سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غروی: با رحلت آیت الله هاشمی

مقام معظم رهبری پشتوانه ای قوی را از دست دادند

19دی:عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: آیت الله رفسنجانی شخصیت بزرگ جهان اسلام بود و مقام معظم رهبری با فوت ایشان پشتوانه ای قوی را از دست داد.

 آیت الله سید محمد غروی در گفت‌ وگو با خبرنگار 19دی ضمن عرض تسلیت رحلت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، اظهارداشت: آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیت بزرگ جهان اسلام و از استوانه‌های انقلاب اسلامی ایران بود که سوابق ایشان پیش و پس از انقلاب و نقش مدیریت ایشان در هسته های مختلف نظام و همچنین نقش مدیریت ایشان در گذر از عقبه های نظام، بسیار بارز و کلیدی بود.

بسیاری از گره های به درایت آبت الله رفسنجانی باز شد

وی تصریح کرد: بسیاری از گره‌های نظام چه در برخورد با لیبرال‌ها در آغاز انقلاب و مشکلات دولت موقت و چه در برخورد با منافقان و موارد دیگر با درایت ایشان باز می‌شد.

حمایت آیت الله رفسنجانی از امام، الگویی برای اطرافیان بود

وی با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان رژیم شاهنشاهی شکنجه‌های زیادی را متحمل شد و پیامدهای تبعیت از نهضت امام(ره) را به جان خرید، ادامه داد: پایداری ایشان و حمایت از امام خمینی(ره) اسوه و الگو برای تمامی اطرافیان ایشان بود.

آیت الله رفسنجانی مرید امام و رهبری بود

استاد برجسته حوزه علمیه قم و دانشگاه عنوان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی مرید و پیرو و مورد اعتماد امام راحل (ره) بود و تواضع ایشان بخصوص نسبت به هم دوره های خود زیاد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان جنگ تحمیلی، یادآور شد: ایشان در مقاطع بسیار سخت جنگ تحمیلی با ایراد خطبه‌های نماز جمعه به مردم حیات تازه‌ای می‌بخشید و پس از جنگ تحمیلی نیز با درایت خویش و بهره گیری از فرصت‌ها، مشکلات را کمتر می کرد.

آیت الله رفسنجانی هیچ گاه مسائل خانواده گی را بر مسائل کلی مقدم ندانست

این محقق و مولف تاکید کرد:‌ باید توجه داشت که ایشان هیچ گاه مسائل شخصی و خانواده گی خود را بر مسائل کلی مقدم ندانست و در این راستا بسیاری از فشارها و هجمه های سنگین را تحمل کرد که این امر بسیار برجسته و نشانگر شخصیت والای این بزرگوار است.

اقدامات مثبت آیت الله رفسنجانی را نباید از یاد برد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر این که خدمات و سوابق فعالیتی آیت الله هاشمی نباید بر کسی پوشیده باشد، افزود: هم اکنون باید به نحوی عمل شود که همگان پی به جنبه های مثبت شخصیت آیت الله رفسنجانی ببرند و این مسائل پیگیری شود زیرا وی در زمان خود مقداری مظلوم واقع شد حداقل پس از آنان باید جبران شود تا مردم متوجه اقدامات آنان شوند.

وی اضافه کرد: همان گونه که در پیام مقام معظم رهبری نکات قابل تاملی آورده شده بود و ریاست جمهوری نیز نکات خوبی را در پیام خود داشت که شاید بسیاری از مردم از نقش ایشان در جهاد و دفاع اطلاع نداشتند که با بیان این مسائل مردم آگاه می شوند.

سرمایه های انقلاب به راحتی پایمال و ضایع می شوند

وی با بیان این که متاسفانه ما سرمایه هایمان را راحت پایمال و ضایع می کنیم، ادامه داد: توجه نمی شود که در جمع باید روی افراد حساب کرد و افرادی که از امتحان های مختلف سربلند بیرون آمدند باید مورد احترام واقع شوند.

عضو هیات علمی گروه تفسیر پژوهشگاه اندیشه و فرهنگ در ادامه با تاکید بر این که یکی از مهمترین ویژگی های آیت الله رفسنجانی صبوری ایشان است، ابرازداشت:   اقدامات مثبت ایشان را با برخی از مسائلی که بخصوص در سال های 84 و 88 و با بی وفایی برخی از سطحی نگران و دامن زدن برخی مقرضان پیش آمد، نباید هیچ گاه از یاد برد.

مخالفان آیت الله رفسنجانی، پیام رهبری را سند قرار دهند

وی در پاسخ به افرادی که آیت الله هاشمی را در مقابل رهبری قرار می دهند،‌ گفت:‌ پیام مقام معظم رهبری بسیار واضح بود و خبر از رفاقت 59 ساله می داد و باید گفت که آیت الله خامنه ای با کسی تعارف ندارد و روی کلمه به کلمه صحبت خود تامل دارند این گونه نیست که مصالح مملکت و نظام را به دوستی های شخصی خود ترجیح دهند و مخالفان آیت الله رفسنجانی باید پیام رهبری را سند قرار دهند.

حمایت هاشمی از رهبری همیشگی بود

وی افزود: آیت الله هاشمی پس از رحلت امام خمینی(ره) با اینکه موقعیت بالایی داشتند و می‌توانست مساله رهبری را به گونه دیگری رقم بزند اما معتقد بود بهترین گزینه رهبری، آیت الله خامنه‌ای است و این حمایت را تا پایان عمر ادامه داد.

رهبری با فوت آیت الله رفسنجانی پشتوانه ای قوی را از دست داد

استاد خارج فقه موسسه امام خمینی(ره) گفت: با فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی مقام معظم رهبری پشتوانه قوی را از دست دادند زیرا حمایت های ایشان از مقام معظم رهبری جلوی کج روی‌های بعضی‌ها را می‌گرفت که پیش از همه باید این ضایعه را به رهبری تسلیت گفت و از خداوند می خواهم روحشان را با امام و شهدا و حضرات معصومین محشور کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٠-١٣٩۵, ١۵:٢٣

   

پر مبحث ترین ها