سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محمود بهمنی در گفتگو با 19دی:

عملکرد دولت یازدهم در زمینه کاهش قیمت ها خوب بود

عملکرد دولت یازدهم در زمینه کاهش قیمت ها خوب بود اما مشکل اقتصاد کشور این است که هر کسی جای خود قرار نگرفته است.

فاطمه محمدی

مشکلات اقتصادی همچنان به عنوان مهمترین مشکل کشور مطرح است و علی رغم توفیقات مناسب دولت یازدهم درمهار تورم و رشد اقتصادی که برخی کارشناسان از آن به عنوان معجزه نام می برند عده ای معتقدند برای آواربرداری از مشکلات چند ساله کشور و تحریم های ظالمانه علیه کشورمان و نمایان شدن اثرات برجام زمان لازم است.

به همین دلیل است که مقام معظم رهبری باز هم در شعار سال علاوه بر تکرار اقتصاد مقاومتی، بر تولید و اشتغال تاکید کرده اند.

برای بررسی این موضوع خبرنگار 19دی با محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی، منتخب مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان، رییس سابق بانک ملی ایران به گفتگو پرداخته است.

بهمنی اگر چه اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران را مربوط به دولت ها می داند اما عملکرد دولت یازدهم در زمنیه کاهش قیمت ها را خوب می داند.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید:

اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران چیست؟

اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران به دولت ها برمی گردد زیرا ما مشکل منابع، ذخایر و پول نداریم بلکه به طور کلی مشکل بحران مدیریت داریم مدیریت ها را باید اصلاح کنیم هر کسی جای خودش قرار نگرفته است.

 اگر از مدیران لایق در جای خودش استفاده شود کارخانه های ما را به سود می رسانند، وضع بازار بورس و سرمایه را رونق می دهند و عملکردها درست می شود.

در وهله دوم بدهی بانک ها موجب شده تا بانک های کشور دولت محور شوند و برای حل این مشکل دولت باید مقداری از سیستم بانکی فاصله بگیرد.

کسانی که سرمایه های خرد دارند و نمی توانند با آن کاسبی راه اندازی کنند مجبور هستند پول خود را در بنک ها بگذارند برای این عده چه پیشنهادی دارید؟

این اقدام درستی است که سرمایه های خرد در بانک ها تجمیع و در پروژه های مورد نیاز استفاده شود اما این روش با دادن سود مناسب و روش های هدفمند می تواند مفید باشد.

عملکرد دولت یازدهم در زمینه کاهش قیمت ها چگونه بوده است؟

عملکرد دولت را در بخش های مختلف باید جداگانه بررسی کرد؛ عملکرد دولت یازدهم در زمینه کاهش قیمت ها خوب بوده اما در بازار سرمایه مناسب نبوده زیرا قیمت سهام در ابتدای سال ۹۵، 100 واحد بود و هم اکنون به 97 واحد رسیده است.

علت کاهش سود در بازار بورس چیست؟

وقتی به کارخانه ها توجه نشد و به زیان نشستند و درآمدشان پایین و سپس سود و ارزش سهامشان در بورس پایین آمد خریداران بورس هم زیان کردند و یک زنجیره به هم پیوسته ضرر می کنند.

باید شفاف سازی و واقعی سازی نهادها صورت گیرد تا قیمت ها متعادل و قیمت واقعی خود را نشان دهد که یک عده از این فاصله قیمت ها به عنوان رانت استفاده نکنند.

قیمت سهام باید در بازار شکل بگیرد و تعیین شود.

چه میزان توجه برنامه ششم به بورس بوده است؟

همین که کنترل کند تا نرخ سود بانکی بیشتر نشود هنر است اگر نرخ سود یک رقمی شود سرمایه گذاری و خرید اوراق بورس افزایش می یابد این طبیعی است که مردم سود 22 درصد ثابت را ترجیح می دهند و پول خود را در بانک می گذارند به همین خاطر سرمایه گذاری و تولید و اشتغال بر زمین می ماند.

ما شاهدیم که امروزه موسسات اعتباری در کشور از جمله ثامن الحجج به دلیل پراخت سود بالا و عقب انداختن بدهی ها و مشکلات دیگری که این سیستم بوجود می آورد زیان دیدند.

به منظور کنترل قیمت ها چه تدابیری باید اندیشیده شود؟

اگر بخواهیم قیمت ها را کنترل کنیم باید سیاست های مالی و پولی را با هم ببینیم

به دلیل این که بانک های ایران سود بالا می پردازند و با تورم زیر یک درصد سود بالای ۲۲ درصد به سپرده گزاران می دهند (برخی بانک ها هم مخفیانه سودهای بالایی می پردازند)‌ مردم ترجیح می دهند به جای سرمایه گذاری در بورس پول خود را در بانک بگذارند زیرا بورس ریسک بیشتر دارد و سود آن هم در حال حاضر کم شده به این دلیل سود زیادی نصیب سهام داران بازار بورس نمی شود.

ارزش پول ما پایین آمده و نمی توانیم برای مسائل پولی دستوری عمل کرده و قانون بگذاریم بلکه شرایط و ساختارها باید فراهم شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۶, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها