سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در گفت وگو با ۱۹دی:

آمریکا با ایران درگیر نخواهد شد

انگلستان در کنار اتحادیه اروپا است و خارج شدن از ناتو برای آن بسیار خطرناک است لذا انگلیس تلاش می کند که آمریکا در ناتو حفظ شود و در این صورت ترامپ به حرف های تبلیغاتی اش پشت می کند زیرا یکی از دلایل پیروی اروپا از آمریکا ناتو است.

۱۹دی: روی کار آمدن ترامپ و موضع گیری های متفاوت وی مردم و سیاستمداران کشورهای دنیا را در یک ابهامی قرار داده که پاسخ آن نیاز به تحلیل و تفکر دارد تا بتوان برای هر اقدام آن عکس العمل مناسبی را داشت.

از این رو با عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون سیاست خارجه مجلس نهم، کارشناس نظامی و منتخب مردم کاشان در مجلس نهم در خصوص رفتارها و موضع گیری های ترامپ به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ذیل می آید:

جناب آقای منصوری آرانی اگر ترامپ به آنچه در تبلیغات انتخاباتی خود بیان کرد عمل کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر گفتارهای وی تحقق پیدا کند در یکی دو سال آینده شاهد ناتو منهای آمریکا می شویم که این بحث بسیار مهمی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد زیرا آمریکا همواره با حضور فعال در ساماندهی و ساختار نظامی ناتو نقش داشته و به عنوان محور عملیاتی در تمرین ها و رزمایش های ناتو حضور داشته است.

در این شرایط من فکر می کنم انگلیس هم از ناتو خارج شده و ناتو صرفا با اتحادیه اروپا ادامه پیدا خواهد کرد.

 از طرفی انگلستان در کنار اتحادیه اروپا است و خارج شدن از ناتو برای آن بسیار خطرناک است لذا انگلیس تلاش می کند که آمریکا در ناتو حفظ شود و در این صورت ترامپ به حرف های تبلیغاتی اش پشت می کند زیرا یکی از دلایل پیروی اروپا از آمریکا ناتو است.

امکان فروپاشی ناتو است که این موضوع تاثیر روی کارخانه های اسلحه سازی نیز می گذارد و به طور حتم صاحبان کارخانه ها به ترامپ فشار خواهند آورد زیرا منجر به یک بازسازی در تاکتیک ها، تکنیک ها، سلاح ها و تجهیزات باید رخ دهد بازنگری منجر به این می شود بسیاری از قضایا در عالم تجهیزات نظامی رخ دهد.

از طرفی متقاضیان سلاح ها که عمدتا از کشورهای حاشیه خلیج فارس و مناطق آسیایی هستند در خواسته هایشان تجدید نظر می کنند و سراغ سلاح های جدیدتر می روند.

به این دلیل صاحبان کارخانه ها به ترامپ فشار می آروند که از موضوع خروج از ناتو بگذرد و این بحث را به زمان بسپرد که در صورت قبول این موضوع اظهارات ترامپ درحد صحبت های انتخاباتی می ماند.

آیا با این وجود اتحادیه اروپا از آمریکا فاصله خواهد گرفت؟

بله؛ در هرحال اتحادیه اروپا در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی با آمریکا فاصله می گیرد که می تواند شرایط خوبی را برای ایران ایجاد کند تا ایران با اروپا وارد گفت و گوهای جدی شود زیرا دکترین ایران با آمریکا نمی خواند اما می توان از ظرفیت های اروپا استفاده کرد.

اگر ترامپ روی حرف های اولیه خود پایبند بماند تحول بنیادی و اساسی در ائتلاف های بین الملل در بعد سیاسی نظامی و اقتصادی رخ خواهد داد.

باید دید که آیا ایده های تبلیغاتی ترامپ از یک تئوری تعریف شده نشات گرفته و با مشاوره ژنرال های ارتش اعلام کرده که از ناتو خارج می شود یا یا صرفا بر اساس تئوری های شخصی و به عنوان یک فرد اقتصادی که از مباحث سیاسی و نظامی اطلاع چندانی ندارد این ایده را مطرح کرده که پاسخ این دو سوال تصمیم گیری را متفاوت می کند.

اگر ترامپ برای آوردن رای بیشتر اظهارنظر کرده باشد، باز می تواند نظرات خود را اعمال کند؟ درغیر این صورت چه پیش بینی دارید؟

نه؛ به طور یقین ستاد مشترک پنتاگون با تضعیف ناتو مخالفت خواهند کرد.

