سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده های مجلس در گفتگو با 19دی:

بستن لیست شورا توسط نماینده ها، خلاف شان نمایندگی است

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩۶, ١٠:٠٩    نسخه چاپی    
نماینده های ناظر بر انتخابات شوراها شان خود را حفظ کنند، دخالت آنان در انتخابات خلاف قانون است.

فاطمه محمدی

طبق قانون سه نماینده از هر استان باید بر انتخابات شوراهای شهر وروستا نظارت داشته باشند اما برخی نماینده های ناظر در انتخابات شوراها در روز روشن و به صورت علنی لیست بستند و برخی ناظران تا این حد وارد مسائل شدند که شان ناظر بودنشان زیر سوال رفت و باید چاره ای برای این امر اندیشیده شود.

در این باره با تعدادی از نماینده های مجلس به گفتگو پرداخیتم که پرده از مستند قابل تاملی برداشتند که در ادامه خواهد آمد:

سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که باید چه تدبیری اندیشیده شود که نماینده های ناظر دخالتی بر انتخابات شوراهای شهر وروستا نداشته باشند؟ طبق قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس شورای اسلامی است اما این ایراد وجود دارد که مجلس سازو کار لازم برای نظارت را ندارد.

سید حسین نقوی حسینی افزود: برای انتخابات شوراها ظرف دو ماه هیات نظارت مرکزی تشکیل و هیات نظارت استان ها با انتخاب مجمع استان ها انتخاب می شوند و قصد دارند در دو ماه بر انتخابات شوراها نظارت کنند و پس از آن هم کار را جمع می کنند.

رئیس مجمع نمایندگان شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: شورای نگهبان هیات مرکزی، دفاتر استانی و شهرستانی دارد که در طول چهار سال فعال هستند اطلاعات افراد را بدست می آورند تحقیق و گزارش گیری دارند اما مجلس برای نظارت بر انتخابات شورا هیچ مکانیزم دائمی ندارد.

نظر شما دراین باره که برخی از نماینده های ناظر در انتخابات شوراها خود لیست می دهند و دخالت آشکار دارند، چیست؟ گفت: نماینده ناظر حق ندارد که لیست ببندد و و دخالتی در انتخابات داشته باشد؛ این که نماینده ناظر به هر نحوی در انتخابات ورود پیدا کنند خلاف شان نمایندگی است زیرا وی ناظر است و باید جایگاه نظارتی خود را حفظ کند.

نماینده های متخلف به شورای نظارت بر نمایندگان معرفی شوند

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه و نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با 19دی با تاکید بر این که نماینده ناظر نباید هیچ دخالتی در انتخابات داشته باشد، گفت: نماینده های متخلف از هر استانی باید به شورای نظارت بر نمایندگان معرفی شوند.

نماینده ناظر نباید طرفداران خود را در لیست انتخاباتی قرار دهد

پروانه مافی نایب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت:‌ طبق قاعده نباید نماینده هایی که خود ناظر بر انتخابات شوراهای شهر وروستا هستند طرفداران خود را در لیست ها قرار دهند.

نماینده مردم تهران با بیان این که ناظر نقش نظارت کننده و بررسی کننده را دارد و نباید در مباحث اجرایی دخالت داشته باشد، ادامه داد: قانون ساز وکار این تخلف را دیده به نحوی که اگر مشاهده شود ناظران در حکم مجریان عمل می کنند با شکایت در همان حوزه بررسی می شود زیرا حق این کار را ندارند.

اعلام اسامی نماینده های متخلف از تکرار این مسائل جلوگیری خواهد کرد

حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیزدر این باره گفت: اگر قرار است ناظران در انتخابات شوراهای شهر وروستا دخالت داشته باشند باید حق و انصاف را رعایت و از هیات نظارت بر شوراها بیرون بروند تا نماینده دیگری جایگزین شود و این موارد باید پیگیری شود تا تکرار آن را شاهد نباشیم.

باید نظارتی بر ناظران انتخابات شوراها صورت گیرد

دبیر کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی با بیان این که برخی جریان ها نمی گذارند مسیر واگذاری قدرت از طریق مردم سالاری دینی انجام گیرد، خواستار نظارت بر ناظران انتخابات شوراها شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی درباره لیست دادن برخی نماینده های ناظر بر انتخابات شهر وروستا گفت:‌ دخالت نماینده ناظر در انتخابات یکی از نقایصی است که وجود دارد و هیات نظارت مرکزی انتخابات یا هیات نظارت بر نمایندگان باید به تخلفات نماینده های ناظری که لیست انتخاباتی می بندند رسیدگی کند.

