سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرز میان اصلاح طلبی و اصول گرایی به هم ریخت

افول اصولگرایی و تدبیر جدید

بروز شده : ۴-١١-١٣٩۵, ١٣:١٢    نسخه چاپی    
اصولگرایان باید نخست چارچوب اصلی خود را تعریف و شعار، گفتمان و برنامه هایشان را بازطراحی کنند وظهور مجدد با چهره های پاک و جدید باشد زیرا اصولگرایی با خط مشی گذشته، بازنده انتخابات است.

۱۹دی: اصولگرایی و اصلاح طلبی دو جناح یا جریان سیاسی اصلی ایران هستند که از لحاظ پیشینهٔ سیاسی پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات سال 76 از نام اصلاح طلب برای هواداران وی استفاده شد و طیف مقابل اصولگرا نامیده شدند.

گروه اصولگرایان بر این باور بودند که دوم خردادی‌ها از اصول انقلاب یعنی اسلام، قانون اساسی، ولایت فقیه و رهبری دور شده اند بنابراین در مقابل پیروان سید محمد خاتمی، عنوان اصولگرا را بر خود نهادند.

این جریان سیاسی که در ابتدا قدرتمند وارد عمل شد و اقبال گسترده مردمی را به همراه داشت اما به دلیل اختلاف نظر و نداشتن وحدت و به اعتقاد برخی بی توجهی به خواسته اقتصادی مردم کم کم رو به افول گذاشت.

پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری، اختلاف‌ها و چنددستگی‌ها در جریان اصول‌گرایی، شدت یافت و به مرور زمان، شدیدتر ‌شد تا جایی که این اختلاف‌ها در پایان دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، به بیشترین میزان خود از زمان تشکیل جناح اصولگرایی رسید و در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نیز کاهش مقبولیت خود را نشان داد.

به این دلیل اصولگرایان پس از ۱۹ سال به نتیجه رسیدند که راه و روش گذشته اشتباه و انحراف های زیادی داشته و تصمیم گرفتند تا جامه دیگری بر تن جریان سیاسی خود کنند تا بتوانند یک ید واحد شده وکاندیدای خود را بر مسند ریاست جمهوری بنشانند.

در این زمینه خبرنگار ۱۹دی درباره معنا، دلایل افول و راهکارها برای احیای جبهه اصولگرایی با برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخته که در ادامه می آید:

اصولگرایی به معنای همیشه در میدان بودن است

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که اصولگرایی به معنای بانشاط، صبور، همیشه در میدان و دنبال ارزش ها بودن است، اظهارداشت: اصولگرا یک بسیجی واقعی در میدان فرهنگ، اقتصاد و سیاست است و پیرو و پیگیر اجرای ارزش های دینی، اسلامی و انسانی و منویات رهبری است.

اصولگرایان به خواسته های جامعه بی توجهی کردند

 حجت الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد درخصوص افول مقبولیت اصولگرایان معتقد است که برخی از اصولگرایان سنگرها را خالی کردند و با بی توجهی به خواسته های جامعه، جایگاه مردمی خود را خوب حفظ نکردند.

اقتصاد و فرهنگ باید در جبهه اصولگرایی پررنگ تر شود

وی عنوان کرد:‌ پس از انتخابات ریاست جمهوری در جبهه اصولگرایی تنش ایجاد و بتدریج از هم پاشیده شد و نیاز به سرو سامان دادن داشت لذا جامعه اصولگرایی «جبهه مردمی انقلاب اسلامی» را ایجاد کردند و اقتصاد و فرهنگ را مدنظر قرار دادند.

چارچوب «جبهه مردمی انقلاب اسلامی» مشخص می شود

منتخب مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با مشخص کردن چارچوب های این جبهه مردمی اظهارنظرها به پای همه گذاشته نمی شود و اختلاف بوجود نمی آید.

هنر نیست که دایره اصولگرایی را محدود کنیم

وی با بیان این که هنر نیست که دایره اصولگرایی را محدود کنیم و بگوییم فقط این ها معتقد هستند گفت:‌ در این جبهه مردمی از ظرفیت همه مردم و دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا استفاده می شود که این امر از دوقطبی شدن جامعه جلوگیری می کند و اگر به چارچوب ها عمل شود حزب قدرتمندی را در کشور خواهیم داشت.

 

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در خصوص نحوه پیدایش اصولگرایی اظهارداشت: زمانی که احساس شد که از راه و مبانی فکری و نظری امام و فطرت انقلاب فاصله گرفته شده اصولگرایی برپایه ایمان به خدا و انقلابی بودن و حاکمیت ولی فقیه پایه ریزی شد.

ابراهیم رضایی افزود: با ایجاد جبهه اصولگرایی بنا براین بود که اخلاق، اتحاد و منافع ملی ارجحیت داشته و عمل جهادی انجام شود و همه ایثارگرایانه کار کنند و سود و منفعتی برای خود متصور نباشد.

اصولگرایی با محدودشدن شکست خورد

منتخب مردم خمین در مجلس ادامه داد: در فرایند زمان به این دلیل که نمی شد افراد فرصت طلب و منفعت طلب را از این جماعت خالص جدا کرد و برخی هم که در تصددی مسئولیت ها قرار گرفتند مرز خود و این شاخصه ها را به درستی صیانت نکردند، کم کم اصولگرایی تبدیل به رفتار سیاسی و محدود به افراد خاص شد که متاسفانه ریزشی پیدا کرد که آسیب جدی به پیکره آن وارد شد.

