سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مجتهد شبستری در گفت وگو با 19دی:

خدمات آیت‌الله هاشمی فراموش نشدنی است

بروز شده : ١-١٢-١٣٩۵, ١٨:١٨    نسخه چاپی    
آیت الله هاشمی شخصیتی جامع الاطراف داشت، نباید نام اپوزیسیون بر آیت الله هاشمی گذاشت

آیت الله محسن مجتهد شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، استاد درس خارج فقه و اصول، امام جمعه تبریز، فقیه و پژوهشگر علوم قرآنی، متخصص الهیات تطبیقی و استاد تمام دانشکده الهیات تهران است.

 وی از رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان شخصیت جامع الاطراف یاد کرد که به لحاظ سیاسی و مدیریتی از هوش وافری برخوردار بود و در شکل گیری انقلاب نقش بی بدیل و ممتازی داشت که این نقش آفرینی ها هیچ گاه از اذهان ملت وفادار ایران فراموش نخواهد شد.

خبرنگار 19دی درباره ابعاد مختلف شخصیتی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایشان به گفت وگو پرداخته که در ادامه می آید:

آیت الله هاشمی در دوران دفاع مقدس چگونه بود؟

ایشان نقش موثری در دوران دفاع مقدس داشتند و نماینده امام خمینی(ره) برای دادن گزارش از جبهه ها بودند.

یادم می آید بنی صدر در زمان ریاست جمهوری نسبت به سپاه کم توجه بود و آنگونه که باید از نظر مهمات به جبهه ها کمک نمی کرد و ایشان به عرض امام می رساند و سعی داشت تا این خلاء‌ را جبران کند.

فرماندهان در جبهه ها به من هم می گفتند که نواقص داریم به بنی صدر می گوییم کمک نمی کند مجبوریم از طریق آقای هاشمی به عرض امام برسانیم اما آیت الله هاشمی رفت و آمد زیادی به بیت امام راحل داشت و مطالب را به عرض امام می رساند و من شاهد فعالیت ها و نقش چشم گیر ایشان در دوران دفاع مقدس بودم.

راجع به فعالیت های قرآنی و تالیفات ایشان بفرمایید؟

تفسیرراهنمای ایشان بسیار ارزنده است و خواص می توانند از آن استفاده کنند ایشان قسمت عمده آن را در زندان نوشتند که هم اکنون این کتاب ارزشمند چاپ شده است.

دو کتاب امیرکبیر و سرنوشت فلسطین نیز آثار خوب قلمی ایشان است که برای ما به یادگار مانده است.

در رابطه با ارتباط ایشان با رهبری نظر شما چیست؟

اخیرا برخی مسائلی را مطرح می کردند که برداشت مردم این بود که آیت الله هاشمی اختلاف نظری با رهبری دارند و این سوء برداشت ها سبب شد مردم نسبت به ایشان ارادت سابق را نداشته باشند اما ایشان ابراز می کرد من به مقام معظم رهبری عشق می ورزم و ایشان می گفتند دو نفر اگر ارتباط تنگاتنگ داشته باشند ما هستیم و رهبری هم تایید کردند که اختلاف نظرهایی در برخی مسائل داخلی و خارجی داشتند منتهی همان گونه که در پیام رهبری آمد اختلاف نظرها و اجتهادها سبب نشد ارتباط عاطفی شان از هم گسسته شود.

مردم باید توجه داشته باشند که آیت الله هاشمی هم مجتهد و صاحب نظر بودند اما اظهارنظرها سبب جدایی میان رهبری و ایشان نشد لذا نباید نام اپوزیسیون به معنای جبهه مخالف رهبری بر ایشان بگذارند.

به عنوان مثال یک اختلاف این بود که آیت الله هاشمی موشک سازی و اسلحه سازی را متوقف کردند و گفتند خیلی لزومی ندارد اما نظر آقا بود که باید مسائل دفاعی را ادامه دهیم زیرا اثر بازدارندگی دارد این دو نظر است اما رفاقت و ارادت ایشان نسبت به رهبری کاسته نشده بود بلکه برداشت ها متفاوت بود.

در مجموع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تمامی پست‌های سیاسی که برعهده داشت، همواره طبق فرمان ولایت و رهبری و مصلحت نظام عمل می‌کرد.

از ویژگی های بارز ایشان چه بود؟

ایشان یار و یاور امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری بود و پایبندی و عشق به رهبری از جمله ویژگی های ممتاز آیت الله هاشمی بود که این پایبندی در زمان امام راحل و مقام معظم رهبری بود.

آیت الله هاشمی همیشه از عشق خود به امام و رهبری می گفت و ذوب در ولایت و رهبری بود.

خوش ‌بینی به همه افراد دیگر ویژگی آیت الله هاشمی بود که باعث جذب مردم می شد.

خدمات و مبارزات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فراموش نشدنی است و هوش و استعداد ایشان نیز در دوران طلبگی زبانزد بود و در کلاس ‌های درس امام راحل(ره) دیده می‌ شد.

آیت الله هاشمی دلسوزی ‌های زیادی برای انقلاب اسلامی ایران انجام داد و مجاهدت‌ های ایشان در زیر شکنجه‌ های ساواک از یادها نمی رود.

مدیریت هاشمی به چه شکل بود؟

در مدیریت ایشان بحثی نیست مدیریت هاشمی رفسنجانی در سال های پس از انقلاب در عرصه های مختلف نمایانگر بود.

هم در اداره مجلس بسیار قوی بودند بخصوص در دوره اول مجلس که اداره کردن آن مجلس کار سختی بود و وی کارنامه ای قابل قبول از خود به یادگار گذاشت و در دو دوره ریاست جمهوری و در شورای انقلاب نیز مدیریتی قوی داشتند و هر مجادله و خصومتی بین اقشار مختلف را به شکل بی‌نظیری مدیریت می‌کرد.

در دوران ریاست جمهوری که بعد از جنگ تحمیلی بود خسارت ‌های فراوانی به کشور وارد شد، مدیریت ایشان باعث شد تا خیلی از کارها در کشور انجام شود و مشکلات رفع شود.

به چه دلیل مجلس اول از نظر اداره کردن سخت از سایر مجالس ایران بود؟

به نظر من اداره کردن مجلس اول به دلیل وجود سلایق و جریان های مختلف سیاسی از جمله شخصیت های ملی مذهبی، طرفداران بنی صدر و امثال سلامتیان که از طرفداران سرسخت بنی صدر بودند و وجود علما و شخصیت هایی مانند آقای امامی کاشانی دشوارتر از سایر مجالس بود اما ایشان به خوبی از عهده آن برآمدند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٢-١٣٩۵, ١٨:١٨

   

پر مبحث ترین ها