سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سوالاتی که از رئیس جمهور پرسیده خواهد شد؟!

احمدی‌نژاد؛ یک قدم مانده به احضار

در صورت ابلاغ این نامه به رئیس جمهور در هفته جاری، زمان حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس و پاسخگویی به سئوالات مطرح، نیمه دوم اسفندماه خواهد بود.
 طراحان سوال از رییس جمهور از توضیحات نمایندگان رییس دولت قانع نشده اند. قرار است این موضوع طی نامه ای از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس ارائه شود. به این ترتیب محمود احمدی نژاد در یک قدمی احضار به مجلس قرار دارد. نمایندگان از احتمال احضار رییس دولت درنیمه اسفند ماه به صحن علنی مجلس خبر داده اند.

 سخنگوی طراحان سوال از رییس جمهور امروز اعلام کرد که نامه عدم اقناع طراحان سوال از پاسخ های نمایندگان رییس جمهور، فردا به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

مصطفی رضا حسینی در گفتگو با مهر، با اشاره به جلسه روز چهارشنبه طراحان سئوال از رئیس جمهور و ارائه گزارش نمایندگان حاضر در جلسات کمیسیون های تخصصی از پاسخ های ارائه شده توسط نمایندگان دولتی اظهار کرد: «در این جلسه پس از استماع گزارش، طراحان اعلام کردند که از این پاسخ ها قانع نشده اند.»

وی گفت: «بنابراین در نامه ای مکتوب تقدیم هیئت رئیسه مجلس خواهد شد، عدم اقناع طراحان سئوال به هئیت رئیسه اعلام می شود. طبق این نامه هیئت رئیسه باید درخواست نمایندگان امضاء کننده سئوال را به رئیس جمهور ابلاغ کرده و مقدمات حضور وی در صحن مجلس را فراهم کند.»

به گفته رضا حسینی در صورت ابلاغ این نامه به رئیس جمهور در هفته جاری، زمان حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس و پاسخگویی به سئوالات مطرح، نیمه دوم اسفندماه خواهد بود.

طرح سوال از رییس جمهور با 79 امضا در 30 آذر ماه و پس از کش و قوس های فراوان از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد و برای بررسی بیشتر به کمیسیون های تخصصی ارجاع گردید. پس از ارجاع سوال از رییس جمهور به شش کمیسیون تخصصی نمایندگان دولت باید در جلسات کمیسیون ها حاضر می شدند و به سوالات مطرح شده پاسخ می دادند.

در همین راستا کمیسیون امنیت ملی مجلس چند هفته پیش احمدی نژاد را احضار کرد. این فراخوان در راستای طرح سوال از صورت پذیرفت، اما احمدی نژاد از حضور در کمیسیون امنیت ملی خودداری کرد و نماینده خود را برای ارائه توضیح فرستاد.

نمایندگان رییس جمهور همچنین در کمیسیون های تخصیصی دیگر نیز حاضر شدند و درباره مفاد "طرح سوال" توضیحاتی ارائه دادند. توضیحاتی که نتوانسته است طراحان سوال را قانع کند.

طبق قانون در صورتی که طراحان سوال از پاسخ های نمایندگان رییس جمهور در کمیسیون های تخصصی قانع نشوند گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارائه می شود و طبق ماده 197 آیین نامه این گزارش در صحن اعلام و به رئیس جمهور ارسال می گردد. پس از آن رئیس جمهور باید ظرف مدت یک ماه در صحن علنی مجلس حضور و پاسخگوی نمایندگان باشد.

"طرح سوال از رییس جمهور" که توسط 79 تن از نمایندگان مجلس به امضا رسیده است شامل 10 سوال است. غیبت 11 روزه رییس جمهور، عدم پرداخت تسهیلات مترو تهران، تمرد از اجرای حکم رهبری در ابقای وزیر اطلاعات، برکناری تحقیر آمیز منوچهر متکی، ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلام، از مهمترین سوالات نمایندگان از احمدی نژاد است.

سخنگوی طراحان سوال از رییس جمهور امروز اعلام کرد در صورت فراخواندن احمدی نژاد به مجلس 5 سوال از ذکر شد در نامه نمایندگان از وی مطرح می گردد. رضا حسینی در این باره گفت: «آنچه مشخص است تاکید مجلس و طراحان سئوال از رئیس جمهور، پیگیری تخلفات قانونی در حوزه دولت است. مهمترین بحث از مباحث مطرح شده در کمیسیون های تخصصی در خصوص طرح سئوال از رئیس جمهور بحث مربوط به عدم اعتبارات مترو و 11 روز خانه نشینی رئیس جمهور است که در این موارد صراحتا قانون را زیر پا گذاشت.»

وی اظهار کرد که مسائلی چون عدم اجرای قانون عفاف و حجاب یا چگونگی هزینه کرد 1500 میلیارد تومان بودجه ارتقاء شاخص های فرهنگی از مواردی است که ترجیح می دهیم دیوان محاسبات ورود کند.

در یک سال اخیر و بعد از اصرار احمدی نژاد بر عزل وزیر اطلاعات به رغم مخالفت مقام معظم رهبری اختلاف دولت و مجلس افزایش یافته است. اوج این اختلافات به تلاش های علی مطهری برای احضار رییس جمهور به مجلس باز می گردد. نماینده مردم تهران 5 تیرماه سال جاری طرح سئوال از رئیس جمهور را با 100 امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٠, ١١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها