سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با 19دی:

شهرداری در قبال تغییر کاربری پلاسکو باید پاسخگو باشد

بروز شده : ٩-١١-١٣٩۵, ٠٩:۵٢    نسخه چاپی    
نائب رییس کمیسیون عمران مجلس در خصوص آتش سوزی پلاسکو معتقد است که در حوادث مشابه نباید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کرد و شهرداری ها برای تغییر کاربری اماکن تجاری باید پاسخگو باشند.

 

فاطمه محمدی

19دی: نائب رییس کمیسیون عمران در دهمین مجلس شورای اسلامی در خصوص آتش سوزی ساختمان پلاسکو معتقد است که در حوادث مشابه نباید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کرد و شهرداری ها برای تغییر کاربری اماکن تجاری باید پاسخگو باشند.

ساختمان پلاسکوی تهران در ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه دچار حریق ‌شد که بر اثر شدت آتش‌سوزی و طی مدت زمانی ساختمان ریزش کرد و منجر به شهید و مصدوم شدن تعدادی از آتش‌نشانان و مردم عادی شد و فاجعه غم انگیزی را رقم زد.

پس از این حادثه دردناک، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون های عمران، اجتماعی و بهداشت مجلس ماموریت داد تا با همکاری دستگاه های اجریایی انتظامی و امدادرسان به بررسی ابعاد مختلف حادثه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو که منجر به مصدومیت و جان باختن جمعی از هم وطنان و آتش نشانان فداکار شد، بپردازند.

به دنبال دستور رئیس مجلس، کمیسیون عمران در جلسه ای به بررسی دقیق حادثه پلاسکو پرداخت.

خبرنگار 19دی برای اطلاع از نتایج این جلسه با علیم یارمحمدی نائب رییس کمیسون عمران مجلس به گفت وگو پرداخت.

یارمحمدی در این گفت وگو در تشریح نتیجه جلسه کمیسیون عمران درباره پلاسکو،اظهارداشت: موضوع آتش سوزی ساختمان پلاسکو بررسی و مقرر شد که دستگاه‌ها تمهیدات لازم برای ایمنی ساختمان‌ها، به خصوص ساختمان‌های بلندمرتبه، برج‌های تجاری و مسکونی در کلانشهرها بیاندیشند تا شاهد اتفاقاتی نظیر آتش‌سوزی ساختمان پلاسکوی تهران نباشیم.

 

منتخب مردم زاهدان افزود: در این جلسه نماینده همه دستگاه های ذیربط از جمله آتش نشانی، راه و شهرسازی، شهرداری، وزارت کشور و وزارت کار حضور داشتند و گزارش های لازم را ارائه دادند، در کار همه دستگاه ها نارسایی هایی بود و کمیسیون عمران مجلس از همه خواست تا اگر قوانین دارای مشکل و سد راه است طرح، نظر و راهکار خود را در قالب لایحه به مجلس ارائه کنند.

وی با اشاره به این که در این جلسه مطرح شد که اگر قوانین درست است چرا درست عمل نکردید؟ و اگر مشکل دارد چرا تا این لحظه اعلام نشده است؟ افزود:‌ درهر صورت الان فرصتی است که همه ایرادات مطرح و در صورت لزوم قوانین بهسازی شود.

وی گفت: یکی از اشکالات این است که وزارتخانه ها در کشور جایی ندارد که ضعف قانونی آن وزارتخانه کجاست تا اگر نیاز به قانون است به ما اعلام شود.

عضو فراکسیون اشتغال و تولید تصریح کرد: دولت موظف است که پیشنهادهای خود را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد به عنوان مثال بیان کنند که در این چند سال ما به این تجارب رسیدیم و برخی قوانین دست ما را بسته است تا مجلس وارد عمل شود.

وی گفت: اگر لایحه را نیاورند ما خودمان دست به کار شده و با تعدادی از نماینده ها طرحی را برای مقاوم سازی ساختمان ها آماده می کنیم تا از آسیب ها کاسته شود.

گزارش کمیسون عمران از حادثه پلاسکو یکشنبه در صحن علنی مجلس اعلام می شود

 وی خاطرنشان کرد: گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره ابعاد حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکوی تهران در جلسه سه‌شنبه، 5 بهمن‌ ماه نهایی شد و نتیجه آن یکشنبه هفته آینده به صحن علنی مجلس ارائه می شود.

