سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفتگوی 19دی با هفت نماینده مجلس

انتخابات ریاست جمهوری میدان چهره های کارآزموده است

انتخابات ریاست جمهوری میدان چهره های کارآزموده است و هر کسی نباید وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود.

فاطمه محمدی

انتخابات ریاست جمهوری مهمترین میدانی است که مردم با شرکت در آن سرنوشت چهار ساله خود را رقم می زنند.

هم اکنون حدود 20 نفر برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور رسمی و غیررسمی کرده اند که برخی از آنان مسئولیت اجرایی آنچنانی نداشته و برخی از سیاسیون معتقدند که برای جایگاه ریاست جمهوری تربیت نشده اند.

درمورد اهمیت این جایگاه و ویژگی های ریاست جمهوری نظر هفت تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم که در ادامه خواهید خواند:

جایگاه ریاست جمهوری میدان مانور هر کسی نیست

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: ریاست جمهوری جایگاه بسیار مهمی در قانون اساسی ایران دارد و طبق قانون اساسی ایران پس از مقام معظم رهبری رییس جمهور شخصیت اول کشور است که این جایگاه رجل سیاسی است و به هر کسی اطلاق نمی شود.

رئیس مجمع نمایندگان شهرستان‌های استان تهران افزود: حسن سابقه، شجاعت، اعتقاد و ایمان کامل به انقلاب و نظام باید از ویژگی های کاندیدای ریاست جمهوری باشد که این ویژگی های حساسی است و این عرصه میدان مانور هر کسی نیست بلکه فرد باید به عنوان رجل سیاسی و مذهبی شناخته شود.

برخی کاندیداها در حد یک فرماندار هم نیستند

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس و نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی درمورد کاندیداهایی که تاکنون اعلام حضور کرده اند، اظهارداشت: برخی کاندیداهایی که امروز اسم هایشان را می شنویم در حد یک فرماندار و استاندار هم نیستند و با وجود این که سخت گیری ها هم وجود دارد اما یک سری از جریانات دنبال این هستند که رییس جمهور پرورش دهند.

شورای نگهبان رجل سیاسی را تعریف کند

حیدرعلی عابدی نیز در پاسخ به این سوال که به نظر شما تمام افرادی که برای کاندیداتوری ریاست جمهوری خود را مطرح کرده اند، قابلیت و ویژگی های لازم را دارند؟ بیان کرد:‌ انشاءالله هر چه زودتر با تعریف معنای رجل سیاسی توسط شورای نگهبان تکلیف این امر مشخص شود اما ضروری است که هر کسی که کاندیدا می شود سابقه کار اجرایی داشته باشد زیرا نداشتن سابقه اجرایی بلایی بر سر کشور می آورد که کسی نمی تواند پیش بینی کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: کسی که چندین سال سابقه اجرایی موفق داشته و امتحان خود را از نظر رعایت قوانین و موازین جمهوری اسلامی، حسن تدبیر و رعایت مسائل بیت المال پس داده بیشتر مورد اعتماد است.

وی گفت: انتخاب کسی که فقط با شعارهای سیاسی وارد میدان می شود بسیار سخت و مانند هندوانه در بسته است و امیدوارم مردم برای بهبود آینده کشور و وضعیت خود و فرزندانشان با چشم باز در انتخابات ها شرکت کنند.

در شان نظام نیست که هر کسی وارد صحنه انتخابات شود

ولی الله داداشی دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تعدد کاندیداهایی که رجل سیاسی هستند از هر طیفی که باشند نشان پویایی نظام است اما در شان نظام نیست که هر کسی و از هر کجا وارد صحنه انتخابات شده و برای ریاست جمهوری کاندیدا شود و چهار سال کشور را به تباهی بکشاند.

منتخب مردم آستارا افزود: گروه های سیاسی باید به جمع بندی برسند تا رییس جمهور با رای قاطع انتخاب شود و مورد حمایت بالای مردم باشد این که از هر طیفی چند نفر شرکت کنند میزان محبوبیت و رای رییس جمهور آینده به مخاطره می افتد.

شش شرط انتخاب شوندگان ریاست جمهوری در قانون، کافی نیست

نماینده دو دوره پیاپی مجلس شورای اسلامی معتقد است که برای کاندیداهای ریاست جمهوری باید معیارهای دقیق تری در نظر گرفته شود.

 محمد دامادی گفت: شش شرط انتخاب شوندگان در قانون اساسی شامل رجال مذهبی و سیاسی، ایرانی الاصل، مدیر و مدبر، داشتن تابعیت جمهوری اسلامی، دارای حسن سابقه، امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور کافی نیست.

 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید رجل سیاسی و شاخص های متناسب با آن تعریف شود و افرادی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری وارد شوند که در حوزه های مختلف کار کرده و آگاه به کارهای اجرایی باشند و توان بالا داشته باشند تا کشور را درست اداره کنند.

منتخب مردم ساری تصریح کرد: طبق قانون ایران رییس جمهور جایگاه بسیار مهمی دارد و شخص دوم مملکت و نخستین شخص اجرایی کشور است که باید شخصی اهل مشورت کردن و مشورت دادن باشد.

بحران های کشور رییس جمهور توانمند و با تجربه می خواهد

عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص نحوی انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: به دلیل این که نظام سیاسی و اداری حکومت ایران بر اساس فعالیت احزاب نیست امور کشور به صورت سیستماتیک اداره نمی شود و به این صورت نیست که رییس جمهور فردی باشد که نماینده یک جریان خاص باشد و سیستم کشور را اداره کند برعکس این رویه شخص رییس جمهور و شخصیت، تجربه، علم، توانمندی، وقت گذاری و روحیات آن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 علی اکبر کریمی عنوان کرد: مسائل جدی و بحران و مشکلات کشور، اقتضا می کند رییس جمهوری به صحنه انتخابات بیاید که از تجربه، توانمندی و انگیزه برای حضور موثر برخوردار باشد و در کنار خود تیم قوی بیاورد.

رییس جمهور باید رجل سیاسی و مذهبی باشد

رییس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی و منتخب مردم بهارو کبودر در مجالس نهم و دهم اظهارداشت: رییس جمهور باید رجل سیاسی و مذهبی، توانمند، مدیر و مدبر و آگاه و توانا به اداره یک کشور باشد.

محمد علی پورمختار تاکید کرد: شورای نگهبان نیز باید تا مراحل پایانی بر عملکرد کاندیداها نظارت داشته باشد زیرا برخی در پایان کار را تمام شده می بینند و هر کاری که نباید را انجام می دهند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠١-١٣٩۶, ١٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها