سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام و المسلمین یثربی در گفت وگو با 19دی:

آیت الله هاشمی انقلاب را از تنگناها نجات داد

آیت الله رفسنجانی در وحدت حوزه و دانشگاه و کارآمدشدن فقه سنتی پویای اسلامی نقش شاخصی داشت و جرقه انقلاب فرهنگی با صحبت ایشان در کشور زده شد.

 

آیت الله رفسنجانی عالمی به روز بود

با حجت الاسلام سیدعلی یثربی نماینده مردم قم در مجلس ششم شورای اسلامی، استاد حوزه و دانشگاه و مسئول و طراح رشته فقه و حقوق اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه فارابی تهران در خصوص ویژگی های شخصیتی و نحوه ولایتمداری رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام وعملکرد صدا و سیمای ملی جمهوری اسلامی ایران به گفت وگو پرداختیم؛ وی به نکات قابل توجهی پرداخت که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

نخستین شاخصه آیت الله رفسنجانی طلبه بودن بود

از نظر شما بارزترین شاخصه آیت الله رفسنجانی چه بود؟‌

بسیاری جهات سیاسی آیت الله رفسنجانی را مطرح می کنند اما من نخستین شاخصه ایشان را تحصیل در حوزه علمیه قم و ارادت ایشان به اهل بیت(سلام الله علیهم) می دانم.

مبدا تمام تحولات زندگی ایشان به دلیل هجرت به قم برای تحصیل به عنوان طلبه حوزه علمیه و آشنایی به موقع با امام راحل به دلیل همسایگی با ایشان بود.

آیت الله رفسنجانی عالمی به روز بود

چرا از آیت الله رفسنجانی را یک روحانی به روز می نامند؟

زیرا نقش بسیار شاخص آقای هاشمی در ایجاد انقلاب فرهنگی و وحدت حوزه و دانشگاه را نمی توان نادیده گرفت.

وی تمام مراحل پیشرفت علمی و عملی را تا قله پیمود و به عنوان عالم به روز توانستند با لحاظ زمان و مکان مبانی مکتبی را پیاده کند.

آیا درست است که از ایشان به عنوان سردمدار انقلاب فرهنگی در کشور یاد می شود؟

بله؛ برای نخستین بار با صحبت ایشان در یکی از دانشگاه ها بود که جرقه انقلاب فرهنگی در کشور زده شد زیرا وی دغدغه کارآمدشدن فقه سنتی پویای مان را داشت تا اسلام پیاده شود و این اقدام را عملی پیاده کند. 

این نقش علمی ایشان نباید مغفول بماند و باید الگویی باشد برای حل مشکلات جامعه و خدمت و عزت بخشیدن به مردم و پیشرفت کشور که در پرتو وحدت حوزه و دانشگاه و اجرایی کردن ارزش های دینی و انقلابی ما است.

ایشان وحدت حوزه و دانشگاه، سیاست و اقتصاد را متوجه می شد فلسفه و اقتصاد می دانست و به روز بود که شخصیت هایی مانند ایشان کم نظیر هستند.

حوزه و دانشگاه در پرتو فکر امثال هاشمی متحد شدند

آیت الله رفسنجانی در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه چه نقشی داشتند؟

هم اکنون که حوزه و دانشگاه با هم متحد شدند در پرتو فکر چنین شخصیت هایی است زیرا تا پیش از آن یکدیگر را فوکولی و مرتجع می خواندند.

 شخصیت هایی مانند هاشمی باعث شدند که ائتلاف و وحدت بین حوزه و دانشگاه، ارتش و سپاه و اقشار مختلف برقرار و استقلال و پیشرفت مملکت ایجاد شود.

شخصیت آیت الله رفسنجانی فراتر از کسب قدرت بود

نظر شما در خصوص شخصیت و ولایتمداری ایشان چیست؟

ایشان دوستدار و عاشق امام راحل و مقام معظم رهبری بودند شخصیت ایشان بالاتر از این بود که حوادث کوچک نصب و انتصابات برای ایشان تاثیر داشته باشد و برخوردهای مختلف تاثیری در شخصیت ایشان نگذاشت.