عضو فراکسیون توسعه محور شرق کشور در پاسخ به این پرسش که آیا نماینده بنیاد مستضعفین نیز در این جلسه حضور داشت؟ و آیا برخوردی با مالک اصلی ساختمان پلاسکو می شود؟ عنوان کرد: بله بودند و توضیحاتی دادند که این بنیاد پیش از تخریب به مغازه داران نامه داده و تمام مغازه های این ساختمان 50 سال پیش به صورت سرقفلی به مالکان فعلی واگذار شده و این بنیاد مالک جزئی بوده است.

 وی با بیان این که متاسفانه باید چنین اتفاقاتی روی دهد که همه به فکر بیفتند، گفت: در این جلسه با توجه به بیکار شدن بیش از چهار هزار نفر بنیاد مستضعفین به عنوان مالک اصلی قول داد تا نسبت به احداث مجدد این ساختمان ظرف دو سال آینده اقدام نماید.

چاره اندیشی موقت برای ساختمان های مشابه پلاسکو

 

وی در پاسخ به این که برای مقاوم سازی ساختمان های مشابه راهکاری ارائه شد؟ گفت:‌ بله؛ بیان شد که ساختمان مشابه زیاد داریم و بنا شد این موضوع به جد پیگیری و برای آن راهکار ارائه شود.

عضو فراکسیون اهل سنت مجلس بیان کرد:‌ مقرر شد تا برای ساختمان های مشابه پلاسکو که کسب و کارهایی در آن ها رواج دارد و هزاران نفر شاغل هستند به صورت موقت چاره اندیشی و به صورت ضرب الاجل جهت مقاوم سازی و ایجاد سیستم های هوشمند و اطفاء حریق اقدام شود.

بخش خصوصی به فکر مال و جان خود باشند

یارمحمدی متذکر شد:‌ بخش خصوصی نیز باید به فکر جان و مال خود باشند و اگر دلشان برای سرمایه شان می سوزد اقدام کنند زیرا دولت اینقدر توانایی ندارد که برای بخش خصوصی هم سرمایه گذاری کند.

تغییرکاربری ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد

وی گفت: مساله مهم و خطرناک تغییر کاربری ها است این ساختمان نیز با کاربری تجاری طراحی شده بود که متاسفانه با تغییر کاربری به کارگاه تولیدی تبدیل شد که شهرداری باید همان روزها و سال های اول جلوی این اقدام را می گرفت و به این دلیل یکی از مقصرها است که مسبب ایجاد این فاجعه شد و باید پاسخگو باشند.

آتش پلاسکو نباید با آب خاموش می شد

وی در ادامه به نحوه خاموش کردن آتش این ساختمان نیز اشاره کرد و گفت:‌ برای تغییر نوع خاموش کردن آتش نیز باید راهکاری ارائه شود تا از هزینه های جانی و مالی کاسته شود.

وی با بیان این که اطفای حریق در این ساختمان نباید با آب خاموش می شد، اظهارکرد: لازم نبود آتش ساختمان پلاسکو را با آب خاموش کنند و در این جلسه تذکر داده شد تا تدابیر جدیدی برای حوادث مشابه اندیشیده شود.

نائب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است که ساختمان پلاسکو با تعداد طبقات زیاد و منسوجات سنگین ظرفیت تحمل حجم بالای آب را نداشته زیرا پارچه آب را جذب و وزن ساختمان را زیاد و سبب فروریختن آن شده است.

جامعه مهندسی عمران طرح های خود را به مجلس ارائه دهند

وی در ادامه با بیان این که طرحی که از جانب 10 مهندس در مجلس تصویب شود ناپخته است، تاکید کرد: ضعف را ما می بینیم اما متخصصان، 600 هزار مهندس عمران و شهرسازی در کشور هستند که باید طرح و نقص ها را متذکر شوند تا اگر ضعف درقانون باشد مجلس قانون جدید را تصویب کند.

قانون نظام مهندسی تا دو ماه آینده بازنگری می شود

یارمحمدی با بیان این خبر که قانون نظام مهندسی کشور در کمیسیون عمران بازنگری می شود، افزود:‌ تا دو ماه آینده قانون نظام مهندسی در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می شود و سپس برای اجرا ابلاغ می شود.

وی ادامه داد: در این بازنگری همه جوانب از جمله مباحث مقاوم سازی، مسئولیت مهندسان و نظارت بر ساختمان ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩۵, ٠٩:۵٢

   

پر مبحث ترین ها