وی افزود: اگر نهادی مانند شورای نگهبان نظارت بر اجرای انتخابات شوراهای شهر وروستا داشت، بهتر بود منتهی به نظرمی رسد ظرفیت قانون اساسی این اجازه را ندهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که شوراها جایگاه های مهمی در تصمیم گیری ها دارند و در قانونگذاری آزادتر از مجلس هستند، گفت: برای انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مقام نظارتی قوی مانند شورای نگهبان وجود دارد که خطاها را فیلتر می کند اما برای انتخابات شوراهای شهر وروستا متاسفانه چنین نیست علی رقم این که کمیسیون تطبیق در فرمانداری ها وجود دارد اما دقت و جامعیت لازم وجود ندارد.

انتخابات با قصه باج دهی و باج گیری درست نیست

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در پاسخ به این سوال که آیا این آسیب زا نیست که ناظران انتخاباتی، خود لیست می بندند؟ اظهارداشت: من در مجلس ناظر این موضوع بودم که وقتی نظارت انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده نماینده ها بود معدل قابل قبول و نمره خوبی را در برنداشت.

حجت الاسلام روح الله بیگی با بیان این که متاسفانه نماینده ها عمدتا سلیقه ای و جناحی عمل می کنند، گفت: نماینده های ناظر به هرکس که در تیم انتخاباتی شان بود صلاحیت می دادند و صلاحیت هر کس که از جناح مخالف بود تایید نمی شد.

وی عنوان کرد: نماینده ها، کاندیداها را ردصلاحیت می کردند و طرف مقابل به التماس افتاده و خدمت نماینده می رفت و نماینده تعهدی می گرفت که اگر به من در انتخابات آتی کمک کنید صلاحیت شما را تایید می کنم که در این صورت شخص تایید صلاحیت شده به نفع نماینده مجلس در انتخابات آتی باید به وی کمک کند و این روند نادرستی است.

وی گفت: این اقدام در روز روشن به صورت علنی، عملی، واضح و روشن اتفاق می افتاد.

حجت الاسلام بیگی با بیان این که رفتار ناظران فکری و ناشی از جناح شخصی است، بیان کرد: نماینده های ناظر نخست کسی که برای انتخابات ثبت نام کرده را با رد صلاحیت بی حیثیت می کنند و سپس منت می گذارند و با اخذ تعهداتی به نفع خودشان تایید صلاحیت هم می کنند.

وی گفت: بهانه نماینده های ناظر برای ردصلاحیت اشخاص این بود که شما در تیم من نبودید یا در تیم کاندیدای مخالف بودید و پرونده آن شخص را می بستند که این امر عین بی عدالتی و این تفکر غلط، غیراسلامی و غیرشرعی که ابتدا یک شخص را رد صلاحیت می کنند و سپس از وی تعهد کار می گیرند.

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم عنوان کرد: من در مجلس هم مطرح کردم که اعتقاد ندارم که نظارت بر انتخابات شورای شهر برعهده نمایندگان ناظر باشد بلکه اگر مانند انتخابات دیگر به عهده وزارت کشور باشد مطلوب تر است.

وی با تاکید بر این که انتخاباتی که قصه باج دهی و باج گیری داشته باشد درست نیست، افزود: این رویه که ناچار به باج دهی و باج گیری از سوی کاندیداها و ناظران می شود غیراستاندارد است.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی انتخابات کشورما سالم بوده اما این کار رویه غلطی است که منجر به بی عدالتی در اعطای صلاحیت ها و بی حیثیتی برخی می شود که باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

بستن لیست انتخاباتی توسط نماینده ناظر غیرقانونی است

ولی الله داداشی عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: نماینده های ناظر بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا نمی توانند لیست انتخاباتی ارائه دهند این اقدام غیرقانونی است و چنین مواردی باید در هیات رسیدگی به تخلفات نمایندگان بررسی شود.

اقدامات جانبدارانه از سوی نماینده ها ممنوع است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: از لحاظ قانونی هر اقدام جانبدارانه از کاندیداها، دادن لیست انتخاباتی و داشتن نگاه سیاسی و هر اقدامی که شائبه طرفداری از فرد یا گروهی را به جامعه القا کند ممنوع و غیرقانونی است.

علی اکبر کریمی عنوان کرد: اسامی متخلفان باید به هیات رییسه مجلس منعکس شود تا در هیات نظارت بر رفتار نماینده ها مورد رسیدگی قرار گیرد.

رفتارهای سیاسی باعث حذف افراد کارا در انتخابات ها می شود

منتخب دو دوره مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره این که برخی نماینده های ناظر در انتخابات شوراهای شهر و روستا جناح مخالف خود را در لیست های انتخاباتی قرار نمی دهند، چیست؟ گفت: رفتارهای سیاسی در انتخابات مذموم و غیرقانونی است رفتار کسی که مسئولیتی را به عهده می گیرد باید در چارچوب های قانونی شناخته شده و ضوابط تعیین شده باشد.

محمد علی پورمختار افزود: این قبیل اقدامات سیاسی آثار نامطلوب دارد و موجب حذف غیرقانونی، غیرمنطقی و غیراصولی افراد از صحنه کار و تلاش خواهد شد و مانع فعالیت های مفید برخی افراد کارا می شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩۶, ١٠:٠٩

   

پر مبحث ترین ها