اما اگر با مشاوره ژنرال ها و تئوریسین هایی مانند کسینجر مطالب خود را بیان کرده باشد نشان از آن دارد که یک پروژه مطالعاتی و تحقیقاتی رخ داده و این بحث ها آمریکا را وارد فاز جدیدی در مولفه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می کند.

و به این معنا است که ناتو در درون خود دچار فروپاشی شده و اشکالات در ناتو بروز پیدا کرده که آمریکا را در سر دو راهی ماندن یا نماندن به این نقطه رسانده که در ناتو نماند که این امر یکی از موضوعات عمیق و مهم نظامی در دنیا است که تحولات خاصی را در اروپا، منطقه و جهان ایجاد خواهد کرد که باید کاملا تحلیل شود و بر اساس هر تحلیلی ارزیابی داشته باشیم.

ترامپ نمی تواند همه اقدامات را با رای خود انجام دهد باید کنگره و مجلس نمایندگان را متقاعد و نظر آنان را جلب کند و آنان کسانی نیستند که به احساسات ترامپ رای دهند.

دستگاه دیپلماسی ایران باید چگونه عمل نماید؟

باید عمیق به این موضوع نگریست اگر راهبرد آمریکا دچار تغییر شده و ترامپ دارد راهبرد جدید را روخوانی می کند دستگاه دیپلماسی ایران باید تحلیلی داشته باشد که در مقابل هر اقدام ترامپ چگونه عمل کند.

برخی معتقدند موضع گیری های اخیر ترامپ سایه جنگی را روی ایران می اندازد، نظر شما چیست؟

به هیچ وجه جنگی روی نخواهد داد زیرا آمریکا بدون اخذ مجوز از سازمان ملل و شورای امنیت ورود به جنگ پیدا نمی کند و حامیان آمریکا نیز با وی همراهی نمی کنند.

دلایل شما چیست؟

آمریکا درگام اول مجوز ندارد و بنابراین اقدام به جنگ قانونی نیست و در دو دهه گذشته شاهد بودیم که آمریکا بدون قطنامه های سازمان ملل و گرفتن مجوز از شورای امنیت در هیچ جا حضور پیدا نکرده و هم اکنون نیز شرایط سازمان ملل برای این کشور فراهم نیست و کشورهای صاحب حق وتو این اجازه را به آمریکا نمی دهد.

دوم نیروها وهم پیمانان آمریکا انگیزه برای جنگ ندارند

در هزاران کیلومتر از مرزهای دیگر جنگیدن فوق العاده سخت است؛ سربازان و حامیان آمریکا انگیزه ای برای حمایت ندارند.

سوم اطلاعات و برآوردهاییش از توان نظامی ایران به او اخطار می دهد زیرا هر چند ایران مانند تمام کشورها حفظ اطلاعات نظامی را داشته است اما پنتاگون و سی آی ای نیز تا حدودی از تجهیزاتی سلاحی و امکاناتی ایران مطلع هستند و اگر ترامپ هم فرد غیرمتخصص در بحث نظامی باشد متخصصان و مشاوران نظامی او تحصیل کرده هستند و در برآوردها به طورقطع اجازه درگیری با ایران را به آمریکا نمی دهند.

قطعنامه هایی که پیش تر در مورد ایران در سازمان ملل صادر شده بود در برجام ملغی شد و قطعنامه 2231 و پرونده پی ام دی در آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا دست آمریکا را کوتاه کرده است.

 انگیزه شدیدی که ایرانیان برای این که دشمن را از سرزمین خود دور کنند و با متجاوز برخورد کنند که در هشت سال دفاع مقدس هم نشان دادند مجموعه این ها حتما کفایت می کند برای این که ترامپ با جنگ با ایران ورود پیدا نکند.

در چنین شرایطی امکان محدودیت های بیشتر برای ایران است؟

نه؛ بالاترین تحریم ها در چند سال اخیر بود امکان برگشت به شرایطی پیش از برجام نیست زیرا پیش از برجام با همه کشورهای بزرگ دچار مشکل بودیم و هم اکنون در شرایطی نیستیم که به پیش از تحریم ها برگردیم.

شرایط ایران به پیش از برجام برنمی گردد و شرایط ایران بدتر از پنج سال پیش نمی شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩۵, ١٠:٠٠

   

پر مبحث ترین ها