سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یادگار امام راحل درقم تاکید کرد:

یاد امام منحصر به دهه فجر نباشد

یاد امام خمینی (ره) نباید فقط منحصر به دهه فجر باشد، در طول سال باید با افکار امام آشنا شویم و کتاب های ایشان را بخوانیم.

19دی: فرزند رهبری کبیر انقلاب با بیان این که یاد امام خمینی (ره) نباید فقط منحصر به دهه فجر باشد، گفت:‌در طول سال باید با افکار امام آشنا شویم و کتاب های ایشان را بخوانیم.

به گزارش خبرنگار 19دی، فریده سادات مصطفویپیش از ظهر شنبه در جلسه منزلت زن، تحکیم بنیان خانواده و سبک زندگی اسلامی که به مناسبت دهه فجر در تالار معصومیه فرمانداری قم برگزار شد ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهارداشت: حضرت امام به عنوان یک مرجع و فقیه احساس وظیفه کردند که در برابر بیدادگری های رژیم ستمگر سابق بایستند و با رژیمی که تا دندان مسلح بود به مخالفت بپردازند و در این راه از تبعید و زندان نترسیدند و حتی از جان جوان خود در این راه دریغ نکردند.

وی افزود: امام راحل ابتدا شاه را نصیحت کردند و گفتند که «آقای شاه به تو نصیحت می کنم؛ دست از این کارها بردار و کاری کن که مردم از تو راضی باشند و در مرحله بعد امربه معروف و نهی از منکر کردند و گفتند که اینقدر مردم را از خود ناراضی نکن و اینقدر خود را به اجنبی نفروش».

وی ادامه داد: در مرحله سوم راهنمایی کردند و به شاه گفتند که «از زندگی پدرت عبرت بگیر و مانند او نباش» و در مرحله چهارم تهدید کردند که باید از کشور بیرون بروی و توصیه کردند که «کاری نکن که اگر رفتی مردم خوشحال شوند».

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص قاطعیت امام نیز گفت:‌ در زمان رفتن شاه نیز بختیار به عنوان واسطه قصد آمدن پیش امام را داشت اما هر کس می خواست خدمت امام برسد ابتدا باید براعت از رژیم را اعلام می کرد.

دیدگاه های حضرت امام درباره حکومت اسلامی

وی در ادامه به چند مورد از دیدگاه های حضرت امام درباره حکومت اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ تلویزیون یک دانشگاه است اگر از این وسیله استفاده مفید شود تربیت انسان ها می تواند بهتر شکل گیرد.

وی با بیان این که امام معتقد بودند که از دامن زن مرد به معراج می رود، گفت: در سوالی که از امام کردند ایشان گفتند خانم ها مانند آقایان با رعایت موازین شرعی می توانند تمام پست ها را بگیرند.

مصطفوی در خصوص نظر امام در فراهم کردن ایجاد بستر رشد انسان ها توسط حکومت نیر گفت:‌ امام اعتقاد داشت که حکومت اسلامی باید زمینه را برای رشد انسان ها فراهم کند زیرا انسان می تواند تربیت را اوج دهد و به کمال والا برساند و حکومت باید زمینه را برای رشد انسان ها فراهم کند.

وی افزود: انبیاء نیز آمدند که انسان بسازند که انسان اگر رشد روحانی کند از مقام ملائکه نیز بالاتر می رود.

وی با تاکید بر این که امام بر حفظ استقلال اهمیت ویژای قائل بود، بیان کرد: به عنوان مثال تولید، کشت و افکار مستقل از ضروریات است که با افکار مستقل تحت تاثیر شرق و غرب قرار نمی گیریم.

دختر بنیانگذار انقلاب اسلامی ادامه داد: باید آنچه می توان گفت ام المرض است را عقب زده و فرهنگ اسلامی و ایرانی را جایگزین کنیم.

وی در خصوص دیدگاه امام درباره احترام به آزادی فردی و اجتماعی نیز گفت:‌ امام معتقد بود که همه انسان ها باید احترام و آزادی فردی و اجتماعی داشته باشند و می گفتند وظیفه ما مقابله با دشمن است اگر پیروز شدیم که چه بهتر اما اگر در ظاهر هم پیروز نشدیم اشکال ندارد زیرا وظیفه مان را انجام داده ایم.

وی بیان کرد: تلاش ما در طول سال باید این باشد که برویم زندگی نامه امام و کتاب های ایشان را بخوانیم تا بنگریم چگونه تقوایی داشتند و چه کارهایی انجام دادند که با اتکا به خدا توانست حکومت را تغییر دهد و یاد امام فقط منحصر به دهه فجر نباشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩۵, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها