سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با 19دی:

سیاسیون ایران برخورد با رقیب را نیاموخته اند

کار سیاسی امروز خیلی هزینه دارد و سیاسیون ما هم هنوز یاد نگرفتند که با رقیب چگونه برخورد کنند.

فاطمه محمدی

19دی: حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با انتخابات شوراهای شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی و نبود حزب قدرتند در ایرن به گفتگو پرداخیتم که در ادامه خواهید خواند:

نظر شما درباره اینکه برخی نماینده های ناظرمجلس برای انتخابات شهر وروستا خود لیست انتخاباتی می بندند، چیست؟

توصیه من به همه ناظران این است که راه امام علی(ع) را پیش گیرند و اگر قرار است مسئول دفتر یا برادرشان در انتخابات شوراهای شهر وروستا حضور پیدا کند حق و انصاف این است که خود از هیات نظارت بر شوراها بیرون برود و نماینده دیگری جایگزین شود.

اگر چنین مواردی باشد قابلیت پیگیری در هیات مرکزی را خواهد داشت.

به نظر شما تمام افرادی که برای کاندیداتوری ریاست جمهوری خود را مطرح کرده اند، قابلیت و ویژگی های لازم را دارند؟

انشاءالله هر چه زودتر با تعریف معنای رجل سیاسی توسط شورای نگهبان تکلیف این امر مشخص شود اما ضروری است که هر کسی که کاندیدا می شود سابقه کار اجرایی داشته باشد زیرا نداشتن سابقه اجرایی بلایی بر سر کشور می آورد که کسی نمی تواند پیش بینی کند.

 اما کسی که چندین سال سابقه اجرایی موفق داشته و امتحان خود را از نظر رعایت قوانین و موازین جمهوری اسلامی، حسن تدبیر و رعایت مسائل بیت المال پس داده مورد اعتمادتر است.

انتخاب کسی که فقط با شعارهای سیاسی وارد میدان می شود بسیار سخت و مانند هندوانه در بسته است و امیدوارم مردم برای بهبود آینده کشور و وضعیت خود و فرزندانشان با چشم باز در انتخابات ها شرکت کنند.

نقش باندهای ثروت و قدرت در انتخابات های ایران به چه میزان است؟

اگر باندهای ثروت و قدرت وارد میدان انتخابات شوند می تواند بسیار مخرب باشد؛ امیدوارم کمیته های نظارتی به خوبی پیگیر این امر باشند ما هنوز در بحث انتخابات به این قانون نرسیدیم که در ستادهای انتخاباتی شفافیت لازم اعمال و قوانینی تدوین شود که شفافیت کافی را داشته باشد.

نقش احزاب قدرتمند در کاهش قدرت این باندها چه میزان است؟

 در کشورهایی که همه پرسی دارند حتما باید احزاب فعال شوند که در این صورت نقش مراکز ثروت و قدرت کاهش پیدا می کند و احزاب مسئولیت پذیر و پاسخگو می شوند.

به عنوان مثال کسانی در کشور ما عملیات مخرب انجام می دهند و هیچ حزبی مسئولیت را به عهده نمی گیرد در صورتی که اگر یک حزبی آن را معرفی کرده بود در صورتی که شما می خواستید انتقاد می کردید و آن حزب دیگر نمی توانست شانه خالی کند یکی از انتقادهای مهم همین جا خالی دادن ها است.

اگر احزاب قوی به میدان بیایند مراکز ثروت و قدرت نمی توانند نقش خودشان را به راحتی باز کنند.

چندین سال است که سیاسیون و کارشناسان مشکل انتخابات در کشور را نداشتن حزب می دانند، چه اقدامی باید انجام شود که کاندیداها حزبی به میدان بیایند یا احزاب ما قوی شوند و چه دلایلی وجود دارد که حزب قدرتمند در ایران شکل نگرفته است؟

یکی از دلایل آن این است که کشور ما در ابتدای راه تجربه دمکراسی است و احزاب ما تجربه کافی نداشته و کار حزبی را نمی دانند.

دلیل دیگر هم این است که احزاب نمی دانند که محدوده شان چقدر است و برخی پا را فراتر از قانون و اختیارات خود می گذارند و برخی قوانین هنوز تصویب نشده که مصونیت های لازم را به احزاب بدهد.

کار سیاسی امروز خیلی هزینه دارد سیاسیون ما هنوز یاد نگرفتند که با رقیب چگونه برخورد کنند.

 اصلاح طلبان می آیند همه اصولگرایان را کنار می زنند و عکس آن هم هست؛ در صورتی که هدف بسیاری از کسانی که وارد جریان های سیاسی مختلف می شوند این است که فعالیتی برای نظام داشته باشند و این دلیل بر بد بودن شخص نیست.

یک دلیل مهم آن این است که احزاب باید از پایین جامعه شکل بگیرند و پیشرفت کنند، اما شما کدام گروه از مردم را سراغ دارید که برای حزب خودشان حق عضویت پرداخت کنند و بودجه دهند تا حزب برای آنان فعالیت کند.

باور مردم و کمک آنان به احزاب می تواند بستر را برای ایجاد احزاب قدرتمند در ایران فراهم آورد تا نخبه گزینی انجام شود.

در جناح اصلاح طلبان یا اصول گرایان ممکن است احزاب متعددی باشد اما جناحی آمدن مهم نیست کاندیدا باید حزبی به میدان بیاید.

نظرشما درباره عملکرد صدا و سیما در دادن تریبون به افرادی که اعلام کاندیداتوری کرده اند، چیست؟

عملکرد صدا وسیما بسیار پیچیده است و متاسفانه به فکر جذب مخاطب نیست.

مسئولان صدا و سیما به طور کلی باید از تعداد شبکه های رسانه ملی کم و به ارتقاء کیفیت آن ها بپردازد و در انتخابات نیز از روزی که افراد به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری انتخاب شدند نام آنان را در لیستی وارد کند و فرصت مساوی به همه بدهد.

بهترین کار این است از زمانی که نام افراد در لیست صدا وسیما قرار می گیرد تحت هیچ شرایطی تا زمان انتخابات برای هیچ مصاحبه ای دعوت نشوند.

اگر صدا و سیما به توصیه دلسوزان توجه کند مخاطب آن بیشتر و کاراتر و کاربردی تر می شود.

 صدا و سیمای جمهوری اسلامی باید مورد اعتماد مردم خودش باشد هم اکنون مورد انتقاد است و مورد اعتماد نیست.

 من بارها به آنان گفتم با این رویه که پیش گرفتید اول به خود و سپس به مردم ظلم می کنید.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۶, ٠٩:۵۶

   

پر مبحث ترین ها