عضو حمایت از توسعه شهر و روستای مجلس شورای اسلامی با بیان این که متاسفانه مردم نیز این حرکات و بخصوص عملکرد سال های آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد را به حساب اصولگرایی گذاشتند، گفت:‌ به این ترتیب در معیارهای اصلی این جریان انحرافی پیدا شد و وحدت آنان در حمایت از یکدیگر از میان رفت و این جبهه به شدت ضعیف شد.

اصلاح طلب و اصولگرا برای نجات کشور کنار هم قرار می گیرند

وی عنوان کرد:‌ با این اقدامات اصولگرایی از مدار خود خارج شد و هم اکنون «جبهه مردمی حامی انقلاب اسلامی» که در آن همه اصلاح طلبان و اصولگرایان ولایت مدار و معتقد به انقلاب و نظام در آن حضور دارند و برای نجات کشور کنار هم قرار می گیرند و مرزبندی گذشته دیگر کاربردی برای آینده ندارد.

عضو فراکسیون ایرانیان خارج کشور مجلس تاکید کرد: برای تحقق اهداف باید از دو طیف افرادی که همراه نظام و معتقد به ولایت مداری به نحو درست و به دور از منافع شخصی و استفاده های ابزاری هستند در کنار هم قرار گیرند ومرزبندی جدید باید مرزبندی میان حامیان انقلاب با معاندان انقلاب باشد.

اصولگرایی با قواره گذشته دیگر احیا شدنی نیست

وی در پاسخ به این سوال که اگر اصولگرایان بخواهند به تنهایی وارد عرصه انتخابات شوند با توجه به هجمه ها و تخریب ها موفق می شوند؟ گفت: این قواره دیگر دوره اش گذشته است زیرا آنقدر به اصولگرایی آسیب وارد کردند که با فرمول گذشته بعید است که احیا شود زیرا آنان در اختلاف، تنش و تخریب همدیگر را له کردند و همان گونه که شاهد بودیم رای آوری اصولگرایان در انتخابات پیشین نگران کننده بود و ریزش و روگردانی لایه های محروم جامعه از اصولگرایی پیام جدی داشت.

اصولگرایی با خط مشی گذشته، بازنده انتخابات است

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس تاکید کرد: اصولگرایان باید نخست چارچوب اصلی خود را تعریف و شعار، گفتمان و برنامه هایشان را بازطراحی کنند وظهور مجدد با چهره های پاک و جدید باشد زیرا اصولگرایی با خط مشی گذشته، بازنده انتخابات است.

اصولگرای واقعی مطیع رهبری است

دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم نیز در تعریف اصولگرایی اظهارداشت: اصولگرایی به معنای عمل به منویات مقام معظم رهبری است از جمله این که مسئولان به اشرافی گری سوق نداشته و صادق باشند و این شعار که صداقت بهترین سیاست است را در عمل پیاده کنند، کم هزینه پرکار باشند و از مواضع انقلاب دفاع کنند.

ابوالفضل ابوترابی با بیان این که اگر اطاعت از رهبری نداشته و ولایت مدار نباشیم وضعیت ایران هم می تواند مانند افغانستان، سوریه و عراق شود، افزود: یک مانع اساسی رخ ندادن جنگ و درگیری در ایران وجود رهبری با درایت است که باید از وی حمایت کنیم تا اختلاف و تفرقه ای که در کشورهای منطقه است در ایران بوجود نیاید.

نماینده دو دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی گفت: در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری جبهه مردمی انقلاب اسلامی ایجاد و اعلام شده که میان اصلاح طلبی و اصول گرایی تفاوتی نیست و هرکس دوستدار نظام، همراه رهبری و دور از اشرافی گری و تنبلی است می تواند در این جبهه حضور داشته باشد.

رییس فراکسیون حقوق بشر مجلس عنوان کرد: امیدواریم با چتر وسیع این جبهه بتوانیم نتیجه مورد نظر که روی کار آمدن یک فرد ساده زیست، پرکار و اطاعت پذیر است را داشته باشیم.

حرکات تند، اصولگرایی نیست

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز اصولگرایی را دارای چهار ضلع دانست که شامل اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، قبول قانون اساسی، اعتقاد به ولایت فقیه و اعتقاد به شخص ولی فقیه است و اظهارداشت: افرادی که تندتر، پیش تر یا خلاف مواضع رهبری حرکت می کنند به طور قطع اصولگرا نیستند. 

نیازمند اتحاد اصول گرایان و اصلاح طلبان هستیم

جمشید جعفرپور گفت:‌ هم اکنون دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی معتدل را باید در جامعه پذیرفت و این دو گروه به جای این که به جان هم بیفتند باید پشت سر رهبری حرکت کنند.

هزینه دعواهای سیاسی را مردم می پردازند

منتخب مجالس نهم و دهم شورای اسلامی اضافه کرد:‌ به غیر از برخی اصلاح طلبان هنجارشکن که در سال های ۷۷ و ۸۸ تندروی هایی داشتند هم اکنون اصلاح طلبان متعهدی وجود دارند و بایستی با همکاری هم مشکلات را حل کرد زیرا تخریب و دعواهای سیاسی اقدام اشتباهی است که ضرر آن به مردم وارد می شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١١-١٣٩۵, ١٣:١٢

   

پر مبحث ترین ها