به عنوان مثال در قضیه کاندیداتوری برای ریاست جمهوری اخیر نیز ایشان گفتند که پدر سه شهید به من نامه نوشتند و احساس تکلیف کردم به میدان آمدم اگر شورای نگهبان و مردم مرا تایید کنند رییس جمهور خواهم شد وگرنه که به وظیفه عمل کرده ام.

صدا و سیما در خصوص آیت الله رفسنجانی به موقع عمل نکرد

صحبت شما با کسانی که نسبت به آیت الله هاشمی کوتاهی کردند، چیست؟

حالا همه متوجه می شوند که کوتاهی شده، هر کس کوتاهی کرده باید جبران کند تا انشاء الله در آینده از سرمایه های کشور استفاده کنیم تا سرمایه های دیگر را حفظ کنیم زیرا این امر به نفع کشور است.

اگر صدا وسیما در خصوص هاشمی به موقع عمل می کرد و اگر آن چه امروز نشان می داد پیش از فوت ایشان نشان می دادند چقدر بهتر بود.

امیدوارم خداوند روح ایشان را با اولیا محشور کند و مقام ایشان را در آخرت بالا ببرد که خود را خادم اسلام و انقلاب می دانستند. 

نظر شما در خصوص رابطه ایشان با رهبری چیست؟

بیانیه رهبری با تجلیل از آیت الله رفسنجانی واضح بود؛ مدتی بود که منعکس می کردند که آقای رفسنجانی با رهبری اختلاف دارند در حالی که شخصیت های بزرگ اختلاف نظر دارند اما ایشان در مقام اجرا و عمل نظر رهبری را مقدم می دانستند.

آقای ابوترابی مطرح می کرد که من در قضیه ای نگران بودم که آقای رفسنجانی گفت دین من پیش رهبری است.

و ایشان جملاتی داشتند از قبیل این که «من رهرو هستم»، «رهبر عشق من است» که پس از فوت وی از صدا وسیما پخش می شود و چه خوب بود این ها را زودتر پخش می کردند.

نظر شما راجع به آنچه درباره ثروت ایشان مطرح می کنند، چیست؟

برخی حتی از دوستان شان اقداماتی علیه وی انجام دادند تهمت هایی زدند که اخباری در رد آن پخش شده است.

در بیانات مقام معظم رهبری و نیز آیت الله یزدی در زمان ریاست قوه قضاییه آمده که ایشان دارایی های خود را در اختیار انقلاب و مردم قرار دادند اگر هم ثروتی را بدست آورده فکر اقتصادی داشته و کار کرده؛ آیت الله هاشمی چه نیازی داشته که دارایی خود را از راه نادرست به دست آورد؟

دوستان با هاشمی مخالفت کردند

برخی مظلومیت آيت الله رفسنجانی را با شهید بهشتی مقایسه می کنند، نظر شما چیست؟

به نظر من ایشان به دو جهت از شهید بهشتی مظلوم تر بودند زیرا نخست این که ایشان در چتر امام راحل و در کنار آیت الله خامنه ای و آقای رفسنجانی بودند و دوم این که دشمنان با شهید بهشتی مخالفت می کردند اما دوستان با آقای هاشمی بی احترامی و توهین کردند.

صاحبنظران خارجی معترف به ذکاوت آیت الله هاشمی هستند

بعد بین المللی آیت الله رفسنجانی را چگونه دیدید؟

حتی کشورهای دیگر معترف به ذکاوت وی هستند و می گویند که آیت الله هاشمی به ما لطف کرده است

هاشمی یک شخصیت انقلابی و جهانی بود که در جهت نجات بشریت، دفع ظلم و اجرای عدالت و آزادی خواهی الگوی یک چریک تمام عیار علیه ظلم و استکبار بود که اسلام به چنین فرزندانی افتخار می کند

از قول آیت الله مهدوی کنی است که آقای خمینی(ره) حرف دو نفر را رد نمی کردند یکی آقای شهیدمطهری و دیگری آیت الله هاشمی رفسنجانی بودند.

