رهبری بود

وی اضافه کرد: ‌آیت الله رفسنجانی همواره به عنوان مطیع، رهرو و پیرو رهبری خود را وظیفه مند می دانست زیرا تز ایشان در برخورد با رهبری این بود که با وجود اختلاف نظرها در برخی مواقع مدعی بودند که چون ما حجت در تبعیت رهبری داریم وظیفه داریم که از دستورات رهبری حمایت کنیم اما ایشان حجتی برای تبعیت و اطاعت از ما ندارند.

وی با بیان این که اختلاف نظر، اجتهاد و مباحثه میان ایشان و رهبری وجود داشت اما وی هرگز اصراری بر به کرسی نشاندن سخن خود نداشتند، افزود:‌ ایشان در نهایت خود را مجری اوامر رهبری می دانستند و در مقابل نظرات مقام معظم رهبری نظر خود را پیگیر نبودند و به گونه ای بود که آیت الله رفسنجانی سلیقه و نظر خود را ابراز می کرد اما در مقام عمل فرمایشات رهبری در جامعه عملیاتی می شد.

نماینده سابق مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: برخی در صدد القای اختلاف میان ایشان و رهبری بودند اما به طور مسلم اختلاف در پیش این دو بزرگوار معنایی نداشت.

آیت الله رفسنجانی مصلحت های شخصی را فدای انقلاب می کرد

وی با اشاره به این که هرگز وسوسه خناسان نتوانست آیت الله رفسنجانی را از آرمان های امام و همراهی رهبری به عنوان مشاور دور کند، گفت: ایشان مصلحت های شخصی، خانوادگی و حزبی خود را همواره فدای مصالح انقلاب می کرد و خود را به عنوان سرباز در حال آماده باش و انجام وظیفه می دانست و در این مسیر کوتاهی نکرد.

صفحه زندگی سیاسی و خانوادگی آیت الله هاشمی متفاوت بود

وی در خصوص اظهارنظرهای برخی مردم در مورد فرزندان ایشان اظهارداشت: به طور مسلم برخی از فرزندان ایشان اشتباهاتی داشتند اما آن مرحوم با کیاست، تیزبینی و سیاستی که داشتند هرگز مسائل کاری، اجرایی و مسئولیت های مهم خود را با مسائل خانوادگی و عاطفی نیامیختند و برای هر کاری صفحه جدایی داشتند.

آیت الله سید محمد واعظ موسوی تاکید کرد: هرگز به دلیل مشکلاتی که برای فرزندانشان پیش می آمد گله ای از کسی نداشت و حاضر نبود که در مقابل نظام، انقلاب، رهبری و ولایت فقیه بایستند بلکه همواره خود را خادم ملت و پیرو ولایت می دانست.

وی گفت: آیت الله رفسنجانی برای پیشرفت این نظام تلاش کرد و امیدوارم حال که روح ایشان به امام راحل و دوستان هم رزم خود مانند شهید مطهری، شهید مفتح و شهید بهشتی پیوسته در اعلی اعلیین به آرامش رسیده باشد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٠-١٣٩۵, ١٢:۴۴

   

پر مبحث ترین ها