سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبیر کمیسیون تلفیق برنامه ششم در گفتگو با ۱۹دی:

باید نظارتی بر ناظران انتخابات شوراها صورت گیرد

نماینده های ناظر نباید در جریان بستن لیست های انتخاباتی وارد شوند.

فاطمه محمدی

دبیر کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی با بیان این که برخی جریان ها نمی گذارند مسیر واگذاری قدرت از طریق مردم سالاری دینی انجام گیرد، خواستار نظارت بر ناظران انتخابات شوراها شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی درباره لیست دادن برخی نماینده های ناظر بر انتخابات شهر وروستا گفت:‌ نماینده های ناظر نباید در جریان بستن لیست های انتخاباتی وارد شوند زیرا این اقدام شائبه دخالت و یکی از نقایصی است که وجود دارد و هیات نظارت مرکزی انتخابات یا هیات نظارت بر نمایندگان باید به تخلفات نمایندگان ناظری که لیست انتخاباتی می بندند رسیدگی کند.

وی افزود: اگر نهادی مانند شورای نگهبان نظارت بر اجرای انتخابات شوراهای شهر وروستا داشت، بهتر بود منتهی به نظرمی رسد ظرفیت قانون اساسی این اجازه را ندهد.

وی با بیان این که شوراها جایگاه های مهمی در تصمیم گیری ها دارند و در قانونگذاری آزادتر از مجلس هستند، گفت: برای انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مقام نظارتی قوی مانند شورای نگهبان وجود دارد که خطاها را فیلتر می کند اما برای انتخابات شوراهای شهر وروستا متاسفانه چنین نیست علی رقم این که کمیسیون تطبیق در فرمانداری ها وجود دارد اما دقت و جامعیت لازم وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد:‌ از دیگر معایب این شیوه این است که سوابق کاندیداها تا دوره بعد به طور کلی ناپدید می شود و سیستمی وجود ندارد که اگر در این دوره کسانی اقدام خلاف داشتند و آن گونه که باید وظایف خود را انجام ندادند در دوره بعد مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مجالس نهم و دهم عنوان کرد:‌ پس از اتمام انتخابات همه اسنادی که از چهار دستگاه استعلام می شود نیز معدوم و از بین می رود زیرا جایی برای نگهداری آن وجود ندارد.

وی با بیان این که نیازمند بانک اطلاعاتی سوابق کاندیداها هستیم زیرا از این ناحیه آسیب می خوریم، تاکید کرد: لازم است مجموعه یا نهادی باشد که اسناد را در طول چهار سال نگهداری کند تا در انتخابات های آتی استفاده شود که متاسفانه جای آن خالی است.

وی درباره برخی راه های غیرقانونی در انتخابات ها نیز عنوان کرد: برخی جریان ها با ثروت و قدرت در انتخابات ها پیش می روند به این دلیل که متکی به توده های مردم نیستند سعی می کنند به نوعی جریان سازی و هماهنگی در درون افرادی که در قدرت هستند و ایده زر و زور و قدرت را دنبال می کنند همفکری داشته باشند و نگذارند مسیر واگذاری قدرت از طریق مردم سالاری دینی انجام گیرد این مساله متاسفانه صورت می گیرد مردم باید دقت داشته باشند و انتخابشان از سر بصیرت و آگاهی باشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۶, ٠٩:٣۵

   

پر مبحث ترین ها