سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشاور رییس مجلس شورای اسلامی در گقتگو با 19دی:

یک گروه خاص قادر به اداره کشور نیست

مردم کاندیدایی با تمایلات فراجناحی را انتخاب کنند که دنبال شایسته سالاری باشد.

فاطمه محمدی

با توجه به نزدیکی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران و چالش های پیش رو خبرنگار 19دی با منصور حقیقت پور مشاور رییس مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی نهمین مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته است که در ادامه می آید:

در میان کسانی که اعلام حضور کردند چه کسی یا گروهی می تواند کشور را بهتر اداره کند؟

تجربه سال های گذشته نشان داده که یک گروه خاص قادر به اداره کامل کشور نیست؛ کشورما هشت سال در اختیار یک جناح و هشت سال در اختیار جناح دیگر بود و در حال حاضر ایجاب می کند که مردم شخصیت هایی را انتخاب کنند که تمایلات فراجناحی داشته و دنبال شایسته سالاری باشند و از تمام ظرفیت های نظام استفاه کنند.

 باید از فکر، اندیشه و سیاق افرادی که شخص محور نیستند استقبال و استفاده کرد.

به نظر شما انتخابات این دوره دوقطبی می شود؟

باید صبر کنیم تا همه ثبت نام کنند و البته دوقطبی مثبت هم خوب است این که قطب های مختلف با هم افزایی تمام برنامه شان این باشد که کمک کنند تا مشکلات نظام جمهوری اسلامی را حل کنند تا نظام ارتقاء یابد مطلوب است.

همه کاندیداها به دنبال حفظ نظام و هم افزایی باشند و خطوط قرمز نظام را حفظ کنند و این گونه نباشد که هر کسی با تاکید بر روی حرف خود، چنگی به صورت جمهوری اسلامی بزند و صورت زیبای جمهوری اسلامی را کریه کند.

به عنوان مثال یک کاندیدا می تواند بیان کند که نظر فلان کاندیدا این است و من دو مورد دیگر هم اضافه می کنم و دادن ایده و نظر جدید به معنای برخورد و حذف رقیب و طرف مقابل نباشد.

به نظر شما مردم در انتخابات ریاست جمهوری باید چه معیارهایی را در نظر گیرند و به چه کسانی رای دهند؟

به کسانی که به اصول و نظام احترام می گذارند و پایبند هستند و خطوط قرمز و خط امام و رهبری و شهدا را حفظ می کنند و دنبال بهره برداری از امتیازات نظام نیستند بلکه دنبال فداکاری برای حل مشکلات نظام هستند.

بداخلاقی ها در انتخابات های ایران معمول شده به نظر شما چه اقدامی باید انجام شود که این اقدامات تخریب گرایانه به پایان برسد؟

این قبیل اقدامات بسیار مذموم است و نباید صورت گیرد مقامات مسئول کشور باید همه کاندیداها و طرفداران شان را نصیحت کنند و اجازه تخریب به کسی ندهند و در صورت هر گونه تخریب یا آبروریزی به کاندیداها نمره منفی دهند در این صورت مردم آگاه و فضای مثبت انتخاباتی را خواهیم داشت.

مسئولان نظام باید خطوطی را تعیین و به امضای کاندیداها برسانند تا این حرکت ها صورت نگیرد و کاندیداها مملکت را به سمت تخریب، تباهی، سیاه نمایی و بازی قومی نبرند و با دادن شعارهای بی پایه و اساس که از اختیارات رییس جمهور خارج است فضای انتخاباتی را برهم نریزند.

رییس جمهور در قانون اساسی ما اختیارات تعیین شده ای دارد نباید شعارهایی مطرح شود که خارج از اختیارات وی است.

 مراقبت ها توسط مسئولان مربوطه در انتخابات ها باید بیشتر و از همه ظرفیت ها استفاده شود تا کاندیداها ملتزم شوند که آبروریزی نکنند و خطوط اصلی و قرمز نظام را حفظ کند.

فضای انتخاباتی کشور را چگونه می بینید؟

فضای انتخابات در سطح گروه های سیاسی گرم است اما در میان مردم هنوز گرم نشده و با ثبت نام کاندیداها از دو هفته آینده شاهد گرم شدن فضای انتخابات هستیم.

رسانه ها چه وظیفه ای در پرشور کردن انتخابات دارند؟

 رسانه ها باید مردم را برای حضور حداکثری تشویق و تهییج کنند زیرا حضور حداکثری برای نظام مهم است و ما باید بتوانیم با حضور حداکثری، رکورد انتخابات پیشین در ایران را بشکنیم.

رسانه ها هم باید قاعده بازی دمکراسی را رعایت کنند که طبق این قاعده هر کسی رای بیشتری می آورد قالب است و همه باید بپذیرند و کمک کنند تا وی بتواند در طول چهار سال به درستی کشور را مدیریت کند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠١-١٣٩۶, ١١:٠٧

   

پر مبحث ترین ها