شایعه پراکنی می کنند تا محبوبیت را بگیرند

به جای این که از چنین شخصیتی تجلیل کنند شایعات مختلف را ترویج می کنند تا الگو بودن خود را از دست دهند، بسیاری حرف های متفاوتی می زدند اما مراجع عظام تقلید در زمان حیات ایشان گفتند که شما مظلوم هستید و صبر کردید منتهی منعکس نمی کردند و هم اکنون بیان می کنند و گذشت روزگار این سخنان را مشخص کرد.

ایشان از نظر شخصی و معیشتی مستقل بودند نیاز به دیگران نداشتند و دلیلی نداشت که اتهامات بی جا به ایشان بچسبد.

برخی از مردم هم نمی دانند و سطحی نگر هستند و شایعه را پخش می کنند خواص باید به موقع مسائل را برای مردم می گفتند و بگویند که البته خواص هم متعهد و غیرمتعهد دارند.

روحانیت بزرگ است به بزرگانش

دلیل شایعه پراکنی ها چیست؟

هر زمان که بخواهند ملتی را از بین ببرند خواص خوب آنان را از میدان به در می برند زیرا مملکت بی خواص مانند تن بی روح و علم است اسلام منهای روحانیت نیز همین گونه است.

روحانیت بزرگ است به بزرگانش به دلیل احترام و استقلال کشور باید حرمت آنان و کسانی مانند آیت الله رفسنجانی حفظ شود.

چند جمله ای در خصوص اقدامات سیاسی و زحمات آیت الله رفسنجانی نیز بفرمایید؟

ایشان در زمینه سیاسی با هوش سرشار و تصمیم های به موقع در مذاکره های مختلف موفق بود.

در زمینه مدیریتی من فرمانده بسیج زمان جنگ بودم و دیدم که در تمام لحظات سخت نیز همه اقداماتشان همراه با آرامش بود.

آیت الله هاشمی انقلاب را از تنگناها نجات داد

وی در اوج جنگ در خط مقدم می رفت، مسائل را بررسی کرد و انقلاب را از تنگناها نجات داد و تا حدی مورد توجه امام بودند که ایشان هنگام سفر آیت الله هاشمی برایشان گوسفند نذر می کردند.

پیشرفت های هسته ای و علمی ایران در زمان ایشان بود اما بجایی که جوانان را به شخصیت ها و انقلاب امیدوار کنند دلشان را خالی می کنند.

در زمان حیات ایشان در مصاحبه ای گفته بودند که زندگی آقای هاشمی پنج مرحله دارد یا پنج نوع هاشمی داریم اما من معتقدم که ایشان شخصیت واحدی بودند که به حسب موارد بروز و ظهور مختلفی داشته است.

اگر بخواهیم تقسم بندی پنج مرحله ای را بپذیریم باید گفت که مرحله ششم دوران زندگی آقای هاشمی ارتحال و تجلیل شایسته از ایشان بود که آن پنج مرحله را نیز پوشش داد و زندگانی آیت الله رفسنجانی با پیام رهبر فرزانه و معظم انقلاب پس از 66 سال تلاش طلبگی و سربازی امام زمان(عج) حسن ختام یافت.

مشکلات کشور با مرده باد و زنده باد برطرف نمی شود

رهبری فرمودند کمک علمی به نظام مهمترین عمل است تنها با هیاهو و سر و صدا و مرده باد و زنده باد مشکلات کشور برطرف نمی شود بلکه با پیشرفت علمی و اقتصادی باید موانع را برطرف کرد.

درگذشت ایشان اسباب تاسف است خدمت حضرت حجت (عج)، مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می کنم از خداوند می خواهم تا طول عمر با عزت به آیت الله خامنه ای دامت برکاته بدهد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩۵, ١٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها